Pişkin savunma hakimi de isyan ettirdi: Biri ‘öldür’ dese öldürecek miydin?

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik Ankara Çubuk’taki linç teşebbüsüne ait davanın üçüncü duruşması gerçekleşiyor. Kılıçdaroğlu’na yumruk attığı ve sığındığı meskenden çıkmasını engellediği tez edilen sanık Gazi Yalama; hakim, “Birisi öldürse sen de öldürecek miydin” sorusunu yöneltti. Yalam ise, “Bekledim, kalabalık. Kılıçdaroğlu’nun meskende kaldığı müddette bekleme sebebim kalabalığa uymamdır” karşılığını verdi.

Hakkari Çukurca’da şehit düşen Piyade Er Yener Kırıkçı’nın, 21 Nisan 2019 Pazar günü Ankara Çubuk’taki Akkuzulu Köyü’ndeki cenaze merasimine katılan CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve birlikteindeki CHP heyetine yönelik linç teşebbüsüne ait davanın üçüncü duruşması Çubuk 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün yapılıyor.

TOPLAM SANIK SAYISI 67’YE YÜKSELDİ

Birinci iddianamedeki 36 kişi hakkındaki davaya, 21 kişi daha eklendi. Linç teşebbüsüne ait 10 çocuğun yargılaması ise farklı yürütülüyordu. Çocukların 18 yaşını doldurması ile onlar da ana evraka eklendi ve toplam sanık sayısı 67’ye çıktı.

Duruşmaya; CHP Genel Lider Yardımcısı Muharrem Erkek ve CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel ile milletvekilleri de katıldı.

Duruşmada CHP aracına verilen zararın 24 bin 597 lira 45 kuruş kıymetinde olduğu belirtildi.

“NEREYE GELDİĞİMİZ BİLEMEDİK. SÜRÜKLENDİK”

İddianameye bakılırsa Kılıçdaroğlu’na yönelik “Kahrolsun PKK, yuh” diye slogan atan ve Kılıçdaroğlu’nun linç teşebbüsünden kurtulmak için sığındığı köylü Rahim Doruk’a ilişkin konutun önünde bekleyen küme ortasında yer alan sanık Abdullah Gündoğdu, cenaze merasimini televizyondan öğrendiğini ve Altındağ’daki konutundan Çubuk’a gittiğini söylemiş oldu.

Gündoğdu, Kılıçdaroğlu’nu görmediğini ve yalnızca PKK’ya karşı slogan attığını savunarak, “Orada olayı uzaktan izledim. Kılıçdaroğlu ve birlikteindekilere hakarette ve fiziki temasta bulunmadım” dedi. Gündoğdu, Kılıçdaroğlu’nun sığındığı konutun bulunduğu yere gidip gitmediğini yönelik soruya “Kalabalık vardı. Nereye geldiğimizi bilemedik. Sürüklendik. Ben de uzaktan toplananlarla birlikte izledim” karşılığını verdi.

FOTOĞRAFI KABUL EDİP MANZARAYI REDDETTİ

Gündoğdu’ya kendisinin de yer aldığı olay imajları izletildi. Gündoğdu, hakimin “Kendini görüyor musun?” sorusuna “Net bir biçimde nazaranmiyorum” karşılığını verdi ve imaj yaklaştırılınca “Ben değilim hakimim” dedi. Gündoğdu’ya fotoğraflar da gösterildi ve fotoğraftaki kişinin kendisi olduğunu lakin manzaradaki kişinin kendisi olmadığını savundu. Hakim “Aynı kişi ama” karşılığını verdi. Gündoğdu, hakimin “Elini niçin kaldırdın?” sorusuna “Sendeledim, kasti olarak yapmadım” karşılığını verdi.

CHP avukatı Celal Çelik, linç teşebbüsü sırasında Gündoğdu’nun saldırgan tavır ortasında olduğunu ve kolluk sözünde Kılıçdaroğlu’na yönelik hakareti kabul ettiğini hatırlattı ve sanığın cürmünün kanıtlarla sabit olduğunu belirtti.

Gündoğdu ise hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek, “Ben hatasızım efendim. Bizim tek şeyimiz bu vatanın polisine, askerine şey yapan PKK’ya karşı tekbirler lisana getirmek” dedi.

“DÜŞMEMEK İÇİN TUTMUŞ OLABİLİRİM”

İddianameye nazaran CHP Ankara Milletvekili Levent Gök’ün ceketini ense kısmından tutarak iten ve Kılıçdaroğlu’nun sığındığı konuttan çıkmasını engelleyen kümenin içerisinde yer alan sanık Cahit Köse, kendini şu biçimde savundu:

“O düzensizlikte Levent Gök’ün olduğundan dahi haberim yok. Düşmemek için tutmuş olabilirim. Kendisini görsem tanımam. Bizim siyaset ile işimiz yok… Taş yahut sopa kullanmadım. Yalnızca ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez’ diye bağırdım. Benden kaynaklanan bir ziyan var ise karşılarım. O kadar insanın vurması varken, benden bir şey yoksa niye karşılayayım?”

Evraktaki imajların izletildiği Köse, hakimin “(Gök’ün) Ceketinden çekmeye çalışıyorsun” lafına “Ellerimi uzatmamın niçini geriden iteklenmem ve öne hakikat yol açmak istemem” diye karşılık verdi. İmajların izletilmeye devam ettiği Köse, “Orada ben vurmadım bile. Vuranları gördüm, fakat tanımıyorum” dedi.

“BEN ÇIKMAYA ÇALIŞIYORDUM”

CHP Avukatı Çelik, “Sanık selanın cumartesi günü okunduğunu ve cenazenin pazar gününe ertelendiğini söylemiş oldu. Tutanağa geçmesini istiyorum” dedi. Köse’nin bu kelamları de tutanağa geçirildi.

İddianamede Kılıçdaroğlu, CHP milletvekilleri Levent Gök ve Yıldırım Kaya’ya saldırmaya çalıştığı sav edilen sanık Celil Ekşi, cenaze sırasında bir topluluk oluştuğunu ve iteklendiğini belirterek, “daha sonrasında esasen Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanındaydım. Oradan çıkmaya çalıştım. Kemal Kılıçdaroğlu trafik aracına bindirilmeye çalışıldı” dedi.

Ekşi, kendisine olay imgeleri izletilirken “(Kılıçdaroğlu trafik polisi aracına bildirilmeye çalışılırken) Burada özel harekatlar itekliyordu, ben çıkmaya çalışıyordum. Gözüm ameliyatlı, darbe almaktan çekiniyordum” diye kendini savundu.

Ekşi, Kılıçdaroğlu’na vurmaya çalışmadığını lisana getirdi ve hakimin “niçin kalabalığın olduğu yerden çıkmaya çalıştın” sorusuna “Ben de bilmiyorum lakin her kezinde oradan çıkmaya çalıştım” diye cevap verdi.

Ekşi, Gök ve Kaya’ya da saldırmadığını lisana getirdi. CHP avukatı Çelik, sanığın vekillere ve Kılıçdaroğlu’na saldırmaya çalıştığını belirterek, “Özel bir uğraş gösterilmediği sürece orada Genel Liderimize ulaşmasının imkanı yok” dedi.

HALKIN GALEYANINA GELMİŞ

İddianamede CHP aracına taş attığı ve Kılıçdaroğlu’nun sığındığı konuttan çıkmasını engellediği öne sürülen sanık Cevdet Sarıtaş, “Elimde taş görünüyor lakin şehidin kederiyle araca vurup, vurmadığını hatırlamıyorum” savunmasını yaptı. İmajların izletildiği Sarıtaş, hakime; “Efendim o anda halkın psikolojisiyle atmışım, hatırlamıyorum” kelamları ile araca taş attığını kabul etti.

“VURMA KASTIM YOK”

İddianamede Levent Gök’e sol yumruğuyla vurduğu ileri sürülen sanık Erhan Kökmen, “Ben katiyen Levent Gök’e vurmadım, kendisini tanımıyorum. (Yuhalamaya) Hatırlamıyorum lakin katılmış olabilirim” dedi. Kökmen, hakimin “Vurdun mu?” sorusuna “Hayır, elim değmedi” diye cevap verdi.

İmajların izletildiği Kökmen, hakimin “Gördün mü kendini, elini savurdun. Ne yapıyorsun o sırada?” sorusuna “Elimi üstten aşağı hakikat indirme hareketiyle kalabalıktan çıkmaya çalışıyorum. Vurma kastım, yok” dedi. CHP avukatı Çelik, sanığın kalabalıktan çıkmaya çalışmadığını ve vurduğunu belirtti.

“KALABALIK, TAKILDIK. GİTTİK”

İddianamede Kılıçdaroğlu ile CHP’lilere “Hainler dışarı” diye bağırdığı ve Kılıçdaroğlu’na sol eliyle vurduğu anlatılan sanık Gazi Yalama, Kılıçdaroğlu’nun sığındığı meskene kalabalıkla gittiğini söylemiş oldu. Hakimin, “Niye gittin?” sorusuna, Yalama; “Kalabalık, takıldık. Gittik” diye cevap verdi. Kılıçdaroğlu’na yönelik “Yuhh dışarı” diye meskenin önünde sloganlar atıldığını belirten Yalama, kendisinin bağırmadığını savundu.

“BİRİ ÖLDÜRSE ÖLDÜRECEK MİYDİN?”

Hakimin Kılıçdaroğlu’nun konutu önünde niye beklediğine ait “Birisi öldürse sen de öldürecek miydin?” sorusuna, Yalama; “Bekledim, kalabalık. Kılıçdaroğlu’nun konutta kaldığı müddette bekleme sebebim kalabalığa uymamdır” karşılığını verdi.

Yalama olay anında eli üstte olarak çekilmiş fotoğrafını “Şehitler ölmez, vatan bölünmez’ sloganı atıyordum” diye deklare etti.

Yalama, elini Kılıçdaroğlu’nun başına hakikat indirdiğini fakat vurmadığını kaydederek, “Yuhalama yaparken elimi ileri yanlışsız indirdim, kaldırdım. Vurmadım” dedi.

NE OLMUŞTU?

Piyade Er Yener Kırıkcı, 19 Nisan 2019’da Türkiye-Irak hudut sınırında çıkan çatışmada şehit düşmüştü. Şehit askerin cenazesi Ankara’nın Çubuk ilçesi Akkuzulu Köyü’nde, 21 Nisan 2019’da toprağa verilmişti.

Cenaze merasiminde Kılıçdaroğlu’na linç teşebbüsünde bulunulmuştu. Kılıçdaroğlu’na hücum ile ilgili 36 kişi hakkında dava açılmıştı.

Kılıçdaroğlu’na yumruk atan Osman Sarıgün’ün ‘kamu bakılırsavlisini taammüden yaralamak’ ve ‘kamu gorevlisine alenen hakaret’ kabahatlerinden 1 yıl 8 aydan 3 yıl 10 aya kadar mahpusu istenmişti.

Bunun üzerine davanın müdahillerinin sözleri alınmaya devam ediyor.