Ahmet Davutoğlu: Millet İttifakı’nın ismini değiştirebiliriz

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, Halk TV’de Başkanlar Özel programına katılarak gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin biroldukca şeyin tabiatını bozduğunu belirterek, tıpkı vakitte siyasi ittifakların mecburilik haline geldiğini söylemiş oldu.

Davutoğlu, “Türkiye’nin sorumluluğu hepimizin üzerinde. Hazırlıklı olmak lazım. Millet ittifakına iştirakimiz ortada seçim olmadığı için o denli bir durum yok. Cumhurbaşkanlığı Sistemi ittifakları mecburî hale getirdi. Cumhurbaşkanlığı Sistemi biroldukca şeyin tabiatını bozdu. Seçimlere kadar bekleyip bir ittifak yapmaktansa bir vizyoner ittifaktan yanayız ve buna hazırlık yapıyoruz. Çok kritik bir eşikteyiz. Kimse parti ya da şahsi çıkarlarını öne koyamaz.” diye konuştu.

”MİLLET İTTİFAKININ İSMİNİ DEĞİŞTİREBİLİRİZ”

Davutoğlu’ndan Millet İttifakı’na ait de dikkat çeken bir açıklama geldi. Millet İttifakı’nın ismini değiştirmek için çalışmalar yaptıklarını açıklayan Davutoğlu, ittifakın geleceğiyle ilgili şunları kaydetti:

Şu ana kadar bu çerçeveye olumsuz yaklaşan olmadı ve süreç işliyor. Türkiye’de erken seçim bir anda ilan edilebilir. O seçim telaşına girmeden elimizde ne var ise ortaya koymalıyız. Millet İttifakı’nın isminin değiştirilmesi için konuşuyoruz. Masada farklı isimler var ancak bunu açıklamam gerçek olmaz.

”GÖRÜŞME ÇOK NORMAL”

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’da tesirli olan kar yağışı sırasında İngiliz Büyükelçi Dominick Chlcott ile görüşmesini olağan bulduğunu söz eden Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da belediye başkanlığı periyodunda büyükelçilerle görüştüğünü hatırlatattı:

“Sayın Erdoğan da belediye lideriyken büyükelçilerle görüştü. Görüşmesi epey olağan. Kimse buradan bir dış mihrak çıkarmasın. Açıkçası görüşmenin vakit içindeması tartışılıyor. Bu görüşme afet periyodunda olmasaydı daha düzgün olurdu. Ancak MOBESSE sıkıntısı hayli önemli bir husustur.”

”ERDOĞAN’IN TALİMATIYLA BANA DARBE YAPILDI”

Başbakanlık devrinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla kendisine darbe yapıldığını kaydeden Davutoğlu, ”Bana darbe yaptılar. Bu darbe Erdoğan’ın talimatıyla yapıldı Erdoğan’ın bilgisi haricinde bu yapılamazdı. 2018’de Sayın Erdoğan’a AK Parti Genel merkezinde dahi beşerler dinleniyoruz diyerek telefonlarını dışarda bırakılıyorsa Türkiye’yi siz düşünün demiştim. Türkiye’de özel hayatın kapalılığı ve insanların kendisini inançta hissetmesi hayli önemli” biçiminde konuştu.

“SAYIN KILIÇDAROĞLU’NUN ANLAYIŞINI TAKDİR EDİYORUM”

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun tutumunu takdir ettiğini açıklayan Davutoğlu, CHP başkanı hakkında şunları söylemiş oldu:

”Herhangi bir bölümü dışlamadan yeni bir periyoda hazırlık yapıyoruz. Seçim olduğunda partiler kazanır kaybeder lakin hiç bir kesim bu seçimi biz kaybettik dememeli. AK Parti’ye oy veren bölümler için de başka partilere oy veren kesitler için de o denli olmalı. Biz bu siyasal iklimi oluşturmak için çalışıyoruz. 1 ay ortasında önemli bir uzaklık aldık. En değerlisi bütün siyasalların birbirine itimat duymasıdır. Sayın Kılıçdaroğlu’nun anlayışını takdir ediyorum. Eşitler ortası bir ilgi olmalı. Türkiye’yi inşaa edecek olan da budur.”

”ACİL ŞİFALAR DİLİYORUM”

Davutoğlu, açıklamalarını koronavirüse yakalanan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’a şife dileyerek şu sözlerle noktaladı:

”Her şeydilk evvel Sayın Erdoğan’a ve eşine acil şifalar diliyorum. Nihayet hepimiz insanız. İnsan olma vasfını unuttuğumuzda her şey anlamsızlaşır. Bizim geçmiş olsun dememiz olağan. Sayın Cumhurbaşkanı’nın teşekkür etmesi de insani bir tavırdır. Bunun olağan olması gerekir. Bu vesile ile hoş bir başlangıç olur.”