Kılıçdaroğlu’ndan yeni mevduat sistemi çıkışı: bu biçimde kaldıralım Türk Lirası’nı!

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Adana’da Kanaat Başkanları, Muhtarlar ve STK Temsilcileri Buluşması’nda konuşuyor.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şu biçimde:

Bu toplantıları niye yapıyorum? Bunlar dertleşme toplantıları. Hepiniz, hepimiz biliyoruz ülkenin halini.

Şunu soralım bu memleketin Türk Lirası yok muydu? Merkez Bankası yok muydu? Niçin her seferinde açıp dolar ne oldu diye bakıyoruz. Bizim liramıza ne oldu? Otobandan geçersin dolarla, garanti verirsin dolarla, ihale verirsin dolarla… Bir de ‘milliyetçiyiz’ diyorlar. Artık söyleyin her şeyin dolarla olduğu ülkede bunları yapanlar milliyetçi mi?

Bir ülkenin en küçüğünden en büyüğüne esnafından, müellifine kadar herkes, ‘dolar ne olacak’ diyor. Farklı bir müddetçteyiz. Daha evvel hiç bu biçimde bir şey görmedik. Şu an bankalardaki mevduatın yüzde 67’si döviz. niye vatandaş bu biçimde yapıyor diye sormak lazım. Zira güvenmiyor devlete. Rasyonel davranan burada vatandaş. Birikimimin erimesini istemiyorum diyor.

Artık yeni sistem getirdiler, dolar garantisi verdiler. bu biçimde kaldıralım Türk Lirası’nı. Oraya gidiyoruz aslına bakarsanız. Ulusal paramızın bu haline birinci evvel bu ülkenin milliyetçilerinden ses çıkması gerekmez mi?

Söylüyorum Türkiye’nin çözülemeyecek hiç bir sorunu yok.

Gübreye dünyanın artırımı yapıldı. Nereye gidiyor bu iş? Bu memleketi kuranlar elaleme avuç açmadılar hiç. Osmanlı’nın ulusal bankası yoktu. 1930’larda ulusal bankamız kuruldu ve birinci bu biçimde elimize kendi paramızı aldık. Pahalıydı ve de paramız. Pekala artık niçin bedel kaybediyor? Borç batağına saplanıp, gidip Katar’a, Suudi Arabistan’a para dilenirsen tabi bu biçimde olur.

Ülkede şikayetçi olmayan kim var? Dolarla devlete borç para verenlerin hiç şikayeti yok. Londra’da oturup Türkiye’ye borç veren tefecilerin şikayeti yok.

Muahede yapmışlar dolarla, Amerika’da enflasyon olursa borç ödemeye yansıtacağız diye anlaşmışlar. Bana ne Amerika’daki enflasyondan! bu biçimde bir şey hiç yaşamadı Türkiye. Ben buraya oy istemeye gelmedim, yarın sandık gelecek, bu biçimde elinizi vicdanınıza koyup oy kullanın diyorum.

merkez Bankası’ndan bir arkeologun ne işi var Allah aşkına! neden? E bizim yakınımız, o da oradan para alsın. Ya sizin adalet hissiniz bunu kabul eder mi! yeri geldiğinde bayrak, vatan diyoruz hoş. pekala resmi bir otomobilde Türk bayrağını kim taşır? Cumhurbaşkanı, vali ve büyükelçi. Bu üç makama bayrağı taşıyabilecek birilerini getirmeliyiz. Rüşvet yiyen adamı büyükelçi tayin eder misiniz? 1 milyon rüşvet aldığı mahkeme kayıtlarında yer alan adamı büyükelçi tayin eder misiniz? Bu bizim prestijimizi düşürür.

Benim bu yüzden kanaat başkanlarıyla konuşmam lazım.