Tunç Soyer isyan etti: Krediyi bulduk, atın artık imzayı

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Tunç Soyer, hasarlı binaların dönüşümü için buldukları kredinin Erdoğan’a takıldığını deklare etti. Soyer, Erdoğan ile görüştüğünü ve “Tamam” kelamı almasına rağmen ortadan geçen altı ayda ilerleme sağlanamadığını söylemiş oldu.

Sözcü’de yer alan habere nazaran CHP’li Soyer, süreci şöyleki anlattı:

– Kentsel dönüşümle ilgili model olacak bir uygulama için karar aldık. Projeyle ilgili Dünya Bankası ile görüştük. Zelzeleden daha sonra 2 yılda çıkacak krediyi 4 ay ortasında aldık. 340 milyon dolar için el sıkıştık. Bu müzakereleri Hazine ve Vilayetler Bankası da mutabık kalarak bitirdik.

– 21 Şubat 2020’de Cumhurbaşkanı Erdoğan İzmir’e geldi. “Sizinle görüşmek istiyorum” dedim. “Orta hasarlı binada da oturulamıyor, boşaltmak zorundasın. Lakin devletten maliyeti alamıyorsun. Bu bulduğumuz krediyi orta hasarlı binalar için kullanalım” dedim.

– Cumhurbaşkanı Erdoğan da “Çok âlâ. Tamam, ben bunu arkadaşlarla konuşacağım” dedi. Aylar geçti. Kredi orada duruyor. Bu para Türkiye’ye girecek, 30 yıl vadeli, 0.92 faizli, 5 yıl ödemesiz. İzmir iktisadını canlandırır. En az 7-8 bin konut yapacağız.

– Cumhurbaşkanı dinledi, “Tamam” dedi ancak onay gelmedi. Etraf ve Şehircilik Bakanlığı 3 yıldır Dünya Bankası’ndan kredi bekliyor, banka ise İzmir’e kullandırmak istiyor.

“İZMİR’DE 33 BİN BİNANIN ÖLÇÜMÜ YAPILDI SARSINTI KARNESİ ÇIKARILDI”

Soyer, “İzmir’de binaların sarsıntıya dayanıklılıklarını test ettik. 33 bin 100 konutun karnesini çıkardık. Vilayetteki bütün binaların da zelzele karnesini çıkaracağız. 10 üniversite 48 akademisyen, 18 mühendis ile Türkiye’nin en büyük fay araştırmasını yapıyoruz. Sonuçlandığında, İzmir’in röntgenini çıkarmış olacağız” dedi.