Windows 11 Dayanaklı Rufus 3.17 Çıktı

ItalioBrot

Global Mod
Global Mod
USB bellekten önyüklenebilir işletim sistemi konseyimi hazırlamaya yardımcı olan Rufus yazılımı daima yenileniyor. Yazılım, geçtiğimiz ay kararlı sürüme erişen Windows 11’e takviye vermeye başladı. bu biçimdelikle FreeDos olarak tabir edilen sistemler başta olmak üzere Windows 10 heyetimi yerine Windows 11 suramı tabirini sık sık duyuyor olacağız.

Rufus yazılımı niye gerekli?

Rufus; aygıtınıza işletim sistemi kurmadan evvel bir önyükleme ortamı oluşturmanızı sağlar. Örnek verecek olursak indirdiğiniz ISO belgesini direkt USB belleğinize yazmak istediğinizde heyetim basamağında sıkıntılar yaşayacaksınız. Yazılım bu durumu yalnızca birkaç sıradan tıklama vasıtasıyla ortadan kaldırıyor. Buna ek olarak sizi her türlü zahmetten kurtararak o anki sürümünün portföyünde yer alan Windows sürümlerini evvel indirip daha sonra da yazma komutu verebilirsiniz.

Windows 11 Rufus 3.17

Rufus 3.16 sürümü değişik listesi

• Red Çizgi 8.2+ ve türevleri için ISO modu dayanağı düzeltildi [#1777].
  • Arch türevleri için BIOS önyükleme takviyesi düzeltildi.
  • Ubuntu türevleri için kimi önyükleme girişlerinin kaldırılması düzeltildi.
  • Düzeltme günlüğü çıkışta kaydedilmiyor yanılgısı giderildi.
  • Windows 11 “Genişletilmiş” yükleme dayanağı dâhil edildi (TPM/Güvenli Önyükleme/RAM ihtiyaçlarını devre dışı bırakır).
  • UEFI Shell ISO indirmeleri eklendi (FIDO aracılığıyla geriye dönük olarak uygulanır).
  • Intel NUC kart okuyucuları için dayanak eklendi.
  • Windows 11 dayanağı geldi. [#1779].
  • Windows sürüm raporlaması güzelleştirildi.
  • MBR/GPT’nin temizlenmesi hızlandırıldı.
Rufus 3.17 sürümü değişiklik listesi

Windows 11 dayanağı almasına takiben 3.17 sürümüyle tekrar yenilikler kazandırıldı.

• MBR’nin düzgün bir biçimde temizlenmemesi sorunu giderildi.
  • Komut satırı hogger’ın çıkışta silinmesi sorunu giderildi.
  • Desteklenen platformlar için ReFS işlemeyi düzeltir.
  • UEFI:NTFS’yi en son sürüme güncelleyin ve bu sürüm İnançlı Önyükleme imzalı olduğundan İnançlı Önyükleme bildirimini kaldırın
  • Grub4DOS’u en son sürüme günceller.
Rufus 3.17 yazılımını buradan indirebilirsiniz.

Technopat olarak sizlere Windows 11 suram rehberi de hazırlamıştık. Fakat o süreçte Rufus yazılımı Windows 11 takviyesi almamıştı. Ancak sorun değil, videomuzdaki adımları uygulayarak meselesiz heyetim da yapabilirsiniz -güncelleme yaptıysanız 3.17 sürümüne bakılırsa hareket etmenizde yarar var-.