Körfez’le olağanlaşma tam gaz sürüyor: Cumhurbaşkanı Erdoğan Suudi Arabistan’a gidiyor

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Köprülerin atıldığı Mısır’la normalleşmede ikinci tıp görüşmelere başlayan Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri’nin akabinde Kaşıkçı cinayetinin akabinde Suudi Arabistan’la da münasebetleri ileri düzeye taşıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İhracatçılar Meclisi’nde yaptığı konuşmanın akabinde çıkışta yaptığı açıklamada, şubatta Riyad’a gideceğini söz etti. Erdoğan geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde haham heyetini ağırlamış ve burada, Türkiye-İsrail bağlantılarının geliştirilmesinin hayati ehemmiyette olduğunu söylemişti.

‘ŞUBAT’TA BENİ BEKLİYOR’

İhracatçılar Meclisi’nde kıymetli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda salondan ayrılırken bir iş beşerinin sorusuna yanıt verdiği anlar kameraya yansıdı. İş beşerinin, ‘Suudi Arabistan’ın ihracat tahlilini de bekliyorum. Kelam veriyorum, 30 milyon dolar için ben de uğraş edeceğim.’ kelamları üzerine Erdoğan şöyleki cevap verdi:

”Şu anda Şubat’ta beni bekliyor. yemin etti. Ben de Şubat’ta Suudi Arabistan’a ziyaretimi yapacağım.”

Türkiye, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün finansörü olmakla suçladığı Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Kasım ayında ekonomik manada birfazlaca alanda mutabakat yaparak olağanlaşmanın birinci adımını atmıştı. Artık ise Erdoğan’ın Türkiye’ye uzun vakittir ambargo uygulayan Suudi Arabistan’ı ziyaret edecek olması dikkatlerden kaçmadı.

KÖRFEZ İLE OLAĞANLAŞMA

Mısır’da gerçekleşen askeri darbenin akabinde neredeyse durma noktasına gelen Mısır- Türkiye bağlantıları 5-6 Mayıs günlerinde Kahire’de birinci defa birebir masa etrafında buluşmuş, ikinci çeşit görüşmeleri ise geçtiğimiz eylül ayında Ankara’da Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal ve Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Hamdi Loza başkanlığındaki heyetler içinde gerçekleşmişti. Geçtiğimiz ay Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Türk Yahudi Toplumu ve İslam Ülkeleri Hahamlar İttifakı Üyelerini kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, ‘Türkiye-İsrail münasebetleri bölgemizin istikrarı ve güvenliği bakımından hayatidir.’ kelamları çok dikkat çekmişti.