Rahip Brunson: Türkiye ABD’den veremeyeceği şeyler istedi

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
İzmir Diriliş Kilisesi eski papazı Rahip Brunson, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe teşebbüsünden kısa bir süre daha sonra tutuklanmış ve bu gelişme ABD ile Türkiye içindeki münasebetleri kopma noktasına getirmişti. NATO müttefiki iki ülke içinde siyasi krize niye olan bu tutukluluk, 9 Aralık 2016’da başladı, 12 Ekim 2018’de son buldu.

Tutukluluk süreci, daha sonrası ve şu anki durumu Halk TV’den İsmail Saymaz’a anlatan Rahip Brunson dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Tutulanmasının asıl öne sürülen nedeninin ‘birini örnek yapmak istemeleri’ olduğunu sav eden Brunson, ”Masum bir adam olarak iki yıl mahpus yattım” dedi.

Türkiye’nin kendisinin hür bırakılmasına ait ABD ile bir pazarlık masasına oturduğu ve ABD’den veremeyecekleri şeyler istediğini kaydeden Brunson’ın açıklamaları şöyleki:

Size göre tutuklanmanızın asıl öne sürülen sebebi neydi?

Birini örnek yapmak istediler. Beni seçtiler. Benim üzere misyonerler ve dinini paylaşmak isteyen yabancılar zaten gitsin diye. Ve giden oldu. Birtakım kardeşler korktu ve gitti. Bir de Türk kardeşlerimiz… “Amerikalıya bunu yapabilirsek, size her şeyi yaparız” bildirisi vermek istediler. Başta uzun vadeli tutmayı düşünmüyorlardı. Gitgide öbür şeyler eklendi. “Bakalım, kullanabilir miyiz?” diye.

AMERİKA’NIN VEREMEYECEĞİ BİR ŞEY İSTEDİLER

Uzun bir talep listesi vardı. FETÖ’yü istediler. Erdoğan, açıkça söylemiş oldu televizyonda. “Papazımızı verin, biz de papazınızı…” Birkaç kere anlaşmış hükümetler. daha sonra Türkiye çekiliyor. “Hayır, daha fazla istiyoruz.” (diye) Amerika’nın veremeyeceği bir şey istediler.

“Halk Bankası sorununu çözelim” üzere. Suriye’de kimi şeyler. Trump ise “Verebileceğim bir şey isteyin” dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bu bir yargı süreci, Amerika’nın bırakılmasını istemesi hakarettir” diyordu. Bunları söylerken, biliyordum ki, perde gerisinden pazarlığımı yapıyorlar. Daima karşılık olarak bir şey istediler. “Bırakırız lakin şunu verin.” (gibi) Beni o denli kullandılar.

HER DURUŞMAYLA BİR İLETİ VERİLİYORDU

Dört duruşma oldu. Her duruşmayla bir ileti veriliyordu. Duruşma tarihleri Hakan Atilla’nın mahkemesine (ABD’deki Halk Bank Davası) nazaran alındı. Üçüncü duruşmada mutabakata vardı hükümetler. Bırakmaları gerekiyordu. tekrar cezaevine gönderdiler. Trump fazlaca kızdı. Zira İsrail’de Türk bir bayan gözaltına alınmıştı. (Haziran 2018’de tutuklanan Ebru Özkan) Trump ortaya girdi. Ona bıraktılar. Beni de bırakmaları gerekiyordu. Trump tehdit etmeye başladı.

21 ay içeride kalmıştım. Son iki ay mesken mahpusunda kaldım. Erdoğan, “Burada olduğum sürece o çıkmayacak” dedi. bu biçimde kim karar veriyor, yargıç mı, lider mı?

BİRİ CASUS OLACAKSA KİLİSE BAŞKANI OLMAMALI

Biri casus olacaksa kilise başkanı olmamalı. Herkes kuşkuyla bakıyor. Casus olacaksa işadamı olsun. Kimse şüphelenmez. Devlet bizi takip ediyordu. Bana fazlaca hata atıldı. Gülünç şeyler. Olağan bir vakitte mahkeme kabul etmezdi. Zira hiç tanışmadığım ve tıpkı yerde olmadığım şahıslar hata atıyordu.

NİÇİN İKİ YIL İÇERİDE KALDIM?

Hatalı bulundum. Gitmemi istiyorlardı. Türkiye’nin iktisadı epey etkilendi. Bilhassa muhalifler hakkında konuşmak istiyorum. Muhalif partiler “Adalet bağımsız değil, talimat geldi, bıraktınız” dediler. Gitmeme müsaade vermelerini eleştiriyorlar. Zıddını yapmaları gerekiyordu. Sahiden ispat yoktu. Niçin iki yıl içeride kaldım? Bu utanç verici bir şey. Pak bir adam, iki yıl içeride kalıyor. Kimse itiraz etmedi muhaliflerden.

Çok güç oldu. Her açıdan kırıldım. Lakin Türkiye’de yaşadığıma pişman değilim. Biz ayrılırken son sözlerimiz şuydu: “Türkiye’yi seviyoruz.” Yürekten söylüyorum.