Profesörden tercih uyarısı: 60 yıllık bir karar vereceksiniz meslek seçerken çabuk etmeyin

KeDiDiRKeDi

New member
Profesörden tercih uyarısı: 60 yıllık bir karar vereceksiniz meslek seçerken çabuk etmeyin
Üniversiteye girmek için YKS’de ter döken öğrenciler hayallerindeki yükseköğretim programlarına girebilmek için tercih yapacak. ÖSYM’nin Aday Süreçleri Sistemi (AİS) üzerinden yapılabilecek tercihler dün başladı. 14 Ağustosa kadar devam edecek süreçte öğrencinin 24 tercih hakkı bulunuyor. Öğrencilerin tercih devrinde dikkatli olması gerektiğini tabir eden Prof. Dr. Necmettin Atsü, Bu öğrencilerin hayatı için kıymetli bir karar. ötürüsıyla tercih noktasından epeyce dikkatli olmaları ve hakikat karar vermeleri gerekiyor. Ortalama ömrün 80 yıl olduğunu düşünürsek öğrenciler 60 yıllık bir karar verecek. Bu sonucu verirken epeyce yeterli düşünmek, çabuk etmemek gerekiyor. Okulları epey düzgün tanımak gerekiyor. En kıymetlisi öğrenciler ne istiyorlarsa onu yapmalı. Aileler, arkadaşlar, etraf öbür şeyler söylüyor olabilir. Herkes farklı biçimde yönlendirme yapıyor olabilir. Fakat o işi kendileri yapacaklar. ötürüsıyla bu kararda asıl kelam sahibi kendileri. Ailelerden ricam bu evrede çocuklarına fikir vermeleri, lakin hiç bir biçimde çok yönlendirme yapmamaları, işi profesyonellere bırakmaları gerekiyor diye konuştu.

Profesyonellerden kesinlikle dayanak alın

Okulları yerinde görmenin değerli olduğuna değinen Prof. Dr. Necmettin Atsü, Kesinlikle okullardan dayanak almak gerekiyor. Okulları yerinde görmek de kıymetli. Lakin corona virüs şu süreçte elimizi kolumuzu bağladı. Ancak bu bize yeni imkanlar sağladı, yeni arayışlar getirdi. İnternet üzerinden ve telefonla gerçekleştirilen görüşmelerle artık bilgi akışı sağlanabiliyor. Hatta kayıtlar bile artık online gerçekleştiriliyor. Üniversitelere gelemeyecek, gelmekten korkan öğrenci adayları bu formülü tercih edebilirler dedi.

Sıhhat alanında eğitim almak isteyen öğrencilerin mesleğin zorluğunu göz önünde bulundurması gerektiğini söz eden Prof. Dr. Atsü, Öncelikle mesleği sevmeliler. Bu alan yeterli iş yapıyor, ön planda, çalışma garantisi var diye yapılacak meslek muhakkak değil. Burada iç seslerini dinlemeleri gerekiyor. Bu mesleği yapamayacaklarını düşünürlerse popülaritesine kanıp meslek seçimi yapmasınlar. Corona virüs salgını niçiniyle isimlerini sıkça duyar olduk fakat sıhhat çalışanları her vakit ön plandaydı, bundan daha sonra da olacak. Fakat sıhhat işi gönül işidir, istemeden asla yapılamaz. Tercih sürecinde verecekleri karar epey kıymetli, ömrün dönüm noktalarından biri. Lakin asla bir son değil, yenidenı olacaktır. Bu sene şayet olmazsa seneye girerler. Burada ivedi etmek yanlış kararları getirebilir. ötürüsıyla katiyen aceleye getirilmemesi gereken bir müddetç tabirlerini kullandı.

Toplumsal aralığa ve hijyen kurallarına dikkat ediliyor

Tercih ve tanıtım günlerinin 6-14 Ağustos tarihleri içinde devam ettiğini hatırlatan Kurumsal Bağlantı ve Halkla Alakalar Yöneticisi Banu Gökçe Ünlü, şunları söylemiş oldu:

Tüm pandemi kurallarına uygun bir tanıtım devri hazırladık. Girişte öğrencilerin ateş ölçümleri yapılıyor, maske kullanması zarurî, toplumsal ara kurallarına değer vererek denetimli bir tercih tanıtım süreci geçiriyoruz. Pandemi niçiniyle öğrenciler içeriye de denetimli biçimde alınıyor. Toplumsal aralığa dikkat etmemiz gereken günler geçiriyoruz. Pandemi öğrencilerin yerleşkeye gelişini engellemedi. Öğrenciler yerleşkeye gelmeye devam ediyor. Okumak istedikleri okulu yerinde görmek istiyorlar. Pandeminin getirdiği tasanın yanı sıra bu yıl eğitimin nasıl olacağı tarafında soru işaretleri var. Biz burada Sıhhat Bakanımızın ve YÖK’ün açıklamalarını bekliyoruz. Üniversitemiz çabucak hemen bununla ilgili bir karar almadı. Sıhhat Bakanımız ve YÖK’ün yönlendirmesiyle ekim ayında akademik yılımıza başlayacağız. Uzaktan eğitim sistemi 23 Mart itibariyle başlamıştı. Altyapımız bunun için hazır. Eskisi üzere akademik hayat üniversitemizde devam ederse de toplumsal araya dikkat ettiğimiz bir eğitim yılı olacak.

Muvaffakiyet sıralamanızı dikkate alın

Her yıl olduğu üzere bu yıl da muvaffakiyet sıralamasının değerli olduğunu anlatan Uğur Göktürk ise Her yıl olduğu üzere bu yıl da muvaffakiyet sıralaması kıymet taşıyor. Muvaffakiyet sıralamasında maksat öğrenciyi puana değil muvaffakiyet sıralamasına bakılırsa pahalandırmak. 250 puan alan binlerce öğrenci olabiliyor. Ama bunların hangisinin daha önde olduğunu lakin muvaffakiyet sıralamasına nazaran anlayabiliriz. Her yıl olduğu üzere bu yıl da muvaffakiyet sıralamasına bakılırsa tercih yapmalarını öneriyorum. Öğrencilerin 24 tercih hakkı bulunuyor. Öğrencilerin meyyit tercihten de uzak durması gerekiyor. Gelmeyecek yerleri a

naliz edip ona nazaran tercih yapmalılar. Öğrencilere daha net ve realist tercihler yapmalarını öneriyoruz ihtarında bulundu.
Alıntıdır