Orman yangınına uçakla müdahale reddedildi: Bu işleri beşerle halledersiniz

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
TBMM Plan ve Bütçe Kurulu 2022 bütçe görüşmelerinde bu defa Tarım ve Orman Bakanlığı ele alındı. Bakan Bekir Pakdemirli orman yangınlarıyla gayret etmek için alınacak uçaklar için 2,4 milyar TL kaynak ayırdıklarını söylemiş oldu. Lakin muhalefet milletvekilleri bütçenin 400 milyon TL olduğunu belirtti. Pakdemirli, milletvekillerine ‘Ek bütçede var’ karşılığı verdi.

Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine nazaran Kurul üyesi milletvekilleri Bakan Pakdemirli’ye orman yangınları ile gayretin kâfi söndürme uçağı olmadığı için yapılmadığı tenkidinde bulundu.

Yaz aylarındaki yangınları hatırlatan Pakdemirli orman yangınlarına müdahalede uçakların ve başka teçhizatların kıymetinin olmadığını vurgulayarak, “Orman Genel Müdürümüz 140 bireyle girmemesi gereken bir kanyona Antalya’da girdi ve orada hayatlarını kaybedebilirlerdi. Bu riskleri aldılar ve ben almamalarını söylemiştim. Bakın, bu sebeple başarılı olduk yani bu işleri beşerle çözersiniz. Şayet, uçakla bu işler, teçhizatla çözülseydi Amerika bu işleri çözerdi ve aylarca yangınlar sürmezdi” sözlerini kullandı.

Muhalefetin hususa dair iki başka önerisi de reddedildi.

‘TÜRK HAVA KURUMU’NA YARDIM EDİYORUZ, BİR ANLAYIN YA…’

Türk Hava Kurumu’nun eski, uçmayan ve aktif olmayan uçaklarını kiralayamadıklarını söyleyen Pakdemirli, “Türk Hava Kurumu’na düşman bir kurum değiliz. Kamuda 2 tane kurum vardır, Türk Hava Kurumu’nu takviyeler. Biz, Türk Hava Kurumu’nu batırmaya filan da gelmedik, Türk Hava Kurumu’na yardım ediyoruz arkadaşlar, şunu bir anlayın ya…” dedi.

Bakan Pakdemirli konuşması sırasında uçak alım projesine başladıklarını ve 2022 bütçesine 2,4 milyar lira koyduklarını söylemiş oldu. HDP Milletvekili Garo Paylan, Pakdemirli’nin bu söyleri üzerine bakanlığın 2022 yılı bütçesinde uçak alımı için 2,4 milyar lira olmadığını, 400 milyon TL olduğunu söylemiş oldu.

Bu itiraz üzerine Pakdemirli, “2,4 milyar lira koyduk. Göndeririz size arkadaşlar. Ek bütçede var” karşılığını verdi. Paylan’ın “Ek bütçe nerede?” sorusuna Pakdemirli karşılık vermedi.

‘YETİŞMEZSE YENİDEN KİRALAMA YAPARIZ’

Bakan Pakdemirli, uçak siparişlerinin yetişemeyebileceğini belirterek bir daha kiralama prosedürüyle temi yoluna gidebileceklerini “Arkadaşlar, 2,4 milyar lira biz bu işe para ayıracağız lakin şunu unutmayın: Bu uçakları ‘Piyasaya çıktım, ben bugün aldım, yarın…’ Burası acente değil. Bakın, bugün gidiyorsunuz, arabayı bile sipariş ettiğiniz vakit altı ay daha sonra, bir sene daha sonra veriyor. Yani bu uçaklar da önümüzdeki döneme yetişmezse yeniden kiralama yaparız” halinde söz etti.

Bunun üzerine ise DÜZGÜN Parti Küme Başkanvekili Erhan Usta, “Geçen yıl verseydi, ondan evvelki yıl verseydi” dedi.

‘BU İŞLERİ BEŞERLE HALLEDERSİNİZ’

Yaşanan bu tartışmalar sırasında Bakan Pakdemirli, “Ben protesto ediyorum, konuşmuyorum. Ben protesto ediyorum” tabirlerini kullandı.

Yaşanan tartışmaların akabinde yangın uçaklarıyla ilgili kelamlarına devam eden Bakan Pakdemirli, “Bakın, biz Türkiye’nin, cumhuriyet tarihinin en büyük yangınını on beş gün içerisinde orman kahramanlarımızla söndürdük. Orman kahramanlarımız yardımıyla uğraş ettik ve başarılı olduk. Orman Genel Müdürümüz 140 bireyle girmemesi gereken bir kanyona Antalya’da girdi ve orada hayatlarını kaybedebilirlerdi. Bu riskleri aldılar ve ben almamalarını söylemiştim. Bakın, bu sebeple başarılı olduk yani bu işleri beşerle çözersiniz. Şayet, uçakla bu işler, teçhizatla çözülseydi Amerika bu işleri çözerdi ve aylarca yangınlar sürmezdi. Kaliforniya’da aylarca yangınlar sürdü. Bugün söndü mü, hâlâ bilmiyorum ancak birkaç hafta öncesinde bir Amerikalıyla konuştuğumda hâlâ Kaliforniya’da yangınların devam ettiğini söylüyor. Bunlar uçak üretici ülkeler yani işi, bu kadar yalnızca bir teçhizata, bir metal yığınına, bir uçağa, daha sonrasında şeye indirgeyerek bu işin üzerinden siyaset yapmayın, ormanın üzerinden de ağacın üzerinden de siyaset yapmamamız gerekiyor” diye konuştu.

‘İKTİDARA GELDİĞİNİZDE BULDUĞUNUZLA ÇALIŞACAKSINIZ’

Komite görüşmeleri sırasında “bürokrat” tartışması da yaşandı. Kurulda tenkitlerini lisana getiren muhalefet milletvekilleri, tenkitlerinin siyasi iradeye yönelik olduğunu, bürokratlarla bağlantılı olmadığını söylemiş oldu.

Pakdemirli, “Biz AK Parti’den bir atama yapmadık, bu bürokratları bulduk, daha sonrasında siz de iktidara gelirseniz bulduğunuzla çalışacaksınız. Biz fırsat veriyoruz bu arkadaşlara. Fırsat veriyoruz, proje getirin; birinci yanılgılarında da bakılırsavden almıyoruz, onu da söyleyeyim. Kusur yaptı; evet, baht tanımamız gerekiyor. Eksikler olabilir mi? Eksikler olabilir fakat baht da tanıyacağız, daha sonrasında onların yanlışlarını da gerektiğinde biz göğüsleyeceğiz. Bunu yapmamız gerekiyorsa bunu da yapacağız, devlet bu biçimde yönetim edilir” dedi.

‘ÇİFTÇİ GENEL OLARAK ZİYAN ETMİYOR LAKİN GELECEK KAYGISI VAR’

Çiftçilerin “genel itibariyle ziyan etmediğini” belirten Pakdemirli, “Peki, geleceğe yönelik tasası var mı? olağan olarak var. Yani bugünden itibaren geleceğe yönelik telaşlarına hepimizin ortak bir yanıt veriyor olması lazım, daima birlikte. Fakat en kıymetli dayanak moral dayanağı. Biz çiftçimize her vakit şunu söylüyoruz: Merak etmeyin, son üç buçuk yıldır sizi üzmedik; gerçek alım siyasetleriyle, üretici dostu siyasetlerle sizi üzmedik” tabirlerini kullandı.

YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞI İÇİN ÖDENEK ÖNERGELERİ REDDEDİLDİ

Yangın söndürme uçakları alınması ismine “’Ek bütçe’ diye bir şeyi kabul etmiyoruz” sözlerini kullanan HDP’li Garo Paylan, partisinin önergesini komiteye sundu. HDP’nin yangın söndürme uçaklarının kâfi sayıda alınabilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bütçesinin 2 milyar TL arttırılması önergesi reddedildi.

DÜZGÜN Parti Milletvekilleri Erhan Usta ve Durmuş Yılmaz’ın, yangın söndürme uçağı alınması için bakanlık bütçesine 800 milyon TL ek ödenek sağlanması önergesi de reddedildi.