Son dakika! Bahçeli ‘düşsün’ demişti: YÖK ‘baraj’ teklifini Erdoğan’a sundu

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bu sene üniversite imtihanlarında bir kasvet yaşandı. 170-180 filan üzere bu biçimde bir durum. YÖK Liderimiz ile de mevzuyu görüştüm. Sağ olsun onlar da bir çalışma yaptılar ve artık olayı hayli daha fazla sayıda gencin mağdur olmayacağı bir duruma getirdiler.

Şu anda işin bilgilerinı YÖK halledecek ve bu işi inşallah gençlerimizin lehine bitirmiş olacağız” açıklamasının akabinde bir kere daha üniversite imtihanların kaldırılması davetini bir dahaleyen Bahçeli, en son baraj puanının düşürülmesini teklif etti.

“Salgın periyodu göz önüne alınarak TYT baraj puanın 140’a, AYT baraj puanın da 160’a çekilmesi teklif ve temennimizdir” diyen Bahçeli’nin bu açıklaması daha sonrası YÖK’ten birinci adım geldi.

YÖK’ÜN TEKLİFİ ERDOĞAN’A SUNULDU

YÖK’ün yeni lideri Prof. Dr. Erol Özvar, üniversite imtihanında baraj puanı ile ilgili çalışma başlattı.

YÖK’ten alınan bilgiye göre, ÖSYM, Ulusal Eğitim Bakanlığı ve YÖK üzere paydaş kurumlar ortak çalışmalar ve toplantılar gerçekleştirdi. ÖSYM yardımı ile durumla ilgili simülasyonlar da yapıldı.

Tüm bu çalışmalar Erdoğan’a sunuldu. Yakın vakitte kamuoyuyla paylaşılması bekleniyor.

BAHÇELİ NE DEMİŞTİ?

MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli, daha evvel de lisana getirdiği üniversite imtihanlarının kaldırılması tarafındaki davetini yinelamıştı.

Baraj puanlarının düşürülmesi gerektiğini belirten Bahçeli, şunları kaydetmişti:

” Üniversiteye girmek için gayret eden, fakat salgın üzere zorlayan ve zecri hallerden dolayı hedeflediği puanları elde edemeyen gençlerimize sahip çıkalım.”