Özbekistan’daki elektrik üretim kapasitesi 460 megavata çıkacak

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Özbekistan’daki elektrik üretim kapasitesi 460 megavata çıkacak
Güç kesiminde elektrik üretimi, elektrik dağıtımı, ticareti, satış ve pazarlama ile doğalgaz dağıtım ve ticareti alanlarında faaliyet gösteren Cengiz Holding’in iştiraki Cengiz Güç, Özbekistan’da kuracağıikinci doğal gaz yakıtlı kombine çevrim güç santrali için mutabakat imzaladı. Özbekistan-Türkiye İş Forumu’nda; Özbekistan Cumhuriyeti Yatırım ve Dış Ticaret Bakanlığı ile imzalanan ‘Yatırım Anlaşması’ve Özbekistan Ulusal Elektrik Şebekeleri’yle imzalanan ‘Elektrik Alım Anlaşması’yla Cengiz Güç; Sirdaryo’da 220 megavat kapasiteli bir güç santrali kuracak. Halihazırda Taşkent’te devam eden projeyle birlikte Cengiz Enerji’nin Özbekistan’daki elektrik üretim kapasitesi, 460 megavataçıkacak. İmza merasimine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Özbekistan Başbakan Yardımcısı Sardor Umurzakov da katıldı.

Cengiz Holding Güç Küme Lideri Ahmet Cengiz, Taşkent’te devam eden 240 megavatkapasiteli doğal gaz yakıtlı kombine çevrim güç santralinden daha sonra Sirdaryo’da 220 megavat üretim kapasiteli ikinci tesis için mutabakata vardıklarını belirterek, “Her iki santralde saatte toplam 460 megavatelektrik üreteceğiz. Bu da yaklaşık 230 bin hanenin tükettiği elektriğe denk geliyor. Özbekistan, güç alanında yeni yatırımcılara büyük kolaylıklar sağlıyor ve Türkiye’yle karşılaştırıldığında çabucak hemen doygunluğa ulaşmış bir pazar değil. Bu niçinle önümüzdeki devirde de bu ülkede olmak istiyoruz” diye konuştu. Her iki santralde de yap-işlet modeliyle çalışacaklarını lisana getiren Cengiz, şu biçimde devam etti: “Özbekistan, geniş doğal gaz kaynaklarına sahip bir ülke. Buna rağmen evvelce kalma ve ekonomik ömrünü tamamlamış bulunmasına rağmen üretimi sürdüren elektrik santrallerinin randımanları fazlaca düşük. Ülkede doğalgaz kaynaklarını daha verimli kullanmak, elektrik kesintilerinin önüne geçebilmek ve güç teminini daha istikrarlı hale getirebilmek için kıymetli çalışmalar yürütülüyor. Biz de bunun bir modülü olarak önümüzdeki yıl ortasında birinci santralimizde elektrik üretmeye başlayacağız. Taşkent’te 50 bin metrekare alana şurası tesisimiz Mart 2022’de devreye girecek. Sirdaryo’daki70 bin metrekarelik alanda yer alacak yeni tesisin kurulumunu da bir daha gelecek yılınikinci yarısında tamamlamayı planlıyoruz.”dedi. Özbekistan’ın iki kentindeki projelerde suram basamağında toplam 1.000 kişi çalışacak. Bunun 200’ünü Türk mühendisler oluşturacak. Projeler devreye alındığında işletmedeki istihdam sayısı iki proje için 200 kişi civarında olacak. Bu çalışanların da %20’si bir daha Türk mühendislerden oluşacak. Cengiz Güç, iki tesiste yap-işlet modeliyle 25 yıl boyunca elektrik üretecek.

Hibya Haber Ajansı
Alıntıdır