Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan konuştu

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler 76’ncı Genel Heyeti’ne katılmak üzere Atatürk Havalimanı’ndan ABD’ye hareket etmedilk evvel açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyleki:

Genel Heyete 110 civarından ülkenin devlet ve hükümet lideri seviyesinde fiziki iştirak sağlaması bekleniyor. 21 Eylül günü BM Genel Konseyi’ne hitap edeceğim.

Ziyaretim vesilesiyle BM Genel Sekreteri yanı sıra epey sayıda devlet lideriyle ikili görüşmelerim olacak. Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi “Daha Adil Bir Dünya Mümkün” başlığıyla görüşeceğim.

Türk Konutu binamızın açılışını pazartesi günü yerli ve yabancı epeyce sayıda dostumuz ve konuğumuzla manalı bir ziyaretle gerçekleştireceğiz.

ABD birtakım basın yayın organı temsilcileriyle görüşme gerçekleştireceğim. Bunun yanında Türk Amerikan iş insanlarıyla görüşeceğim. Ağır bir temas ve toplantı trafiği içerisinde bulunacağız. Ziyaretimizin ülkemiz, milletimiz ve tüm insanlık güzel olmasını temenni ediyorum.

“Daha Adil Bir Dünya Mümkün” eserimizde yabancı lisanlarda hazırladık, muhataplarına takdim edeceğiz. BM’de açılış merasiminde takdim edeceğiz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan fahiş fiyat artışı kontrollerine ait sorulan soruya, “bu biçimde bir adaletsiz, zulüm var ise sorumlusu bakan arkadaşlarım bunu yakın takibe alarak zulmün önüne geçeceğiz. Bilhassa yurt konusunda biz Türkiye’de bugüne kadar hiç bir iktidarın yapmadığı yurt yatırımını yaptık.

Bay Kemal “Çiftçi battı” diyor ben daha bir gün evvel şeker pancarıyla ilgili fiyat deklare ettim. deklare ettiğım fiyat ne yüzde 25 biz şeker pancarına artırım yaptık. Çay ve fındıktaki artırım enflasyonun epeyce üzerinde. Benim vatandaşım çok şad, ben kentleri dolaşıyorum. Bunların palavralarına inanmak mümkün değil.

Biz nazaranve geldiğimizde üniversite öğrencilerinin aldığı burs 45 liracıktı, şu anda bunlar 650 liraya çıktı. Şu anda atacağımız adım şu; zincir marketler olmak üzere tüm kontrolleri önemli bir biçimde sürdürmek suretiyle zincir marketlerdeki fiyat farklılarını vesaire bu önemli fiyat farklıklarını hızla kaldıracağız. Bunu inşallah Amerika dönüşü kendimde takip edeceğim.”

Seçim barajına ait soruya, “İnşallah 2023 seçimlerine Türkiye’nin arzuladığı bir sistemle girelim. Meclis açıldığı anda bu yaptığımız çalışmayı muhakkak bir noktaya getirip hiç uzatmadan bir evreye getireceğiz ” yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afganistan’a insani yardıma ait, “İnsani yardım konusunda tereddüt olmaz. Gerek devlet olarak, gerek STK’larımızla bu cins yardımlarımızı göndereceğiz” dedi.

Karabağ’da güvenlik koridoruna ait, “Biz görüşmelere kapalı değiliz, görüşmeleri yaparız. Gerçekten Gürcistan Başbakanı da görüşme isteğini bana iletti. Burada onların olumlu müracaat göstermesi gerek. Bu hususta Gürcistan Başbakanı’nın diyalog talebini bana iletmesi şayet bu hususta sahiden samimiyse ben de samimiyet gösterir diplomatik adımlar atarız. Olumsuzluk değil olumlu yaklaşımlar hakim olur. Azerbaycan ve Ermenistan içindeki bu sorun koridorların açılması vesilesiyle aşılmış olur” cevabını verdi.

Göçmenler hakkında sorulan soruya ise “4,5 milyon göçmen var Türkiye gerekli adımların karşı taraftan da atılmasını bekliyor. Temenni eniyorum ki yaptıkları 9’lu açıklama da istek edilmeyen beyanlar var. Dışişleri gerekli açıklamaları yaptı. Ne derece içtenler goreceğiz. Türkiye kimsenin kapı kolu değildir. Göçmenlerin kahrını en epeyce biz çekiyoruz” dedi.

Son dakika haberinin detayları hazırlanıyor…