Eski DEP vekili Alınak’tan ‘Öcalan’ açıklaması: ‘Seçimlerde taraf olmayın’ diyebilir

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Eski Demokrasi Partisi (DEP) Milletvekili Mahmut Alınak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Edirne’deki, en büyük hesabı İmralı’dakine verecek” açıklamasının akabinde başlayan ‘İmralı-Edirne hesaplaşması’ savı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Alınak, İmralı’da görüşmelerin başladığını düşündüğünü, AK Parti yanlış bir hesap yapmaz ise Erdoğan’ın, PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın devreye girmesi ile ikinci çeşitte seçilebileceğini söz etti. Alınak, “Öcalan çıkıp seçmene asla ‘CHP yahut AKP’ye oy verin’ demez. ‘Bu koltuk hengamesinde tarafsız kalın’ diyebilir. bu biçimde bir daveti bana bakılırsa büyük manada karşılık bulacaktır” dedi.

‘ERDOĞAN, ÖCALAN’IN DAYANAĞIYLA İKİNCİ CİNSTE KAZANACAK’

Medyascope’ta Ferit Aslan’a açıklamalarda bulunan Alınak, Erdoğan’ın ‘İmralı-Edirne hesaplaşması’ polemiğini gündeme getirmesinin erken seçimin habercisi olduğunu belirtti.

Alınak, “Ben daha evvel Erdoğan’ın Bahçeli’nin dayanağı ve onayı ile Öcalan ile bir daha alakaya gireceklerini söylemiştim. Hakikat bir hesaplama ve vakit içindema ile Öcalan’ın takviyesini alan Erdoğan, ikinci cinste ipi göğüsleyecektir. Öcalan, seçimde etkin rol alırsa bu seçimin kararınu etkileyecektir. Cumhur İttifakı tahminen parlamentoda çoğunluğu kaybedecektir lakin cumhurbaşkanlığını alacaktır. Bu da devlet ortasında bir çatışma ve kaosa yol açacaktır” dedi.

‘BANA NAZARAN GÖRÜŞMELER BAŞLAMIŞTIR’

İstanbul seçimleri öncesinde İmralı’dan getirilen mektup konusunda iktidarın ‘ders almış’ olduğunu varsayım ettiğini söyleyen Alınak, “Erdoğan ve MHP, tarih sahnesindeki rollerini bitirmemek için İmralı’nın kapısını çalacaktır. Bana nazaran görüşmeler başlamıştır. Bir vakit içindema yanılgısı yapılmaz ise görüşmeler ile bir arada Öcalan üstündeki tecrit kalkacak ve Öcalan’ın yapacağı bir davet cumhurbaşkanlığı seçimi üzerinde yüzde yüz olmasa bile tesirli olacaktır” diye konuştu.

‘ÖCALAN’IN TALEPLERİ OLACAK’

Alınak, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Öcalan’ın çıkıp ‘CHP’ye oy verin’ demesi için hiç bir sebep yoktur. ‘Erdoğan’a oy verin’ dese Erdoğan’ın bugüne kadar yaptıklarını da yasallaştırmış olacaktır. Bana göre Öcalan, bu koltuk hengamesinde tarafsız kalınmasını isteyecektir. Bu daveti ya avukatları ya da siyasetçiler üzerinden olabilir. Bunun karşılığında Öcalan’ın talepleri de olacaktır. Yalnızca tecritin kaldırılması değil, bir müzakere başlamış olacaktır.”