TBMM’ye önerge: Cumhurbaşkanı dahil tüm kamu çalışanlarının diplomaları denetim edilsin

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, “Cumhurbaşkanı, bakan, milletvekili, üst seviye yönetici ve memur olmak üzere kamu çalışanlarının diplomalarının gözden geçirilmesi ve düzmece olup olmadığının tespit edilmesi” için hazırladığı Araştırma Önergesi’ni TBMM Başkanlığı’na sundu.

‘EN DÜZGÜN ÜNİVERSİTENİN DİPLOMASINI 500 TL’YE SATIYORLAR’

Kılıç, önerge ile ilgili yazılı açıklamasında, “YÖK diploma sahteciliğini önlemek için 6 yıl evvel bu sistemi kurup milyonlarca diplomayı denetim etme yoluna gitse de uydurma diploma satışı hala sürmektedir. Türkiye’deki en uygun üniversitelerin diplomalarının sahteleri internette 500 TL’ye satılmaktadır” diyerek “Bir resmi belgeyi geçersiz olarak düzenleyen, gerçek bir resmi belgeyi diğerlerini aldatacak biçimde değiştiren yahut düzmece resmi belgeyi kullanan kişinin 2 yıldan 5 yıla kadar mahpus cezası ile cezalandırıldığını” söz etti.

‘TÜM KAMU ÇALIŞANLARININ DİPLOMASI DENETİM EDİLMELİ’

Kılıç’ın açıklaması şöyle:

“Dönem devir, memurlar ve devleti yöneten üst seviye bürokratlardan diplomaları uydurma olduğu tespit edilenlerin vazifelerine son verilmiş ve haklarında soruşturmalar açılmıştır. Üniversite diplomalı biroldukça gencimizin işsiz olduğu, hatta iş bulamadığı için umudunu keserek iş aramaktan vazgeçtiği, yoksulun yiyeceği olan bir simidin bile 3,5 Liraya satıldığı, iktisatta tabanı yaşadığımız, Türk lirasının açlıkla çaba eden Afrika ülkelerinin para ünitelerinden bile bedelsiz hale geldiği, dolar, euro ve altının tepe yaptığı, 16 milyon vatandaşımızın açlık, 50 milyon vatandaşımızın ise yoksulluk sonunun altında yaşadığı ülkemizde; diploması geçersiz olan bireylerin, en üst noktasından en alt noktasına kadar devlette ve kurumlarında vazife alabilmesi kabul edilemez bir gerçekliktir. bu biçimde bir durum, kanunlar açısından kabahat olmasının yanı sıra, etik olarak da gerçek kabul edilmemesi gereken bir davranış biçimidir.

Bu niçinle, her ne kadar YÖK diploma sahteciliğini önlemek için Yükseköğretim Mezun Sorgulama ve Doğrulama Sistemini kurmuş olsa da devlette nazaranv alan Cumhurbaşkanı, bakan, milletvekili, üst seviye yönetici ve memur olmak üzere bütün kamu çalışanlarının diplomalarının gözden geçirilmesi ve uydurma olup olmadığının tespit edilmesi gerekmektedir.”