Oğuzhan Asiltürk’ten Ulusal Görüş topluluğuna: Bana biat ettiniz unutmayın

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeleri parti ortasında tartışmalara niye olan, Temel Karamollaoğlu ile sürtüşme yaşadığı tez edilen ve son olarak Erdoğan’ın davetlisi olarak Kıbrıs’a giden Saadet Partisi Yüksek İstişare Heyeti Lideri Oğuzhan Asiltürk, Ulusal Görüş topluluğuna seslendi.

Ulusal Gazete’de bir yazı kaleme alan Asiltürk, Necmettin Erbakan’ın Ulusal Görüş anlayışını tanım ederek şunları yazdı:

“ERBAKAN BU GEREKSİNİMLE ULUSAL GÖRÜŞ’Ü KURDU”

“Değerli kardeşlerim, kişi ve toplumlar, İslam devlet tertibinin uygulandığı yerlerde yaşarlarsa, inançlarına uygun bir biçimde yaşayabilirler. İslam devlet sisteminin uygulanmadığı, İslam’ın yasak da olmadığı yerlerde yaşayanların, hayatlarını inançlarına uygun biçimde düzenlemeleri gerekir. Erbakan Hoca’mız Ulusal Görüş’ü bu gereksinimi karşılayacak biçimde kurdu.

Ulusal Görüş inancına bakılırsa, bir toplumun başındaki yönetici vefat ederse, yerine o nazaranvi yüklenecek yeni bir yönetici seçilir. Bunun en değerli örneği, Peygamberimiz a.s.’dan daha sonra Hz. Ebû Bekir (r.a.)’ın seçilmesidir.”

“O TOPLANTIYA KATILANLARIN TAMAMI ‘EVET’ DEDİ”

Erbakan’ın vefatından akabinde niye misyon üstlendiğini de hatırlatan Asiltürk, şu biçimde devam etti:

“Millî Görüş Toplulumunun hizmetini yüklenme vazifesi, Erbakan Hoca’mızdan daha sonra bana, teklif edildiğinde, bu bakılırsavi bir koşulla kabul edeceğimi söylemiş oldum:

“Sizden inançlarımıza uygun bir şey yapmanızı istersem, itaat edeceğinize kelam veriyor musunuz”, dedim.

Bu talebime cevap olarak, o toplantıya katılanların tamamı “evet, sen bizden aslında yapmak zorunda olduğumuz şeyi istiyorsun, kabul ediyoruz” dediler.

Erbakan Hoca’mız, değerli toplantılara Genel Yönetim Kurulu’yla birlikte bütün Ulusal Görüş teşkilatlarını da çağırırdı. Tıpkı biçimde o toplantıya, Genel Yönetim Şurasının yanında, Erbakan Hoca’mızdan daha sonra Partide şu anda bakılırsav yapmakta olan pek epeyce arkadaşımızla bir arada parti teşkilatlarımızda nazaranv yapan biroldukca arkadaşımız da katıldı.

Erbakan Hoca’mızın yasaklı olduğu devirlerde bir arkadaşımız Genel Lider olarak bakılırsavlendirilirdi. Genel Lider olarak bakılırsavlendirilen kişi, dâvânın başında bulunan Erbakan Hoca’mızdan habersiz hiç bir şey yapmazdı. Kendi görüşüne bakılırsa hareket etmezdi.

Şayet Ulusal Görüş’ün bu kusursuz tertibi bozulursa Ulusal Görüş evvel öteki partilerden biri olur, daha sonra da hiç olur. Erbakan Hoca’mız bu uyarıyı sık sık yapardı.”

YAZININ DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

NE OLMUŞTU?

Saadet Partisi Yüksek İstişare Heyeti Lideri Oğuzhan Asiltürk’ün geçen aylarda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile sık sık bir ortaya gelmesi tartışmalar niye olmuş, ‘Saadet Partisi bölünüyor mu’ sorusu gündeme gelmişti.

Ramazan ayında Erdoğan ve Asiltürk iftar yemeğinde bir ortaya gelmiş, görüşme parti ortasında çeşitli tezlere niye olmuştu.

Saadet Partisi Temel Karamollaoğlu’nun genel başkanlıktan alınacağı, yerine Asiltürk’ün belirleyeceği bir adayın getirileceği öne sürülmüştü.

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı merasimlerine katılmak için KKTC’ye giden Erdoğan ile Bahçeli’nin programına Asiltürk de katılmıştı. Asiltürk’ün uçaktan inişine Bahçeli de eşlik etmişti.