‘Türkiye’de demokratik bir duruşa muhtaçlık var’

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Tablo bir sene öncesine nazaran değişti. İktidara ağır dayanak vermiş ilçelerde dahi vatandaşın toleransı kalmadı. Artık tahammül etmek istemiyorlar. Bu sene beşerler daha rahat konuşuyor. ‘Çek kardeşim’ diyor. Korkmadan konuşuyor olmak kesinlikle bir tahlil getirir.

Gücü eline geçirenin kendi fikir ve ömür şeklini tüm kesitlere dayatması yanlış. Devletin ömür stilini dönüştürme üzere bir vazifesi olamaz. Buna özgürlükçü demokrasi denmez. Artık bu döngünün kırılması gerekiyor, sahiden demokrat bir duruşa gereksinim var.

(BAE-Afganistan) Dış siyasette hükümetin ne sıkıntıları çözme ile ilgili bir duruşu var, ne de fırsatlara baktığı. Daima zikzak, yalpa yapıyor. Bu kadar bir uçtan bir uca savrulmak ülkeye prestij kazandırmaz. Havalimanı takıntısı nereden geliyor anlamıyorum, bir gün ortaya çıkar.

TÜRKİYE’DE DEMOKRATİK BİR DURUŞA GEREKSİNİM VAR

Türkiye’de yaşanan zorbalığa son vereceklerini söyleyen DEVA önderi Babacan “İktidar gücünü ele geçirenlerin ömür stilini topluma dayatmasını kabul etmiyoruz” dedi. Demokrasi vurgusu yapan Babacan “Devletin ömür stilini dönüştürme üzere bir misyonu olamaz. Buna özgürlükçü demokrasi denmez. Artık bu döngünün kırılması gerekiyor, nitekim demokrat bir duruşa gereksinim var” sözlerini kullandı.

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, Türkiye’de vatandaşın yaşadığı meselelere ait KARAR TV programcısı Semra Alkan’a konuştu.

Vaktinde iktidar partisine oy vermiş vatandaşların bile artık yaşananlara toleransının kalmadığını söyleyen Babacan “Nöbetleşe zorbalığa son vereceğiz” çıkışını KARAR’a anlattı: İktidar gücünü ele geçirenlerin hayat üslubunu topluma dayatmasını kabul etmiyoruz. Seçimlerden daha sonra oluşacak idarede, çoğulcu bir demokrasi anlayışı hâkim olmalı. Tablo bir sene öncesine göre değişti. İktidara epeyce ağır takviye vermiş ilçelerde dahi vatandaşın toleransı kalmadı. Artık katlanmak ve tahammül etmek istemiyorlar. Bu sene beşerler daha rahat konuşuyor. ‘Çek kardeşim’ diyor. Korkmadan konuşuyor olmak kesinlikle bir tahlil getirir” dedi. Ekonomik ıstıraplara da değinen Babacan “Tablo bir sene öncesine bakılırsa değişti. İktidara hayli ağır dayanak vermiş ilçelerde dahi vatandaşın toleransı kalmadı. Artık katlanmak ve tahammül etmek istemiyorlar. Bu sene beşerler daha rahat konuşuyor. ‘Çek kardeşim’ diyor. Gelir dağılımı hayli bozuldu. Orta sınıf çöktü. Mali durumu âlâ olan az sayıda küme var. İktisat bu kadar dertteyken, seçim yapıp risk alacağını zayıf bir ihtimal olarak görüyorum. Fakat paydaşlık bozulursa bilemem” tabirlerini kullandı. Babacan açıklamalarının devamında şunları kaydetti: “Elinizi nereye atsanız kahır epeyce büyük. Meseleleri çözemezler zira takım, ortak akıl üretme sıkıntısı yok, istişare kültürü bitti, bilim ve akıl ışığında kararlar alınmıyor. Bir kişinin hisleriyle ülkenin değerli kararları alınıyor. Strateji, siyaset yok. Her gün bir adım oraya, bir adım buraya, zikzaklar, u dönüşleri. Gücü eline geçirenin kendi fikrini, hayat şeklini toplumun tüm kısımlarına dayatması yanlış bir şey. Buna özgürlükçü demokrasi denmez. Artık bu döngünün artık kırılması gerekiyor, bundan daha sonraki seçimlerden daha sonra oluşacak artık idarede, iktidarda çoğulcu bir demokrasi anlayışının hâkim olması lazım. Nitekim demokrat bir duruşa gereksinim var. Dış siyaset alanına baktığımızda da hükümetin ne meseleleri çözme ile ilgili bir duruşu var, ne de fırsatlara baktığı var. Hükümet daima zikzak yapıyor, daima yalpa yapıyor. Artık havalimanı takıntısı nereden geliyor onu anlamıyorum, o bir gün ortaya çıkar.”

12 EYLÜL TABANSIZ BİR KARANLIKTI

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan
, İstanbul’da partisinin Büyükçekmece ilçe binasının açılışında konuştu. 12 Eylül’ğn tabansız bir karanlık olduğunu söyleyen Babacan “Bizim bir davetimiz var. Davetimiz Türkiye’nin tüm demokrat seslerinedir: Kimliği, inancı, ideolojisi her ne olursa olsun, onları bu çatı altına davet ediyoruz. Özgürlük, hak, adalet ve demokrasi prensipleri etrafında, yeni bir toplumsal kontrat yapmaya davet ediyoruz. Bahadır, özgür ve güçlü bir Türkiye’ye davet ediyoruz. 12 Eylül 1980 darbesi periyodunda, darbecilerin canına kıydığı insanları rahmetle anıyorum. 18 yaşını bitirmemiş çocukların idam sehpalarına gönderildiği, Metris’te, Ulucanlar’da, Diyarbakır’da ağır azaplarla insan onurunun çiğnendiği, insanların zorla kaybettirildiği, milyonlarca vatandaşımızın fişlendiği acı bir periyottu. 12 Eylül; ‘kitapların sobada yandığı, sazların duvarda kaldığı, güzelim müziklerin yağmalandığı’ bir periyottu. Tabansız bir karanlıktı” dedi.