Seçmen olup bitene ne diyor?

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Hepsine değil fakat belli standartlara nazaran önemli olduğunu düşündüğüm birtakım kuruluşların anketlerine güveniyorum. Siyasal trendleri ve gidişatı izlemek için takip ettiğim, kulak kabarttığım kamuoyu araştırmalarından yararlanıyorum. Ağır tartışmalarla geçen günleri, bitmek tükenmek bilmez tahlilleri ve meraklı kestirimleri teyid ismine emniyetli çalışmalarla ilgileniyorum.

Yalnızca merak değil, seçmenin fikri ve eğiliminin hangi istikamette geliştiğini izlemek hem de işimizin de bir modülüdür.

Elimde, son devirde fazlaca kıymetli çalışmalar yapan yeni bir kuruluşun anketi ve ankete bağlı tahliller içeren aylık raporu bulunuyor. Özel abonelerine hizmet veren PANAROMA TR isimli çalışmayı yalnızca anket sonuçları için değil, buna bağlı siyasal, ekonomik, toplumsal ve global tahliller açısından önemsiyorum. Ayda bir yayınlanan çalışmanın Haziran 2021 raporundan genel sayılar ve eğilimleri yansıtacağım.

Seçmenin evvel, iktisattan başkanlık sistemine, Sedat Peker’den Kanal İstanbul’a kadar hükümetin aldığı konumlara karşı toplumun ne düşündüğüne bakalım.

Erken Seçim? Seçimini vaktinde yapılmasını isteyenler yüzde 42’de kalırken yüzde 46 çabucak sandık istiyor. (Not: Bu soruda ve aşağıdakilerde geri kalan kesim ya “fikrim yok” ya da “bilmiyorum” yanıtı vermektedir.)

Hükümet Sistemi? Cumhurbaşkanlığı Hükümet (Başkanlık) Sistemi referandumda yüzde 51,4 ile kabul edilmişti. Bugün ise ankete bakılırsa durum bir çok farklı. Başkanlık sistemini desteklerim diyenler yüzde 30’un çabucak altında ve parlamenter sistem isteyenlerin oranı ise yüzde 51’e ulaşmış bulunuyor.

Kanal İstanbul? Bu projeyi hakikat bulanların oranı yüzde 22, yapılmasını istemeyenler ise yüzde 45’in üzerinde seyrediyor.

Üç mevzunun özeti hükümetin ortasında bulunduğu yahut desteklediği hususlarla halkın tercihleri içindeki aralık uygunca açılmış durumdadır. Devam edelim…

Ekonomik gidişat? İktisadın uyguna gittiğini düşünenlerin oranı yüzde 19, berbata gidiş olduğunu düşünenler ise yüzde 69’da seyrediyor.

İşsizlik? Ailesinde işsiz olmadığını söyleyenler yalnızca yüzde 39 lakin iş arayıp bulamadığını söyleyenler yüzde 48,8 ve artık iş aramaktan vazgeçenler ise yüzde 12’ye ulaşmıştır.

Tıpkı makas açıklığı; yani iktidar ile seçmenin olup bitenleri kıymetlendirmekte bakış farkları iktisatta daha bariz görülüyor. ötürüsıyla iktisatta hükümete inanç yüzde 31’de kalırken, yüzde 60’ın üzerinde seçmen itimadını kaybetmiş bulunuyor.

Sedat Peker? Değerli bir müsabaka da bu hususta yaşanıyor. Seçmenin yüzde 19’dan biraz fazlası Peker’in argümanlarını önemli bulmuyor; yüzde 52’ye yakını ise ciddiye alınması gerektiğini düşünüyor. Devamında bu mevzuya bağlı olarak yüzde 12,5 iktidarın savlar karşısında yaptıklarını kâfi bulurken, yüzde 58’i yetersiz görüyor.

PANAROMA TR’nin epey geniş aylık çalışmasından özetin özeti bir kesit aktardım. Çok daha fazla soru ve isimlere dair anket sonuçları da var. Hepsini değil fakat her ankette en çok merak edilen “Bugün seçim olsa” sorusunun karşılığını da genel sınırlarıyla aktarayım: Millet İttifakı ve ittifak haricindeki muhalefet partilerinin toplam oyu yüzde 55’in biraz üzerinde Cumhur İttifakı’nın toplam oyu ise yüz de 45’in biraz altında demirlemiş bulunuyor. Bu tablo da iktidar aleyhine seçimlerden beri görülen en yüksek oy kaybını söz ediyor.

aslında şaşırtan da değil… Seçim sonuçlarını iddia eden bu sayılarla iktidar icraatlarının yahut icraat eksikliklerinin kıymetlendirilmesi içindeki bağ açıktır. Seçmenin, yüzde 42,2 olumsuz değerlendirmeye karşı yüzde 49,4’le desteklendiği koronavirüsle gayret hariç bütün kalemlerde iktidarın kuvvetli bir onaylanma ve beğenilme eksikliği vardır. Toplumun muhakkak branşlardaki memnuniyetsizliği kaçınılmaz olarak parti tercihine de yansımaktadır.

Bu ve gibisi çalışmalarda iktidar için, muhalefet için dersler var vardır. Ülkede yaşananların ne manaya geldiğini bilmek isteyenler için de bedelli ipuçları…