Windows 11 SE, Eğitim Alanına Odaklanacak

ItalioBrot

Global Mod
Global Mod
Microsoft, görünüşe nazaran Windows 11 SE isminde yeni bir Windows 11 sürümü hazırladı ve piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu sürüm birinci vakit içinderda eğitim için tasarlanmış, uygun bütçeli yeni bir Surface dizüstü bilgisayar söylentisiyle ortaya çıktı.

Windows’un en son sürümü hakkında pek bir şey bilinmiyor olsa da SE’nin sızdırılmış yapıları, Windows 11 piyasaya sürülmesinden aylar evvel internet üzerinde paylaşılmıştı. Şu an için yeni eğitim odaklı Surface dizüstü bilgisayarın yanı sıra Windows 11 SE sürümünün 2022 yılında çıkış yapacağı söyleniyor.

Windows 11 SE, bilhassa çocuklar için eğitim pazarını hedefleyecek. Ekseriyetle okul dizüstü bilgisayarlarında bulunan düşük kaliteli donanım üzerinde çalışacak ve okul dizüstü bilgisayarlarının uzaktan denetimi için belli eğitim özelliklerine sahip olacak.

Bu sürüm perakende pazarda satışa çıkmayabilir. O denli ki çıksa bile muhtemelen günlük kullanıcılar Windows 11 SE’yi pek tercih etmek istemeyecektir. Windows 11’den hangi özelliklerin kesildiğini ve işletim sisteminin ne kadar kısıtlı olacağını bilmiyoruz. Birkaç ay evvel gelen birtakım bilgilere bakılırsa en azından aşağıdaki fonksiyonlar devre dışı bırakılacak:

• Haberler ve İlgi Alanlarını Devre Dışı (Windows Widget’ları)
  • Tam Win32 uygulama dayanağı (S Modu devre dışı)
  • Microsoft Mağazası var iseyılan olarak engelleniyor.
  • Edge/Bing için Ayarlar uygulaması reklamları kaldırıldı ve Telefon entegrasyonu artık çalışmıyor.
Windows 11 SE çabucak hemen resmi olarak çıkış yapmadı ve duyurudan evvel biroldukça değişiklik yapılabileceğini hatırlatalım. Görünüşe nazaran yeni sürüm Windows 11 Education Edition’ın yerini almayacak, büsbütün farklı bir sürüm olarak karşımıza çıkacak.