Windows 10’un Dayanak Müddeti Sona Eren Sürümleri, “Zorla” Güncellenecek!

Futurist

New member
Windows 10’un eski sürümlerini çalıştıran birtakım kullanıcılar için vakit tükeniyor. Mayıs ayı geldiğinde, Windows 10 20H2‘nin kullanım ömrü sona ulaşacak. 10 Mayıs gününde, yani üç ay içerisinde Windows 10’un bu belli sürümünü kullanmaya devam eden hiç kimse artık Microsoft’tan takviye alamayacak. Bu yüzden Microsoft, kullanıcıları işletim sisteminin desteklenen bir sürümüne “zorla” güncellemeyi planlıyor.

Hem Home tıpkı vakitte Professional sürümleri 10 Mayıs’ta dayanak sonuna ulaştığından dolayı hangi sürümün yüklü olduğu pek değerli değil. Bu bilgi bir müddetdir Microsoft’un eser ömür döngüsü sayfasında herkese açık olarak bulunuyor ve bu yüzden sürpriz olduğu söylenemez.

Windows 11’e geçmek yerine Windows 10’da kalmak isteyenlerin ise paniğe kapılmasına gerek yok. Eski sürümde kalmak istiyorsanız, bunu yapabileceksiniz. Çünkü Microsoft’un, Windows 10’ı 11’e zorla güncellemek üzere bir niyeti yok.

Windows 10 sürüm 2004 yahut daha sonraki bir sürümünü çalıştıran kullanıcılar güncellemeleri manuel olarak denetim edebilir ve güncellemeler için 21H2’yi indirip yükleyebilir. Fakat Microsoft, kullanım ömrünün yaklaşması niçiniyle güncellemeyi 20H2 makinelerinde kullanıma sunmak için makine tahsilini de kullanıyor.

Microsoft, sürüm sıhhati sayfasında daha fazla açıklamada bulunuyor: “Windows 10, sürüm 21H2, Windows 10, sürüm 2004 ve daha sonraki sürümleri çalıştıran ve Windows Update aracılığıyla manuel olarak ‘Güncellemeleri denetim etmeyi isteyen muhakkak aygıtlara sahip kullanıcılar için mevcut. Aktüelleştirme aylık bir güncelleme üzere yükleneceğinden, şu anda Windows 10, sürüm 2004 yahut daha yenisini kullanan aygıtlar süratli bir yükleme tecrübesine sahip olacaktır.”