The Guardian’dan Kanal İstanbul haberi: 19. yüzyıldan fırlamış bir fantezi projesi üzere

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Projenin duyurulmasından bu yana tartışmaların odağında olan Kanal İstanbul’da bugün temel atma merasimi yapılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İnadına yapacağız” derken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu ise “Kanal İstanbul, İstanbul’a ihanettir” diyerek karşı çıkmıştı. tüm Kanal İstanbul tartışmaları boyunca yapılan anketler ise vatandaşın açıkça projeye karşı olduğunu gösteriyordu.

Muhalefetin ve aktivistlerin kuvvetli itirazlarına Britanya’nın en epey satan yayınlarından The Guardian gazetesi de eklendi. Gazete, Britanya’nın en hayli satan yayınlarından The Guardian gazetesi, Kanal İstanbul’un temel atma merasimi vesilesiyle çevrecilerin ve anketlere bakılırsa halkın büyük kısmının karşı çıktığı proje ile ilgili bir haber hazırladı.

“DELİCE BİR FİKİR”

T24’ün haberine bakılırsa
, gazetenin Türkiye muhabiri Bethan McKernan, “Türkiye üzere çok kutuplaşmış bir toplumda bile insanların birçoklarının hemfikir olabildiği ender konulardan biri şu: Karadeniz’le Marmara’yı birbirine bağlayan bir kanal inşa etmek delice bir fikir” yazdı.

KANAL İSTANBUL’UN MALİYETİ

Haberde Kanal İstanbul’un maliyetinin 15 milyar dolar olduğu tez edilse de Fransa’da yapılan bir konferansta maliyetin 65 milyar doları bulabileceğinin tespit edildiğine dikkat çekildi.

“MUHALEFET ARTTIKÇA ERDOĞAN DAHA KARARLI HALE GELDİ”

McKernan, projeye muhalefet arttıkça Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “daha kararlı” hale gelmeye başladığını söz etti.

“MARMARA SU HAVZASINI BÜSBÜTÜN YOK EDER”

Rusya siyaseti uzmanı da olan gemi gözlemcisi Yörük Işık, haber için yaptığı değerlendirmede, “Bence aslında konuşmamız gereken kanalın kendisi değil; kanal fikri. Zira kanalın yapılması imkansız. Yakıtı inşaat çılgınlığı olan bu biçimde bir hükümet için bile yapılması 20 yıl sürer ve süreç Marmara su havzasını büsbütün yok eder” dedi.

“19. YÜZYILDAN FIRLAMIŞ BİR FANTEZİ PROJESİ”

Işık, “hem de finansman bile yok. Türk bankaları bile sürdürülebilirlik ve etraf kaygılarını lisana getirerek elini sürmüyor. Güya 19. yüzyıldan fırlamış bir fantezi projesi üzere geliyor kulağa. Artık bu cins inşaatlara gerek yok” değerlendirmesinde bulundu.

İMAMOĞLU’NUN KELAMLARINA YER VERİLDİ

Haberde İstanbul Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun “Bu kabusu ben hissediyorum. Zira onlarca brifing aldım. Marmara’yı yok eder demeyen gerçek bir bilim insanına rastlamadım” kelamlarına de yer verildi.

İstanbul Politakalar Merkezi’nden Dr. Akgün İlhan da, “Kanalın yapılmasının yalnızca İstanbul’un değil, tüm Marmara bölgesinin ekosistemi ve toplumunda fazlaca büyük ve geri çevirilemez zıt tesirleri olur” dedi.

Akgün ayrıyeten projenin yapılmasının İstanbul’u zelzelelere ve kuraklık üzere çok hava olaylarına daha açık hale getireceğini lisana getirdi.