İmamoğlu’ndan İSBAK soruşturması yorumu: Valiliğin temsilcisi bile var, yalnızca gösteri

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, İSKİ tarafınca restore edilen Üsküdar Meydanı’nın sembol yapılarından tarihi Üçüncü Ahmet Çeşmesi’ni inceledi.

ondan sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan İmamoğlu, İstanbul Valiliği’nin İSBAK soruşturmasıyla ilgili soru üzerine, şöyleki konuştu:

‘HER BELEDİYE LİDERİ’NİN HAYIR İŞİ İÇİN KULLANDIĞI BİR VAKIF’

“Arkadaşlarım süreci takip ediyorlar. İstanbul Vakfı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaklaşık 30 yılı aşkın, her belediye liderinin da hayır işleri için kullandığı bir vakıf. Bu vakfımız, şu an epeyce değerli hoş işlere imza atıyor. Uzun mühlet atıldı. Ne yazık ki, bu biçimde aylardır maaşı ödenmemiş işçisinin olduğu bir biçimde devraldığımız bir vakıftı. Artık yüz binlerce insanımıza kurban eti dağıtabilen, binlerce insanımıza burs imkanı sağlayabilen, epey faydalı işlere, eğitimle ilgili işlere imza atabilen bir vakfa dönüştü.

‘VALİLİKTEN DE TEMSİLCİSİ VAR’

Vakfımızın, bu öğrenci burslarıyla ilgili gayretine, açıkçası aldığım hukuksal ayrıntılarda, eksikliği bulmak için nereden baktığınıza bağlı. İstanbul Vakfı, İBB’nin vakfı olduğu üzere, valilikten temsilcisi bile var. Arayıp sormama nezaketsizliğini gösteren hangi mülki yönetimci var ise, onları hukuka, adalete ve kamuya hizmet etme uğraşında olan kurumlara olan nezakete davet ediyorum.

‘POLİS BASKINI YAPAR ÜZERE KUTU TOPLATILDIĞINI HİÇ GÖRMEDİM’

Bu vakıf, İBB’nin de İstanbul halkının da vakfı. İnceleyeceğim, bakacağım. Gerekli bireyleri de aramaktan imtina etmem, ararım. Valiliğe bu sorumu soracağım, motamot bu biçimde. Alışılmış birfazlaca noktada, farklı metotlarla yardım toplayan vakıfları, dernekleri görürsünüz. Bunu kimi vakit bir bakkal dükkanının tezgahında görürsünüz. Bir marketin kasasının yanında görürsünüz. Ben, bunlara bir operasyon düzenlendiğini, polisin baskın yapar üzere gidip, bu kutuları topladığını hiç yaşamadım.

‘SADECE ŞOV’

İBB’ye ilişkin bu burs dayanağı verme sistemini da biz şeffafça paylaştık aslına bakarsanız. Şeffafça paylaştığımız bir şeyle ilgili, bu türlü müdahale etme densizliğini göstermek, yalnızca gösteri. Aklı başında olan bir insan; memleketini, memleketinin kurumlarını seven bir insan, ‘Alo. Saygıdeğer Liderim, şu biçimde bir eksiğiniz var. Şöyle bir yanılgınız var’ diye ikazda bulunur. Biz de ihtara göre hareket ederiz; o denli değil mi? Baskın yapıyorsunuz. Bu insanların, bu yaptıkları yanlışları görmelerini diliyorum, istiyorum doğal ki. Ancak nazaranceklerini de zannetmiyorum.

‘BİZ YALNIZCA ALLAH’A KULLUK EDERİZ’

Biz, bugün yalnızca ve yalnızca Cuma günü dua etmeye geldik. neden biliyor musunuz? Biz, yalnızca Allah’a kulluk ederiz; öteki hiç bir düzeneğe değil. Kendine çarpışma alanı oluşturmaya çalışanlara, Allah akıl versin. Biz, o alanda olmayacağız. Biz bu biçimde milletimizin içinde, kendi hak ve hukukumuzu koruyarak, ancak evvel milletimizin hak ve hukukunu koruyarak hizmetlerimize devam edeceğiz. Bunun haricinde hareket edenlere Allah akıl versin.”