S-400’ler İncirlik Üssü’ne mi yerleştirilecek? ABD’den dikkat çeken cevap

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma sistemlerini kıymetlendirdi. Price, açıklamasında “Rus S-400’leri, NATO donanımıyla uyumlu değil, NATO teknolojilerinin güvenliğini tehdit ediyor, Türkiye’nin NATO üyesi olarak kendi taahhütleriyle uyumlu değil. Türkiye’yi, bu sistemi kabul etmemesi istikametinde uyardık, uyarmaya da devam ediyoruz. Ayrıyeten asla Türkiye’nin S-400’leri elde tutmasını kabul edeceğimize dair bir sinyal vermedik” sözlerini kullandı.

Price’ın düzenlediği basın toplantısında bir gazeteci, “Son günlerde ortalarda dolaşan bir tezle ilgili sizi kayda almak istiyorum. Türkiye, S-400’leri İncirlik’teki NATO üssüne yerleştirmek için hiç teklif sundu mu?” diye sordu.

Gazeteci ve Ned Price içindeki diyalog şöyleki devam etti:

Ned Price: S-400 konusundaki duruşumuz…

Gazeteci: S-400 konusundaki duruşunuzu biliyorum. Hiç onları İncirlik’e yerleştirmek için spesifik bir teklif oldu mu diye soruyorum. Türkiye yahut ABD tarafınca bu biçimde bir talepte bulunuldu mu?

Ned Price: Şu hususta epeyce açık olalım. S-400’ler NATO ekipmanlarıyla uyumsuzdur. NATO teknolojilerinin güvenliğini tehdit ediyorlar. hem de Türkiye’nin bir NATO üyesi olarak taahhütleriyle de uyumsuzdu. Türkiye’ye daha evvel bu davette bulunduk ve S-400’leri elde tutmama konusunda davette bulunmaya devam ediyoruz. Hatta ABD maddeleri yeterince Türkiye’nin bu sistemleri elinde bulundurması CAATSA yaptırımlarını tetikledi.

hem de Türkiye uzun müddettir değerli bir NATO üyesi. Bu yüzden Türkiye’nin S-400 sisteminin bir NATO üyesi olarak statüsüyle uyumsuz olduğunu anlaması bizim için ek kıymet taşıyor.

Gazeteci: Evet, lakin evet…

Ned Price: Bu Bakan Blinken’ın verdiği ileti. Olağan Lider Biden’ın NATO doruğunda Türk mevkidaşlarını da görme fırsatı olacak. Konuşmada nelerin olacağını şimdiden varsayım etmek istemem. Fakat S-400’lere muhalefetimizi ve sistemin Türkiye’nin NATO üyesi statüsüyle uyumlu olmadığı konusundaki sıkı inancımızı tekraren lisana getirdik.

Gazeteci: Hala süreksiz bir tahlile gereksiniminiz var. Bu eski idarenin ortaya attığı bir fikirdi. Bu idare bahsetmiş olduğumiz şeyi hiç süreksiz bir sonuç olarak gördü mü?

Ned Price: Evvelki idarenin ortaya attıkları konusunda konuşamam. Özel diplomatik konuşmalara da girmek istemem. Lakin şunu söyleyeyim; asla Türkiye’nin S-400’leri elde tutmasını kabul edeceğimize dair bir sinyal vermedik. yeniden ediyorum; bu Türkiye’nin NATO üyesi statüsü ile uyumsuz.