Orada sancılı bir adam var

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Ak Partili, yolsuzluklar konusunda da hassas değerli bir isme sordum:

-Yolsuzlukların niye üstüne gidilmiyor?

-Çünkü araştırılınca ucunun nereye çıkacağı bilinmiyor. Ya da bilindiği için gidilmiyor.

17-25 Aralık’ta dört bakanın evrakının bu sebeple Şanlı Divana gönderilmediği sav edilmişti.

O günlerin değerli bir ismi de periyodun Etraf ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’dı. O günlerde onun “Ne yaptıksa bir arada yaptık” kelamı kayda girmiştir.

Son vakit içinderda dikkat cazip tweetler atıyor. “Tavassutla iş yapmanın biroldukça mahzurları var… Açıkgözler, tatlı su kurnazları, tüfekçiler, çöp çatanlar ve çalışmadan edinenler bitiriyor bizi…”

Bizi” derken Ak Partiyi kastediyor.

Bu “tavassut” kelamının ortasında de biraz “Ne yaptıksa bir arada yaptık” iması yok mu?

Haber sitesi Duvar’da dün Altan Sancar’ın Erdoğan Bayraktar’la yaptığı bir görüşme var.

Bir sefer “Dosyamda ne var ise, hem tapeler hem teknik takip doğrudur, birebir vakitte benim telefon konuşmalarım A’dan Z’ye kadar doğrudur” diyor açıkça.

Sancılı adam bu biçimde olur.

Hala Ak Partili olduğunu, lakin Partiye gidip gelmediğini, “partiyi ahara karşı yani kamuoyu önünde eleştirmeyeceğini” söylese de “Ama şu var… Yağcılar… Hatta yağcılık bölümü de bitti, yağcılık geçmiyor. Şebeklik periyodu başladı. Onlar makama ve mevkiye geliyorlar” demekten kendini alamıyor.

Bu ortada en başta kelamlarını naklettiğim Ak Partili değerli kişinin “Uzun müddettir tartışma konusu olan 5 beğenilen müteahhitten biri haricinde başkalarının Ak Partiye oy bile vermeyeceğini” dediğini de paylaşayım.

Erdoğan Bayraktar’a bir daha dönersek… Şu sözler onun verdiği mülakatta yer alıyor:

Şu anda bakıyoruz, berberden kasap, kasaptan terzi, terziden kuyumcu, tüccardan ormancı var. bu biçimde bir durumla karşı karşıyayız ve bu durum herkesi üzüyor. …. Şu andaki durumun yeterli olmadığı açık.

Ben nasıl, ne olurum?” fikri var. Onlar da bir biçimde bir şey oluyorlar. Amaç koyuyorlar, “Ben genel müdür, bakan ya da şu olmak istiyorum” diyorlar ve oluyorlar. ….. artık millet gözüne kestiriyor, uyduruktan kendini yetiştirmemiş biri gidiyor ve bir makamı işgal ediyor. Devleti tıkıyor. Yazıktır!

. ‘Reis’, sayın cumhurbaşkanım beni hırsız çuvalının içine koydu ve attı.

Kahpe FETÖ’nün savcısı bile benim soruşturma belgeme rüşvet ve yolsuzluk sözlerini koyamadığı biçimde beni rüşvet ve yolsuzluk çuvalının içine koydular.

Beni de tıpkı çuvala koyunca önderim, dört tane bakan ile beni de hırsız diye tasvir ediyorsun. Yüzde 60, yüzde 40 ya da 50 o denli tasvir ediyor. Hâlbuki yakından tanıyanlar beni ayırabiliyor. Ben kendimi ayırmak istedim orada, lakin gücüm yetmedi. Benim gücüm yetmez, döverler beni öldürürler beni bilmem ne yaparlar. O kadar gücüm yok benim.

Ayrılmak için bir uğraş verdim, Zarrab’ı tanımam etmem. Bende bir para yakalanmadı, o denli bir şey yok. Benim belgemde ne var ise, hepsi doğrudur. Benim belgemde ne var ise, hem tapeler doğrudur, hem teknik takip doğrudur tıpkı vakitte benim telefon konuşmalarım A’dan Z’ye kadar doğrudur. Onlarınkiler yanlış olabilir, benimkiler gerçek.

Beni attılar! Bir kabine değişikliği oldu da ben bakanlıktan ayrılmadım. Olağan bir bakanlık yaparken, hırsızlık çuvalına koyarak bizi attılar bakanlıktan.”

Önderine kırgın” Bayaktar, “Bana büyük kötülük yaptı” diyor, “etrafını sardılar” diyor, fakat onu bir daha de “en sağlam adam” olarak gördüğünü söz etmekten kaçınmıyor.

Erdoğan’la görüşüyor musunuz?” sorusuna “bir buçuk yıldır görüşmüyorum. Baktım, artık görüşmenin bir yararı yok.” karşılığını veriyor.

Mülakatın sonunda Bayraktar’ın Cemil Çiçek’le ilgili bir kelamı de var. “Erdoğan’ın adamı olduğum için beni sevmez” dedikten daha sonra şunları ek ediyor:

“….Dosyamda Cemil Çiçek (eski başbakan yardımcısı), yalvardı onlara. “Erdoğan evrakını buna sokmayın, bu ayıptır. Onların evrakı öbür, bunun evrakı başka” dedi. Fakat beni de o evrakın içine soktular.”

Bayraktar kelamlarını “ben kimseye bir şey demiyorum. Kimde hakkım var ise helal olsun.” diyerek bağlamış.

Evet, orada bir yerlerde “Ne yaptıksa bir arada yaptık” diyerek tarihe not düşen sancılı bir adam var. Soru şu: Yaşanan süreç ortasında sanki daha kaç kişi “Ne yaptıysak birlikte yaptık” diyordur, diyecektir? Ve kim nasıl bedel ödeyecektir?