“Yoksulluk mukadderat olamaz, mukadderat değildir”

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Cuma günü YETERLİ Parti’nin Kalkınma Kongresi’ne katıldım. Gün uzunluğu kongreyi takip ederken ÂLÂ Partilileri de yakından izleme fırsatım oldu ve biroldukca şahsa sorular sordum. birinci vakit içinderda YETERLİ Parti Genel Lideri Meral Akşener açılış konuşmasını yaptı. Akşener’in konuşmasında en dikkat çeken kısım şu biçimdeydi:

“Ülkemiz, maalesef uzun vakittir ciddiyetsizliğin, beceriksizliğin ve liyakatsizliğin adeta bayraktarlığını üstlenmiş bir iktidar tarafınca yönetiliyor.Aklı ve bilimi reddeden, yanılgılarını görmeyen, mazeretleri de, bir türlü tükenmeyen bu zihniyetin, milletimize yaşattığı zorluklara maalesef daima birlikte şahit oluyoruz.”

Akşener’in bu cümlelerini dinlerken son devirde yaşadıklarımızı düşünmeden edemedim doğrusu… Rasyonellikten adım adım uzaklaşılması ve ötürüsıyla kurumlarda daima değişen takımlar, örselenen kurumsal hafıza ve kurum kültürü… Bir manada kurumlarda gelenlerin gelmekten, gidenlerin de gitmekten usanmadığı bir devirdeyiz gibi…

Akşener, bugün burada, bu sisteme dur demek için, ülkemize mukadderat diye biçilen bu vasatlığı değiştirmek için, yoksullukta değil, zenginlikte eşitlenen, keyifli, huzurlu ve bereketli bir Türkiye hayalini gerçekleştirmek için kıymetli bir adım attıklarını belirtti.

Ve kongrenin ana teması olan “yoksulluk, kapsayıcılık, istihdam” başlıklarını kısa kısa deklare etti. Akşener’in ‘TÜİK bilgilerine nazaran; fakir insanlarımızın sayısı, 2006 yılında, 20 milyon 500 binken, 2019 yılına geldiğimizde, yani pandemi öncesinde, 23 milyona yükselmiş. Bu 2 buçuk milyon kişilik artışın da, yarısı, son 3 yılda gerçekleşmiş. TÜRK-İŞ’in deklare ettiğı hudutlara göre ise; ülkemizde neredeyse, 11 milyon insanımız aç. 54 milyondan fazla insanımız ise, yoksul’ cümlesini dinlerken canım yandı.

Bilmediğimiz hangi ocaklar da ne canlar yanıyor? Ne dramlar yaşanıyor?

Bu can yakıcı sayılar bu türlü gözler önüne saçılmışken siyaset yoksulluğu konuşmayacak, tahlil teklifleri sunmayacak da ne konuşacak?

ötürüsıyla, kongre boyunca yoksulluk ve öbür başlıklarda yaşanan problemlerin ayrıntılı bir biçimde ortaya konması ve bu mevzularla ilgili tahlil tekliflerinin sunulması fazlaca pahalıydı.

Kongre vesilesiyle Akşener’i birinci sefer yakından izleme fırsatım oldu. Şunu bilhassa belirtmek isterim. Akşener gerçek bir lider… Sizden, bizden biri gibi… Başkanın değerli özelliklerinden biri takipçileriyle duygusal bağ kurabilmesi ve ötürüsıyla takipçilerini akabinde sürükleyebilmesidir. Açıkçası Akşener’de bu özellik dikkat çekiyor. Ki son devirde ÂLÂ Parti’nin oylarının artmasında Akşener’in liderlik özelliğinin büyük bir hissesinin olduğu niyetindeyim. Bir manada Anadolu’yu karış karış gezerken partisini de akabinde sürükledi denilebilir. Ayrıyeten gün uzunluğu izlediğim kongre vesilesiyle merkeze yanlışsız yürüyen, problemleri bir bir tespit eden ve tahlil tekliflerini sunan bir UYGUN Parti’yi gözlemledim.

Akşener’in konuşması daha sonrasında UYGUN Parti Kalkınma Siyasetleri Lideri Prof. Dr. Ümit Özlale yoksulluk temalı sunumu yaptı. Akabinde da panele geçildi.

Özlale’nin sunuma Cem Karaca’nın müziği “yoksulluk baht olamaz, yazgı değildir” müziğiyle başlaması da ayrıyeten dikkat cazipti.

Ve Özlale’nin sunumda anlattığı şu kısımda kıymetliydi:

“2016’dan beri fakirleşerek büyüyoruz. Son 3-4 seneye baktığımız vakit büyüyoruz, ama daima şu hissediliyor. %6 – %7 büyüme sayıları açıklanıyor, ancak kimse bunu hissetmiyor. Restoranda gittiğiniz vakit size servis yapan garson bunu hissetmiyor, taksi sürücüsü bunu hissetmiyor, sizler hissetmiyorsunuz. Bunun epey temel bir niçini var. Türkiye uzun bir periyottan beri büyümeyi vatandaşlarına hissettiremiyor. O yüzden de büyüyoruz ancak fakirleşerek büyüyoruz. Bu epey temel sorunlardan bir tanesi…”

Özlale’nin sunumundaki yoksulluk sebep “yarım simit” sonuç başlığını da belirtmek isterim. Özlale, günde 3 simit alamayan, yani geliri 3 simidi almaya yetmeyen tam 550 bin vatandaşın olduğunu belirtti.

Özlale’nin sunumundan daha sonra yoksulluk paneline geçildi.

Yoksulluk panelinde Hacer Foggo, yoksullukla ilgili sayıları belirtirken bu sayılar yalnızca sayı ya da istatistik değil, bu sayıların her biri bir aile demek diye belirtmesi, çocukların % 6’sının çalışmaya başlaması ve çalışmak zorunda kalması kararında bu çocukların artık çocuk olmadığını, artık yetişkin bir yaşlı olduğunu söylemesi hayli üzücüydü doğrusu…

Yoksulluk temalı panel biter bitmez ayaküstü Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş’a belediye olarak en büyük projeniz, en çılgın projeniz nedir diye sordum ve Yavaş da bir çırpıda şu iki cümleyi belirtti:

“Ankara halkını varlıklı etmek… Ve kimse yatağa aç girmesin.”

Açıkçası bu iki cümlede bu vakitte o kadar değerli ki… Yoksulluğun, haksızlığın bu derece arttığı bir periyotta insanların yatağına aç girmemesi için çalışmak, bunun için tahlil yolları bulmak şüphesiz kıymetli…

Ayrıyeten, kongre vesilesiyle Yavaş’ı da birinci kere yakından izleme fırsatı buldum. Yavaş için de şunu söyleyebilirim. Yavaş da gerçek bir lider… Ve panelde Ankaralıların meseleleriyle ilgili, yoksullukla ilgili tahlil tekliflerini anlatırken heyecanı her halinden belirli oluyordu. Güya kendi sıkıntısı üzere dertleniyordu.

Gün uzunluğu biroldukca bireye sorular sordum. Gelin artık bu sorulara aldığım yanıtlara bakalım. birinci vakit içinderda İstanbul Gençlik Kolları Lideri Hamza Yurtsever’in söylemiş oldukleri…

Açıkçası Yurtsever’in bir genç olarak siyaseti seçmesinin sebebini merak ettim ve sordum: Yurtsever, bir avukat olarak adliyelere gitgide birfazlaca sorunu gördüğünü ve bu sıkıntıların tahlili için de DÜZGÜN Parti’ye katılmaya karar verdiğini belirtti. Bu noktada diğer bir parti değil de niye YETERLİ Parti diye sordum. Şu yanıtı verdi.

“İYİ Parti’de liyakatli takımlar olduğu için, özgür bir ortam olduğu için, tenkitlerimi çarçabuk belirtebildiğim için ve en değerlisi meselelere burada tahlil bulunabildiğini düşündüğüm için DÜZGÜN Parti’ye katıldım.”

GÜZEL Parti Ankara Milletvekili ve eski Merkez Bankası Durmuş Yılmaz’a son açıklanan kur muhafazalı TL mevduatı sistemini sordum. Yılmaz şu yanıtı verdi:

“Bu kararla bir arada bir vakit kazanılmış oldu. Artık asıl bu uygulamanın altının nasıl doldurulacağına bakmak gerekir.”

ÂLÂ Parti İstanbul milletvekili Ahat Andican son periyotta yaşananlarla ilgili şunları belirtti:

“Aslında yönetimsizlik sorunu yaşıyoruz. Amaç olmadan, rüzgâr nereden esiyorsa ona bakılırsa hareket ediyoruz. Sıkıntılar gerçek tahlillerden uzak, mış üzere yapılarak yönetme siyaseti uygulanıyor.”

UYGUN Parti Samsun milletvekili ve Küme Başkanvekili Erhan Usta’ya açıklanan bu kur muhafazalı TL mevduat sistemiyle enflasyon sorunu çözülebilecek mi diye sordum. Usta’nın yanıtı şöyle oldu:

“Enflasyonun kıymetli niçinlerinden bir tanesi kur… Kur muhafazalı TL mevduat enstrümanı kur artışını sonlandırabilir, enflasyonla gayrete kısa devirde katkısı olabilir. Ancak yetmez. Türkiye’de enflasyonla ilgili çaba programı yok. UYGUN Parti olarak kapsamlı bir enflasyonla çaba programının yürürlüğe konulmasını mecburilik olarak görüyoruz.”

Açıkçası Usta’nın belirttiği ‘enflasyonla ilgili çaba programı yok’ cümlesi ayrıyeten düşündürücüdür.

GÜZEL Parti Kalkınma Siyasetleri Endüstriden Sorumlu Lider Yardımcısı Özgür Şimşek’e öbür bir parti değil de niye GÜZEL Parti’desiniz diye sordum. Partiyle ilgili birfazlaca olumlu cümle kurdu fakat bilhassa dikkatimi çeken Şimşek’in Akşener’in kararlı duruşu, liderliği için DÜZGÜN Parti’deyim diye belirtmesiydi.

Ortadan daha sonra “kapsayıcılık” temalı ikinci panele geçildi.

İkinci panel biter bitmez ayaküstü İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’na en büyük, en çılgın projeniz nedir diye sordum.

İmamoğlu’da hiç düşünmeden şu yanıtı verdi:

“Mutlu insan, keyifli İstanbul”

Açıkçası İmamoğlu’nun bu yanıtı epey değerliydi. Çünkü son devirde acıları, yoksullukları, haksızlıkları, hengameleri, meseleleri konuşmaktan epeyce usandık.

Panel daha sonrasında Toplum Gönüllüleri Mütevelli Heyet Üyesi Hülya Eltemur ile sohbet ederken belirttiği şu cümlesi epeyce çarpıcıydı. “Her 10 gençten 9’u Türkiye’yi terk etmek istiyor.” Hâlihazırda birfazlaca sorunumuz var. Görünen o ki, en değerli sorunlardan biri de gençlerimizin ümitsizliği…

Son olarak “istihdam” temalı panele geçmedilk evvel DÜZGÜN Parti İstanbul Vilayet Lideri Buğra Kavuncu bu mevzuda ayrıntılı bir sunum yaptı. Ve daha sonrasında panele geçildi.

Panelde istihdamla ilgili şu anki problemler ve istihdamın artırılması için neler yapılabileceği konusunda ÂLÂ Parti İktisat Siyasetleri Lideri Prof. Dr. Bilge Yılmaz’ı ve Prof. Dr. Ufuk Akçiğit’i dinledik. Ufuk Hoca, teknolojiden, inovasyondan, bu konulardaki gelişmelerden bahsetti ve ülkemizin de bu konularda daha geride kaldığını belirtti. Ayrıyeten teknolojik gelişmelerin ve inovasyunun ortaya çıkması için hem durum tespiti yaptı tıpkı vakitte tekliflerde bulundu.

Açıkçası Ufuk Hoca bunları anlatırken Doktora periyodunda Global girişimcilik, yenilik ve değişim idaresi derslerini aldığım vakit içinder aklıma geldi. O periyotta hatırlıyorum, bu dersleri dinlerken farklı bir heyecan ortasındaydım. Bizde de birfazlaca teşebbüsçüler çıkacak, şu kadar patentler alınacak, şu yenilikler yapılacak, şu gelişmeler yaşanacak diye… Ancak şu an görüyorum ki tüm bu gelişmelerin gerçekleşmesi için evvela farklı niyetlerin ortaya rahatlıkla konulabileceği, daha özgür bir ekosisteme muhtaçlık var. Başımıza icat çıkarma kelamının yerine ‘başımıza icat çıkarın’ kelamının içselleştirilmesi gerekiyor tahminen de…

ötürüsıyla panel daha sonrasında Ümit Özlale’ye bu biçimdesi ağır bir iklimde inovasyon çarçabuk yapılabilir mi ya da daha fazla teşebbüsçüler ortaya çıkar mı diye sordum.

Ümit Özlale şöyleki karşılık verdi:

“bu biçimde bir ortamda da rahat çıkabilir. Genelde teşebbüsler ve inovasyonlar güç devirlerde hayli akut sorunları çözmek için de çıkabiliyor. Hakikat, şu an fazlaca düzgün bir ekosistem yok, ancak fazlaca fazla gereksinime tahlil bulabilecek kıvrak zekâlı az da olsa teşebbüsçü var. Ben, o yüzden epeyce umutsuz değilim bu açıdan.

Çok temel sıkıntılara çabucak tahlil üretebileceğimiz bir ortama giriyoruz. Bu ortamda kesinlikle girişimcilerde çok ticarileşmiş eserlerde çıkartabiliyor.”

Daima söyleniyor ya muhalefet ne yapıyor diye… Açıkçası son devirde muhalefet önemli tahlil teklifleri ortaya koyuyor. Gittiğim tüm muhalefet partilerinin toplantılarında somut olarak biroldukca tahlil teklifini gördüğümü belirtmek isterim. Ki bugünkü kongrede YETERLİ Parti’nin şu ana kadar yaptıkları biroldukca projeyi ve tahlil tekliflerini dinledim. Örneğin; Rüzgârgülü Projesi ya da Artagan Projesi, GÜZEL Hayat Gelir Modeli, Atatürk Orman Çiftliği Tarım Bilimleri Akademisi gibi… Bu noktada, pandemiyle bir arada tarımın fazlaca daha stratejik hale geldiği bugünlerde bilhassa tarım bilimleri akademisi projesinin değerli olduğunun altını çizmek isterim. Ayrıyeten, gördüğüm kadarıyla GÜZEL Parti’nin iktisatla ilgili düzgün bir takımı var. Son olarak, kongre boyunca yoksulluk, kapsayıcılık, istihdam üzerine durum tespitlerinin yapılması ve tahlil tekliflerinin ortaya konması da değerliydi.

Anlayacağınız kongreden ayrılırken heybemde biroldukca yeni bilgiyle, tahlil teklifleriyle ve en değerlisi de yeşeren umutlarımla ayrıldım.