Son dakika! CHP başkanı Kılıçdaroğlu açıklamalarda bulunuyor

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
CHP başkanı Kılıçdaroğlu, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen Genç İstihdam Çalıştayı’nda konuşuyor.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şu biçimde:

“Demokrasinin olmadığı ülkede o ülkenin evlatları tahlili daima yurt dışlarında aramıştır.

Baskının olduğu yerlerde beşerler niyetlerini özgürce söz edilemezler. Sansür kanıyı kısıtlamadır.

Türkiye’nin üretmesi lazım. Üretmek beraberinde ekonomik bağımsızlığın temel noktasıdır. Siyasal bağımsızlığını korumak istiyorsanız ekonomik bağımsızlığınızı kuvvetlendirmek zorundasınız. Aksi biçimde siyasal bağımsızlığınız tehlikeye girer.

kuvvetli bir toplumsal devleti inşa etmek zorundasınız. İşsizler ordusu nedir? Demek ki gerçek manada toplumsal devlet değiliz biz. Şayet milyonlarca gencimiz işsizse iktidar toplumsal devlet vazifesini yerine getirmiyor demektir.

Her birimizin sorumluluğu var. Benimki sizden çok, farkındayım ancak sizin de sorumluluğunuz var. Toplumsal devlette şayet bir üniversite öğrencisi kamudan yardım alıyorsa sigortalı bir işi olmadığı sürece ondan paranın istenmesi gerçek değildir. Ve bunu kaldıracağız artık. Devlet gençlere karşı tefecilik yapmaz.

Problemleri aşmanın yolu siyaset kurumudur. Siyaset kurumunu sorgulayacaksınız. Yeri geldiğinde tahlil üretip yol göstereceksiniz. Biz buradan Türkiye’yi çekip çıkarmak zorundayız. Bir gücünüz var. Önümüzdeki seçimlerde sandık gelecek. ‘Oy kullanmak istemiyorum’ söylemiş olduğiniz vakit işsizlik, yolsuzluk olabilir lakin ben duyarsızım demektir. Şayet şikayetlerinizi bir formuyla giderecek makamı iktidara taşırsanız bu biçimde problemlerin tahlilinde temel aktör olursunuz. Türkiye’nin mukadderatını siz belirleyeceksiniz. Bu gücü kullanın.

Son dakika haberinin detayları hazırlanıyor…