Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan Arnavutluk’ta konuşuyor

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutluk’ta gazetecilerin sorularını cevaplıyor. Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şu biçimde;

“Az evvel 7 muahedeyi ilgili arkadaşlarımız imzaladılar. Gerek Arnavutluk, gerekse Türkiye için bu mutabakatların hayırlara vesile olmasını diliyorum. Arnavut kardeşlerimiz, misafirperverlikleriyle bugün bizi bir sefer daha kendi konutumuzda hissettirdiler. Arnavutluk’la tarihi ve kardeşlik bağlarımız bulunuyor. Yaşadığımız her hadisede iki ülke içinde bu münasebetlere şahitlik ediyoruz. ‘Gerçek dost, çağrılmadan koşandır’ inancıyla zelzele haberini alır almaz çabucak harekete geçtik. Türk yardım grupları hızla yaraların sarılması hedefiyle fazlaca ağır uğraş sarf ettiler. Biz de bu yürütülen çalışmaları Rama’yla görüşecek takip ettik. Meskenleri yıkılanlar için yaptırdığımız sarsıntı konutlarının teslimini bugün gerçekleştirdik.”

“Görüşmelerimizde FETÖ örgütüyle gayretimizi de değerlendirdik. Bu terör örgütü, 15 Temmuz’da demokrasimizi maksat alan bir darbe teşebbüsünde bulundu. Elinde günahsızların kanı olan bu yapının yalnızca Türkiye değil, varlık gösterdiği ülkelere tehdit oluşturduğu aşikardır. Önümüzdeki devirde Arnavutluk’taki FETÖ yapılanmasına karşı daha süratli ve kararlı adımlar atılması beklentimizdir. Ticaret hacmimiz geçtiğimiz sene 853 milyon dolar düzeyine ulaştı. Artık 1 milyar dolar olan maksadımıza ulaşarak, yakalayalım istiyoruz. Yatırımlarımızın toplam ölçüsü 3,5 milyar dolardır. Biz bu sayıları kâfi bulmuyoruz. Bunun hayli daha yeterli bir noktaya gelmesi lazım. Bağlantılarımızı her alanda derinleştirme, bu kararlılıkla da yolumuza devam etmeyi düşünüyorum. Bilhassa hastane noktasındaki talepleri de ikili toplantıda kıymetli dostumdan aldım. Sıhhat bakanımıza gerekli noktada talimat vererek orada da sağlıklı adımı atarak üzerimize düşeni yapacağız.”