Serkan Özcan’dan ‘İktidar son atılımı ile durumu lehine çevirdi’ argümanına cevap

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Toplumsal medya hesabı Twittter’dan yazan Ekonomist Serkan Özcan, “Özellikle muhalif bölümden epeyce sayıda telefon alıyorum. Yazılanları okuyorum. Çabucak herkes iktidarın son atılımı ile gündemi lehine çevirdiğini, muhalefetin yetersiz kaldığını söylüyor. özetlemek gerekirse şunları söyleyeyim, iktisatta tek atılım ile tüm problemleri çözmek mümkün değildir. Dövize Çevrilebilir Mevduat gibisi siyasetlerle bugünün riskleri ileri bir vadeye, büyük bedel ödenerek ertelenebilir. Adama ‘Çok biliyordun, kur 8’den 18’e giderken neyi bekledin?’ diye sorarlar. Bu atılım var olan krizi daha da derinleştirecektir. Enflasyon, dolarizasyon ve borçluluk artacaktır.” halinde açıklamalarda bulundu.

Özellikle muhalif kesimden çok sayıda telefon alıyorum. Yazılanları okuyorum.

Hemen herkes iktidarın son hamlesi ile gündemi lehine çevirdiğini, muhalefetin yetersiz kaldığını söylüyor.

Kısaca şunları söyleyeyim
👇

-Ekonomide tek hamle ile tüm sorunları çözmek mümkün değildir!

— Serkan Özcan (@serkanozcan1) December 24, 2021

-Ülkemiz yüksek dış borcu nedeniyle her türlü finansal atağa karşı daha da güçsüz hale gelecektir.
-Türkiye bu hamle nedeniyle özellikle dış politika konusunda, Suriye’den Libya’ya dek bir çok meselede köşeye sıkışma riski ile artık daha fazla karşı karşıyadır.

-DÇM benzeri politikalarla bugünün riskleri ileri bir vadeye, büyük bedel ödenerek ertelenebilir!
-Adama “çok biliyordun, kur 8’den 18’e giderken neyi bekledin?” diye sorarlar!
-Bu hamle varolan krizi daha da derinleştirecektir!
-Enflasyon, dolarizasyon ve borçluluk artacaktır!

ÜLKEMİZ DAHA DA GÜÇSÜZ HALE GELECEKTİR

Türkiye’nin ekonomik ataklar niçiniyle bilhassa dış siyaset konusunda, Suriye’den Libya’ya dek birfazlaca sıkıntıda köşeye sıkışma riskinin daha fazla olduğunu belirten Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan, “Ülkemiz yüksek dış borcu niçiniyle her türlü finansal atağa karşı daha da güçsüz hale gelecektir. Zenginin memnunluğu için 84 milyonun alın terine göz dikilmiştir. Bu cins ataklar ekmek kuyruğunu bitirmez, pahalılığa deva olmaz, istihdamı artırmaz, gençleri ülkede kalmaya ikna etmez. ” dedi.

SONUÇLARI GÖRMEK İÇİN UZUN BİR MÜHLET GEREKMEYECEK

Özcan, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin “Ekonomi gözlerdeki ışıltıdır. Benim gözlerimdeki ışıltıyı arkadaşlarım görüyor” kelamlarını eleştirerek, “Bu ülkenin problemlerini ‘cin fikirliler’ değil, evvel vatan ve millet diyen, gözlerindeki ışıltıyla değil; matematikle, bilimle ve akılla konuşanlar çözebilir. Kimin haklı çıkacağı fazlaca da değerli değil. Lakin sonuçları görmek için fazlaca uzun bir süre gerekeceğini düşünmüyorum. Allah ömür verirse, yaşayıp bakılırsaceğiz.” formunda açıklamalarda bulundu.

-Zenginin mutluluğu için 84 milyonun alın terine göz dikilmiştir.
-Bu tür hamleler ekmek kuyruğunu bitirmez, pahalılığa çare olmaz, istihdamı artırmaz, gençleri ülkede kalmaya ikna etmez.

Sözün özü; bu ülkenin sorunlarını “cin fikirliler!” değil, önce vatan ve millet diyen,

Gözlerindeki ışıltıyla!! değil; matematikle, bilimle ve akılla konuşanlar çözebilir.

Kimin haklı çıkacağı çok da önemli değil. Ama sonuçları görmek için çok uzun bir süre gerekeceğini düşünmüyorum.

Allah ömür verirse, yaşayıp göreceğiz!!