Mithat Sancar: AK Parti ile uzlaşma manasına gelecek bir teşebbüste olmayız

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Erol Katırcıoğlu Kronos Haber’e verdiği röportajda “Cumhurbaşkanı Erdoğan tahlil süreci için adım atsa HDP yine AKP ile uzlaşır mı?” sorusuna, “Çözüm konusunda bir adım atmayı düşünürse olağan ki konuşuruz. Ben bunun hakikat olacağını düşünüyorum. Zira Kürt sorunu yalnızca Kürt sorunu değil. Türkiye’nin hem eksik demokrasisinin sorunu birebir vakitte ekonomik bir sorun. Kürt problemini çözen bir Türkiye ekonomik sıkıntılarına da çözebilir” karşılığını vermişti.

HDP Eş Genel Lideri Mithat Sancar, Katırcıoğlu’nun bu açıklaması daha sonrasında yaşanan tartışmalara, “Kürt sıkıntısının müzakereyle tahlili için yolları açacak adımlar temel itibariyle iktidarlar tarafınca atılır. Mevcut iktidarın ideolojik harcı ve pratikleri dikkate alındığında bu tarafta ‘samimi’ bir adım atması imkansız.” karşılığını verdi.

“KÜRT PROBLEMİNİN DEMOKRATİK TAHLİLİ MÜZAKERE VE DİYALOGDAN GEÇİYOR”

Mevzuyla ilgili olarak Bia Haber Merkezi’nden Ruken Tuncel‘e açıklamalar yapan Mithat Sancar, “İstanbul Milletvekiliniz Erol Katırcıoğlu, evvelki gün Kronos Haber’e verdiği röportajda “Erdoğan’ın adım atması halinde HDP’nin AKP ile uzlaşabileceğini” söylemiş oldu. Bu kelamlar partinizin genel tavrımı, bu biçimde bir adım atılması halinde tavrınız ne olur?” sorusuna şöyleki cevap verdi:

“Erol Hocanın açıklamalarının, söyleşinin bütünü, kelamların özel bağlamı ve kendisinin genel niyeti hesaba katılmadan tartışıldığını, içerik yerine spotlar üzerinden yorumlandığını düşünüyorum. Kendisi de bu çerçevede için toplumsal medya hesabından uzun bir paylaşım yaptı aslına bakarsan. Parti olarak bu mevzudaki yaklaşımımızı çeşitli vesilelerle tekraren deklare ettik. Bu vesileyle bir kere daha özetleyeyim: Kürt probleminin demokratik tahlilinin müzakere ve diyalog haricinde bir yolunun olmadığını ısrarla belirtiyoruz. Geçmişte bu tarafta yaşanan tecrübelerin muvaffakiyetle sonuçlanmamış olmasını, müzakere ve diyalog modelinin yanlışsız olmadığına ispat göstermek fazlaca önemli yanılgılara ve yanlışlara niye olur.

Kürt sıkıntısının diyalog ve müzakereyle tahlili için yolları açacak adımlar temel itibariyle iktidarlar tarafınca atılır. Mevcut iktidarın ideolojik harcı, siyasal zihniyeti ve pratikleri dikkate alındığında bu tarafta “samimi” bir adım atmasının imkansız olduğunu basitçe bakılırsabiliriz. Buna karşın bir “hamle” yaparsa, buna karşı çıkmayız, fakat bunun HDP ile AKP içinde kapalı devre bir ilgi ortasında yürütülmesini de kabul etmeyiz. Geçek niyet Kürt problemine demokratik tahlil konusunda yol almaksa, sıkıntıyı seçim hesapları için araçsallaştımak en elverişsiz, hatta son derece tehlikeli bir yaklaşım olur.

Bizim teklifimiz ve tercihimiz, muhalefetin tümünü kapsayacak, geniş bir toplumsal temele dayanacak, parlamentonun faal bir halde rol üstleneceği, yasal çerçeveye bağlanmış ve şeffaf bir müddetcin işletilmesidir. bu biçimde bir yol açılırsa, biz de üzerimize düşen sorumluluğu ve nazaranvleri şüphesiz yerine getiririz. Bunun haricinde “AKP’yle uzlaşma” manasına gelecek rastgele bir yaklaşımın yahut teşebbüsün ortasında yer almayız. Açıkçası muhalefet partilerinden ve demokrasi güçlerinden de Kürt probleminin tahlili bakımından, ana sınırlarını belirttiğim “diyalog – müzakere – demokratik siyaset – toplumsal meşruiyet” modeli konusunda açık ve yavuz davranmalarını bekliyoruz. Şunu bir sefer daha hatırlatmak istiyorum: Son kongremizde aldığımız en değerli karar “demokratik cumhuriyete ve özgür geleceğe en geniş demokrasi ittifakıyla ulaşma” siyaseti ve gayesidir. Bu karara bağlı olduğumuzu her fırsatta yenidenlıyoruz. Bu ay hayata geçireceğimiz üç aylık yeni gayret programımızın temelini de, belirttiğim karar ve maksadı her alanda somutlaştırarak geliştirmek yer alıyor. Nefret ve savaş siyasetlerinden beslenen, talanı ve soygunu her alanda yerleştiren, bu tekçi ve despotik nizamı değiştirmenin fakat bu yolla mümkün olacağını savunuyoruz.

Parti olarak bu konularda üzerimize düşen bakılırsav ve sorumlukların şuurundayız. Toplumsal ve siyasal muhalefetin de bu farkındalık ve sorumlulukla hareket etmesi gerektiğini bir defa daha vurgulamak istiyorum.”