Son dakika! Erdoğan’dan çarpıcı Boğaziçi Üniversitesi açıklaması

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Son dakika haberi… Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Prof. Dr. Melih Bulu sonucu akabinde üniversite akademisyenleri ve öğrencileri sonucu protesto ederek 6 ayı aşkındır müddettir aksiyonlarını sürdürüyor.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü, bugün “güvenlik ve sıhhat risklerini” münasebet göstererek 5 Temmuz Pazartesi gününe kadar yerleşkeye girişlerin kısıtlandığını, bu sabah bir e-posta ile duyurdu. Bunun üzerine de Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri ve öğrencileri bugün yerleşkelere alınmadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan hususla ilgili olarak, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: (Boğaziçi Üniversitesindeki eylemler) İlmin ve irfanın merkezini şayet biz teröre kurban edersek yazık olur, buna fırsat vermememiz gerekir.” dedi.

“AKADEMİK ÖZGÜRLÜĞÜN OLMADIĞI RASTGELE BİR ÜNİVERSİTE KELAM KONUSU DEĞİL”

Ayrıyeten ‘Kütüphane Söyleşileri’ programı kapsamında doktora öğrencileri ile bir ortaya gelen Erdoğan, Ege Üniversitesi’nden bir öteki doktora öğrencisinin Barış Akademisyenleri ve Boğaziçi Üniversitesi üzerinden akademik özgürlüklerle ilgili sorusuna şu karşılığı verdi:

“Türkiye’de şu anda akademik özgürlüğün olmadığı rastgele bir üniversite kelam konusu değil. Rastgele bir üniversitede oradaki özgürlüğü kısıtlamak üzere bir kederimiz yok.

Özgürlük bir diğerinin özgürlük alanına müdahil olmamaktır. Olduğunuz anda o sizin özgürlük alanınızın da bittiği yerdir.

O üniversitede, yalnızca bu çeşit gösteriyi yapanlar okumuyor. Bunların haricinde da özgürlüğünü arayanlar var. Özgürlüğünü, ilim tahsil etmek suretiyle yaşamak isteyenler var.

‘Ben özgürüm, benim özgür olduğum’ yerde bir oburu olamaz mantığı hakimse bunu kabul etmek mümkün değil.

Benim kabinemin, üniversitede bu biçimde bir kısıtlamayı, engellemeyi uygulaması kelam konusu değildir. bu biçimde bir şeye fırsat vermem. Üniversite öğrencisi bütün çalışmalarını ilmin içerisinde yerine getirsin. Üniversite ilmin merkezidir. İlmin merkezin teröre kurban edersek yazık olur, fırsat vermememiz gerekir. İlmin bilimselliğine bunlar uymaz. İlmin bilimselliğine irfan niye olur.”