Körfez dönüşü İsrail bildirisi

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Avrupa’nın Kavala’yla, Demirtaş’la, şununla, bununla ilgili aldığı kararları tanımıyoruz. Yok farz ediyoruz. Bunları kaç kere deklare ettik. İster anlasınlar ister anlamasınlar. Ne biliyorlarsa onu yapsınlar.

FAİZ İŞİNİ BU DÜZLEMDE SÜRDÜRECEĞİZ

Yüksek faize katiyetle inanmıyoruz, asla müsaade edemeyiz. Düşük faiz siyasetiyle kuru da enflasyonu da aşağı çekeceğiz. Bu işi bu düzlemde devam ettirip büyümeyi sağlayacağız.

YASTIK ALTINDAKİ PARALARINIZI ÇIKARIN

Bankada, yastık altında, kasada parası, dövizi bulunan herkesi yatırım, istihdam, üretim, ihracatla inşa ettiğimiz yeni iktisat siyasetimizin getirdiği fırsatları değerlendirmeye davet ediyorum.

AB’nin sonucunı tanımıyoruz bu kadar sıradan

Erdoğan, Bakanlar Komitesi’nin Kavala ile ilgili Türkiye’ye ihlal cezası vermesine ait “Biz, Avrupa Birliği’nin Kavala’yla, Demirtaş’la, şununla, bununla ilgili aldığı kararları tanımıyoruz. Olay bu kadar sıradan. Yok farz ediyoruz. Ne biliyorlarsa onu yapsınlar” dedi. Kur krizine dair “İnşallah bizi teğet geçecek” sözünü kullanan Erdoğan, BAE ile bağlara işaret edip “bu biçimde bir müddetç İsrail’le niçin olmasın?” görüşünü bildirdi.

umhurbaşkanı Erdoğan, Katar ziyaretinin akabinde gazetecilere değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı. Erdoğan, Avrupa Konseyi’nin Osman Kavala için başlatmış olduğu, Selahattin Demirtaş’la ilgili başlatması beklenen sürece ait dikkat çeken sözler kullandı. Türkiye’nin imzaladığı memleketler arası kontratlar ve Anayasa’ya rağmen AİHM kararlarının tanınmayacağını vurgulayan Erdoğan “Biz, Avrupa Birliği’nin Kavala’yla, Demirtaş’la, şununla, bununla ilgili aldığı kararları tanımıyoruz. Olay bu kadar sıradan” dedi. Erdoğan’ın açıklamaları şu biçimde:
Yeni iktisat modeli: Yüksek faize mutlaka inanmıyoruz. Düşük faiz siyasetiyle kuru da enflasyonu da aşağı çekeceğiz ve bunu düzenleyeceğiz. Bu işi bir kere bu güzergahta, bu düzlemde devam ettireceğiz.

Kurdaki artış: Devlet Denetleme Şurası bu işin gerisinde kimlerin olduğu konusunda araştırmalarını yapıyor. Buralardan kimler çıkacak onları da görme fırsatımız olacak. Net söyleyeyim, bizim rezervler noktasında önemli bir sorunumuz kelam konusu değil. Son sayı 124 milyar dolar. Bu rezerv ölçüsü, rastgele bir dehşete yer olmadığının bir alametidir. Ben bu kur ataklarını da aksine çevireceğimize inanıyorum. İnşallah bu da bizi teğet geçecektir. Bunu herkes bu biçimde bilsin.

Stokçuluk: Kimi eserlerde görülen fiyat artışlarının bir niçini global emtia meblağlarının yükselişi, bir niçini de piyasadaki açgözlü fırsatçılar. Bütçe müzakerelerinden daha sonra çabucak bir yasal düzenleme yapacağız ve bu stokçuların üzerine önemli manada gideceğiz. Hem ellerindekine el koyacağız birebir vakitte cezai müeyyideleri yüksek tutacağız. Yeni ekonomik tertibin en kıymetli adımlarından bir tanesi de bu olacak. Kim olursa olsun stokçuluk yapanın doruğundayız.

Kılıçdaroğlu’nun tartışılan el hareketi: Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihinde bu biçimde bir olay yaşandı mı? Bundan daha sonra da yaşanmaz herbiçimde. Bu, tam bir ibret vesikası. Bir taraftan ‘helalleşmek’ diyeceksin, öbür taraftan bu edepsiz el kol hareketini yapabilme cüreti göstereceksin. Kim öğrettiyse buna bunları…

Kavala sonucu, Demirtaş süreci: Buna yorum yapmaya gerek yok ki. Biz, Avrupa Birliği’nin Kavala’yla, Demirtaş’la, şununla, bununla ilgili aldığı kararları tanımıyoruz. Olay bu kadar sıradan. ‘Yok’ farz ediyoruz. Bizim indimizde bunlar yok kararındadır. Bunları kaç defa deklare ettik. İster anlasınlar ister anlamasınlar. Bizim yargımızın vermiş olduğu sonucun üzerinde biz, Avrupa Birliği sonucu tanımıyoruz. Ne biliyorlarsa onu yapsınlar.

BANKADA, YASTIK ALTINDA, KASASINDA DÖVİZİ OLAN FIRSATI DEĞERLENDİRSİN:

Bankada, yastık altında, kasasında parası, bilhassa dövizi bulunan bireylere ve kurumlara davet yapmak istiyorum: Herkesi yeni iktisat siyasetimizin getirdiği fırsatları değerlendirmeye davet ediyorum.

Dış siyaset: Dışişleri Bakanı’mız, istihbarat, Abu Dabi ile ilgili ilgilerde faal rol oynayacak. bu biçimde bir müddetç İsrail’le ilgili de niçin olmasın? İsrail’in Kudüs üzerinde, Mescid-i Aksa üzerinde hassas davranması gerekir. Buradaki hassasiyetleri gördüğümüz anda biz elimizden geleni yaparız, adımlarımızı atarız. (Elçiler atanır mı) Bunların hepsi olur. Bizim hassas olduklarımız nelerdir bunu İsrail tarafı biliyor. Biz de İsrail’in hassasiyetlerini biliyoruz. Hassasiyetlerden hareketle işi çözeriz.

ANAYASA DA AİHS DE ‘KARARLAR BAĞLAYICI’ DİYOR

Avrupa Kurulu Bakanlar Komitesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) iş insanı Osman Kavala’nın özgür bırakılması sonucunı uygulamayan Türkiye için ihlal prosedürü başlatmıştı. 47 üyeli Konsey’de bu sürecin başlatılması için gerekli 32’den çok üye Ankara aleyhinde oy kullanmıştı. Kurul, Türkiye’ye 19 Ocak’a kadar mühlet tanımıştı. İkinci evrede Bakanlar Komitesi’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 46. unsurunun kendisine verdiği yetki uyarınca Türkiye’yi toplu bir biçimde AİHM’ye şikayet etmek için farklı bir karar alması bekleniyor. Bu istikamette alınacak kararda da üyelerin üçte ikisinin oyu gerekiyor. AİHM’nin ihlal yapıldığı istikametinde görüş bildirmesi durumunda Komite, Türkiye’ye karşı alınacak tedbirleri kıymetlendirerek. Bu tedbirler içinde Türkiye’nin Kurul üyeliğinden çıkarılması yahut oy hakkının askıya alınması da bulunuyor. Anayasa’nın 90’ıncı unsurunda “Usulüne nazaran yürürlüğe konulmuş milletlerarası andlaşmalar kanun kararındadır. Bunlar hakkında Anayasaya terslik argümanı ile Anayasa Mahkemesine başvurulamaz. Metoduna nazaran yürürlüğe konulmuş temel hak ve özgürlüklere ait milletlerarası andlaşmalarla kanunların tıpkı hususta farklı kararlar içermesi niçiniyle çıkabilecek uyuşmazlıklarda milletlerarası andlaşma kararları temel alınır” sözleri yer alıyor. AİHM kararlarının bağlayıcılığı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 46’ncı hususunda de vurgulanıyor. Kelam konusu unsurun 1’inci paragrafında “Yüksek Kontratçı Taraflar, taraf oldukları davalarda Mahkeme’nin verdiği mutlaklaşmış kararlara uymayı taahhüt eder” deniliyor. Türkiye; AİHS’ye taraf ve Avrupa Kurulu üyesi bir devlet olarak Anayasası’nın 90’ıncı hususu gereği AİHM kararlarını tam olarak yerine getirmekle yükümlü. AİHS’yi hazırlayan 12 Avrupa devletinden biri olan Türkiye, bu belgeyi 4 Kasım 1950 tarihinde imzalayıp 18 Mayıs 1954’te onayladı.

SİYASİ MAKSATLARLA İÇERİDE TUTULDUĞUMU BİLİYORUM

Tutuklu iş insanı Osman Kavala, tutukluluğunun AİHM sonucuna karşın sürmesini; “Siyasi gayelerle içeride tutulduğumu biliyorum. Çok berbat bir kurguya dayalı iddianamelerle cezaevinde tutuluyorum. Demokrasi ve hukuk ismine epey üzgünüm” dedi. Kavala’yı Silivri Cezaevi’nde ziyaret eden CHP Genel Lider Yardımcısı Muharrem Erkek; “Biz, Avrupa Birliği’nin Kavala’yla, Demirtaş’la, şununla, bununla ilgili aldığı kararları tanımıyoruz” açıklamasına “AİHM kararlarını Anayasa Mahkemesi kararlarını eleştirebilirsiniz beğenmezsiniz ancak ‘tanımıyorum’ diyemezsiniz. bu biçimde bir yetkiniz de yok; hakkınız, hukukunuz yok. Biz Avrupa Konseyi’nin kurucu üyesiyiz. Erdoğan rotasını kaybetmiş durumda. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni hukuk devletinden uzaklaştırıyor” yansısını gösterdi. -ANKA