Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’nde ders verdiği tarafında kayıt yok

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin küme toplantısında Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Prof. Dr. Melih Bulu’yla ilgili, ”Ders verebilecek kapasitede değilsin” demişti. Bulu, bu kelamların akabinde Kılıçdaroğlu’na Boğaziçi Üniversitesi’nde 8 yıl boyunca İşletme Kısmı’nda ders verdiğini söylemiş oldu. Lakin kayıtlara göre Bulu’nun üniversitede tam vakitli olarak ders verdiği görülmüyor.

Gazete Duvar’ın özel haberine bakılırsa, Eğitim Sen İstanbul 6 Nolu Üniversiteler Şube Lideri Beyzade Sayın, Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’nde bir hocayı asiste ettiğini söyleyerek, “Resmi bakılırsavlendirme dokümanını göster” dedi. Akademisyenlerin üniversitelerde çalışma temellerini belirleyen Yükseköğretim Kanunu’na bakılırsa Bulu’nun husus 40 a ve husus 31’e nazaran de ders verdiği tarafında rastgele bir bir evrak yok.

TARTIŞMA NASIL BAŞLADI?

Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’nde, “8 yıl ders verdim” tartışması Kemal Kılıçdaroğlu’nun kelamlarıyla başladı. Kılıçdaroğlu küme toplantısında Bulu’yu istifa etmeye çağırırken, “Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum rektör atadılar. Melih Bulu’ya söylüyorum. Sen o üniversiteye bırak rektör olmayı, orada ders verecek kapasiteye bile sahip değilsin. Sende onur var ise istifa et. İstifa bir fazilettir. Hocaların vazifesine son veriyor. neden? Hangi akılla, hangi mantıkla? Üniversitenin rektörü bilime düşman olur mu” sözlerini kullandı.

Bu kelamların üzerine Bulu ise Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Bulu, Kılıçdaroğlu’na şu sözlerle karşılık verdi: “2002 – 2010 yılları içinde Boğaziçi İşletme Kısmı’nda sekiz sene boyunca fiilen ders verdiğimi herbiçimde bilmiyorsunuz. Üniversitemizde geçmiş devirlerde ders vermiş olan birtakım hocaların yeni devirde ders vermeyecek bulunmasına ait kararlar da şahsım tarafınca değil, ilgili akademik karar vericilerin objektif kriterleriyle alınmıştır.”

KAYITLARDA YOK

Bulu’nun, “Boğaziçi’nde 8 yıl ders verdim” kelamları ise tartışma yarattı. Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi akademik işçi kayıtlarının geçmişinde bu istikamette bir bilgi yok. Bulu, İktisadi ve İdari Kısımlar Fakültesi’nde Prof. olan İnanç Alpay’ın asistanlığını yapmış. Lakin bir üniversitede doktora öğrencisiyken bir akademisyenin asistanlığını yapmak bu üniversitede ders vermek manasına gelmiyor.

Öte yandan Yükseköğretim Akademik Arama sitesinde de Bulu hakkında bu tarafta bir kayıt yok. Kelam konusu sitede Bulu’nun Haliç, İstinye, İstanbul Kent Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesilerinde akademik geçmişi bulunuyor. Kelam konusu sitede Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’nde 1992-1995 ve 1999 ve 2003 yılları içinde yüksek lisans ve doktora öğrencisi olduğu haricinde öteki bir bilgi yok.

Eğitim Sen İstanbul 6 Nolu Üniversiteler Şube Lideri Beyzade Sayın, Bulu’ya, “Boğaziçi’nde akademisyen olarak ders verdim diyorsanız hangi senelera ilişkin ve hangi yönetmeliğe nazaran ders verdiniz” diye sordu. Sayın şunları söylemiş oldu: “Kendisi uzun yıllar evvel Boğaziçi’nde bir hocaya asiste etmiş. Asistanlık değil. Asistan olmak demek takımlı ve maaş alan demek. Bu da tam vakitli akademisyen demek. Kendisi asistanlık yapmadı bir hocaya asiste oldu. Örneğin doktora dersinin olduğu bir gün hoca, öğrencisinin pratik kazanması için kendisini müşahedeler. Bu da hocaya asiste ettiği manasına gelir. Kendisi hocayı gözlemlediği sırada hoca, ‘Melih bu biçimde değil mi, sen bu hususta ne diyorsun?’ diyerek öğrenci topluluğu karşısında konuşturur. Melih Bulu bu durumu, ‘Ben Boğaziçi’nde ders verdim’ diyerek durumu manipüle ediyor. Fiili olarak bu biçimde bir nazaranv yok.”

Pekala bir üniversitede ders vermek hangi kurallara bağlıdır? Sayın bu soruya da şu karşılığı verdi: “Üniversitelerde ders verme iki biçimde olur. Birincisi üniversitenin takımlı hocasıdır. İkincisi ise mevzuata uygun gorevlendirme yapılır. Bu her iki bakılırsavlendirme de resmi olarak yapılır. Melih Bulu, ‘Eğer ben ders verdim’ diyorsa bu her iki nazaranvlendirmeyle ilgili ders verdiği tarihi ve resmi gorevlendirme evrakını çıkartıp göstermesi gerekiyor. bu biçimde bir şey yok. Kendisi doktora yaptığı devirde asisteyi ders verdim olarak kamuoyuna açıklayıp durumu manipüle ediyor. Bu da kendisinin akademiye nasıl baktığının göstergesi.”

YÜKSEKÖĞRETİM KANUNU NE DİYOR?

Yükseköğretim Kanunu’nda öteki kurumlarda çalışanların gorevlendirilmeyle ders verebileceği yönetmelik 40 a ve 31’nci hususla belirleniyor. Sayın, Bulu’nun hiç bir vakit bu unsurlara istinaden Boğaziçi Üniversitesi’nde ders verdiğinin de ispat edilmediğini söylüyor. Bu unsurlar ise şöyleki:

HUSUS 40 A: Yükseköğretim kurumlarında nazaranvli öğretim üyeleri ile öğretim bakılırsavlileri bağlı bulundukları fakülte yahut yüksekokulda haftalık ders yükünü dolduramadıkları takdirde, kendi üniversitelerinin başka ünitelerinde yahut o kentteki yükseköğretim kurumlarında ders yükünü doldurmak üzere rektör tarafınca gorevlendirilebilirler. Ders yükü ortasındaki çalışmalar karşılığında ek ders fiyatı ödenmez. Haftalık ders yükünün üstünde öbür bir yükseköğretim kurumunda nazaranvlendirilen öğretim elemanlarına vazife aldıkları kurum bütçesinden ek ders fiyatı ödenir.

UNSUR 31: Kamu kurumlarında (TÜBİTAKvs.) ve özel kesimde çalışanlar ile özgür meslek erbabı ve emekli öğretim elemanlarının üniversitelerde ders vermek üzere nazaranvlendirilmesidir. Müracaat ve Süreç Süreci: – nazaranvlendirilmesi düşünülen bireyler için ilgili Bölüm/Anabilim Kolunun talebi üzerine Fakülte/Enstitü İdare Konseyi sonucu çıkartılır. Fakülte/Enstitü İdare Şurası sonucu daha sonrasında alınan Üniversite İdare Konseyi sonucu üzerine nazaranvlendirme talep yazısı Üniversite kanalıyla gorevlendirilmesi düşünülen bireylerin kurumuna ve (bilgi gayesiyle ilgili Fakülte/Enstitüye) yazılır.

TOPLUMSAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’nde ders verdiğini sav etmesi toplumsal medyada da gündem oldu. Biroldukça siyaset bilimcisi, Boğaziçi mezun Bulu’ya reaksiyon göstererek bunun gerçek olmadığını söylemiş oldu. Bir Twitter kullanıcısı Bulu için, “Üşenmedim Obikas’tan 2002-2010 yılı içindeki tüm işletme derslerine ve dersleri kimin verdiğine baktım. hiç bir yerde ismin yazmıyor. Ya önemli ruhsal meselelerin var ders vermediğin biçimde ders verdiğini sanıyorsun ya da palavra söyleyip yakalanınca rezil olmayı seviyorsun” tabirlerini kullandı.