Twitter’da HDP saldırısı daha sonrası tehlikeli teşebbüs

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Vilayet Örgütü’ne yönelik gerçekleştirilen ve Deniz Poyraz’ın öldürüldüğü taarruza reaksiyon göstermede siyaset tek ses oldu. AK Parti, MHP, CHP, ÂLÂ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi peş peşe saldırıyı kınadı.

TÜM ÜLKE KINADI, PEKALA BU TWEETLER NEREDEN ÇIKTI?

İktidar ve muhalefet partilerinin saldırıyı açıkça kınama bildirileri Twitter’da ise karşılık bulmadı. #HdpBinasıTerorYuvasıdır hashtagi Türkiye’de Trend Topic’e (TT) girdi. Hashtagde partilerin kınama açıklamalarıyla taban tabana zıt görüşler yer aldı. Tüm ülkenin kınadığı bir akın hakkında Twitter’da açılan hashtag altında yapılan yorumlar ise şaşkınlık yarattı. Açılan hashtag altında atılan tweetler akıllara bir provokasyon olabileceğini getirdi. Öte yandan partiler de saldırıyı provokasyon olarak değerlendirmişti.

POLİTİKLER NE DEMİŞTİ?

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik:
İzmir’de HDP vilayet binasında gerçekleşen saldırıyı ve cinayeti lanetliyoruz. Türkiye, huzur ve güvenliğini bozmaya çalışan provokasyonlara asla fırsat vermeyecektir. Güvenlik güçlerimiz ve yargı teşkilatı hadiseyi tüm boyutlarıyla açığa çıkaracaktır. Türkiye terörle çabasını ve toplumsal huzuru bozmaya çalışan provokasyonlarla gayretini şimdiye kadar olduğu üzere bundan daha sonra da kararlılıkla sürdürecek, kamu sisteminin bozulmasına asla müsaade etmeyecektir.

MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli: HDP binasına hücum buyruğu verenler, kapalı devre faaliyet ortasında olanlar, alacakaranlık ortamdan nemalananlar, el ovuşturanlar, hareketin rotasını çizenler, kamçılanan toplumsal gerginliği kırılma noktasına kadar bükmeyi amaçlayanlar tespit, teşhir ve tecziye edilmelidir.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu: HDP İzmir vilayet binasına yapılan saldırıyı lanetliyorum. hayatını kaybeden Deniz Poyraz’a Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum. Bu senaryoyu daha evvel yaşadık, bu sefer halkımız yutmaz. Uyarıyorum, kimse bu provokasyonlardan medet ummasın! Bakalım bu olaylar ileride hangi görüntünün konusu olacak. bakılırsaceğiz daima birlikte. HDP topluluğuna geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

YETERLİ Parti Genel Lideri Meral Akşener: Halkların Demokratik Partisi İzmir Vilayet Başkanlığı’na yönelik saldırıyı kınıyor, hayatını kaybeden Deniz Poyraz’a Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Bulanık suda balık avlama hevesinde olanlar akıllarını başlarına alsınlar.

Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu: HDP İzmir vilayet binasına yapılan silahlı saldırıyı şiddetle kınıyor, yaşanan can kaybı niçiniyle başsağlığı diliyorum. Olay tüm taraflarıyla aydınlatılmalı, faillere gerekli ceza verilmeli; başta politikler olmak üzere herkes şiddeti besleyecek telaffuz ve davranışlardan vazgeçmelidir.

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan: HDP İzmir Vilayet Binasına düzenlenen saldırıyı şiddetle kınıyorum. Akında katledilen Deniz Poyraz’a Allah’tan rahmet, ailesine baş sıhhati diliyorum. Mevcut siyasal şiddet iklimini önlemek, siyasi partilerin ve siyasetçilerin güvenliğini sağlamak hükûmetin sorumluluğundadır.

Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu: İzmir’de HDP Vilayet Binası’na düzenlenen silahlı saldırıyı kınıyorum. Öldürülen Deniz Poyraz’a Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı dilerim. Şiddet kaybetmeye mahkumdur. İktidar siyasete terör gölgesi düşmemesi için ivedilikle önlem almalıdır.