Kılıçdaroğlu’ndan iktidara davet: Çiftçiye de dolar garantisi verin

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Adana Çiftçiler Birliği’nde Birlik Lideri Memnun Gerçek ve birlik üyeleri ile bir ortaya geldiği ziyarette iktidarın iktisat siyasetlerini eleştirmesinin yanı sıra kur dalgalanmaları ve bu durumun halka yansımalara hakkında konuştu.

İktidarın her şeyi dolara çevirdiğini belirten Kılıçdaroğlu, üreten çiftçiye de dolar verilsin daveti yaparak şu kelamları kaydetti:

”Faize dolar garantisi verdiğinize nazaran çiftçinin eserine de dolar garantisi verin. Madem her şeyi dolarizasyona çevirdiniz, her yerde dolar geçerli para oldu, dolar geçerli akçe oldu, çiftçiye de tıpkı şeyi yapın, niçin yapmıyorsunuz? Üstelik çiftçi üretiyor, çiftçi 84 milyon insanın karnı doyurmaya çalışıyor.”

‘KARNIMIZI DOYURACAK OLAN BU ÜLKENİN ALIN TERİ DÖKENLERİDİR’

Adana Çiftçiler Birliği’ni ziyaret ederek Birlik Lideri Memnun Gerçek ve birlik üyeleri ile bir ortaya gelen Kılıçdaroğlu ziyarette şunları söylemiş oldu:

”Başkan bir şey söylemiş oldu pandemi daha sonrası tarımın dünyada ehemmiyetinin arttığını söylemiş oldu. Tarım dünyanın bütün ülkelerinde stratejik daldır. Her halükarda karnımızı doyurmak zorundayız, güçlü olalım, yoksul olalım, epeyce büyük, düşük gelirimiz olsun fark etmiyor. Karnımızı doyuracak olanlarda bu ülkenin çiftçileri, yani üreticileri, yani alın teri dökenler. Liyakatli bürokrasi bakanı yönlendirir, ‘efendim şu cümle yanlış olur’, niye, ‘şu münasebetle yanlış olur’… ötürüsıyla devletin hafızasını taşıyan bürokrasi siyasetin verdiği amaçlar doğrultusunda sağlıklı bir yapılanma, sağlıklı bir yol haritası çizer bakanların önüne koyar.

BAKANA BİLGİ VERECEK BÜROKRAT DA KALMADI

Bakanlar kendi ortalarında oturur tartışırlar yahut gelirler sizler üzere sivil toplum kuruluşlarını, meslek kuruluşlarını dinlerler ve tahlil üretmeye çalışırlar. Bakana bilgi verecek bürokrat da kalmadı, farklı bir şey çıktı ortaya. Bir kişi ne derse onun her söylemiş olduği parlamentoya yansıdığı vakit iki küme milletvekili tarafınca yasalaştırılıyor, rastgele bir sorun yok, orada rastgele bir tartışma yok, madem bu biçimde geldi, madem bu biçimde isteniyor bu yasalaştırılıyor. Temel problemimiz burada, olaylar sağlıklı bir yerde tartışılmıyor, tahliller sağlıklı bir tabanda tartışılmıyor, bir kişinin söylemiş olduği yanlışsız kabul ediliyor ve o biçimde ilerliyor.

‘KIRSAL BOŞALDI, GENÇ KALMADI ÜRETİMİ KİMLE YAPACAKSINIZ?’

Üretim yapacak genç nüfusun köylerde yaşamadığını zira üretemediği için terkettiğini belirten Kılıçdaroğlu hayat standartlarının yükselmesi gerektiğine değinerek şu kelamları kaydetti:

”Bir şey daha söyleyeyim; aslında kırsal boşaldı, genç kalmadı kırsalda, üretimi kimle yapacaksınız? Köylerde yaşlılar kaldı yalnızca, boşalıyor, bu da Türkiye için önemli bir tehlike ve bunun için de tedbir alınması lazım. Gençlerin orada çalışması lazım, üretmesi lazım, gelir elde etmesi lazım, hayat standartlarını yükseltmesi lazım, kırsala entelektüel birikiminin de gitmesi lazım. Kimsenin dikkate aldığı yok. Bir gürültüdür, bir patırtıdır. Ben onu genelde şöyleki tanımlarım: Freni patlamış bir kamyon yokuş aşağı daima birlikte gidiyoruz. Ne olacak kimse bilmiyor.

HAVZA BAZLI PLANLAMA YAPILMASI LAZIM

Havza bazlı planlama yapılması lazım. Kim neyi ekecek? Evvelce her insanın bunu bilmesi lazım. Adana mı, oturulur konuşulur, Adana’nın toprak tahlilleri yapılır, buğday mı ekilecek, arpa mı ekilecek, karpuz mu ekilecek? Havza bazlı planlama yapıldıktan daha sonra kimin ne ekeceği belirli olacak, hangi eseri ekeceği, artı onun maliyetine bakmak lazım. Dönümün maliyeti muhakkaktır, size sorsam bana hangi eseri ektin kardeşim, dönümünde maliyeti nedir, kuruşu kuruşuna çıkarırsınız. Demek ki maliyeti çıkaracaksın, üstüne makul bir kar koyacaksınız. Maliyet artı makul bir kar eşittir taban fiyat olur. Bu taban fiyatın üstünde çiftçi ektiği bir eseri daha üst bir bedelle satıyorsa, ihracat yapıyorsa hiç bir sorun yok ancak taban fiyatının altına düştüğü vakit devletin onu alması lazım. bu biçimdece çiftçinin ziyan edeceği bir modeli sıfırlamamız gerekiyor.”

‘YÜZDE 30 CİVARINDA ÇİFTÇİ, ÇİFTÇİ KAYIT SİSTEMİNDEN ÇIKMIŞ’

Çiftçi kayıt sisteminden çıkan çiftçilerin de öne sürülen sebebinin ‘gübre eksikliği’, niçiniyle ekonomik ezalar yaşadığını belirten Kılıçdaroğlu, bu gidişin sonunun ‘gıda krizi’ olduğunun altını şu sözlerle çizdi:

”Tarım Kanunu 21. hususuna bakılırsa, her yıl tarıma ulusal gelirin yüzde 1 oranında dayanak veriliyor diyor. Lakin bu takviye hiç konmadı. Çiftçi kayıt sisteminden çıkanlar, Adana’nın sayıları ortada. Yüzde 30 civarında çiftçi, çiftçi kayıt sisteminden çıkmış. Ekmiyor, ekse ziyan edecek. Niçin ekeyim ziyan edeyim diyor. Geçen bir küme çiftçi ile konuşurken dediler ki; gübre atılması gereken tarlaların yalnızca yüzde 20’sine gübre atıldı. Çok değerli, beşerler o gübreyi alamıyorlar ve tarlalarına atamıyorlar. Önümüzdeki yazın daima birlikte bir besin krizi yaşayacağız, daima birlikte. Hükümet bunun ne kadar farkında emin olun bilmiyor. Ki tekraren, gittiğim her yerde de uyarıyorum; bir besin krizi ile Türkiye karşı karşıya kalırsa hayli daha dramatik sonuçlar çıkabilir ortaya. Yani paranız olsa da bir şeyleri bulamayabilirsiniz. Bunun tedbirini bugünden almak gerekiyor, dayanakları bugünden vermek gerekiyor, tarlaları bugünden ekmek gerekiyor.”

‘ÇİFTÇİ KREDİLERİNİN FAİZLERİNİ SIFIRLAYACAĞIZ’

Kılıçdaroğlu, kamu bankalarının çiftçi dostu olması gerektiğini lakin bilakis o bankaların çiftçiye daha fazlaca baskı yaptığını belirterek, ‘bu adalet mi?’ diyerek iktidara geldiklerinde kredilerin faizlerini sıfırlayacaklarını duyurdu:

”Bir şeye artırım yapıyorsunuz, gerisinden gübreye yaptığınız artırım her şeyi alıp gdolayıyor. Yüzde 200 yüzde 300 artırım mı olur! Halk Bankası’nın esnaf dostu, Ziraat Bankası’nın çiftçi dostu olması lazım. İsmi üstünde Ziraat Bankası, çitçiye dayanak verecek. Siz çiftçiye dayanak vereceğiniz yerde kalkıyorsunuz, efendim şu televizyonları ve gazeteleri al sana 700 milyon dolar vereceğim, vakti gelince de parayı ödemiyorum diyor. Buyur, bir çiftçi desin bakayım, ben kredimi ödemiyorum diye, traktörüne haciz, hayvanlarına haciz uygulanıyor. Bu adalet mi? Biz çiftçilerin aldıkları kredilerin ister bankalardan ister Tarım Kredi Kooperatifleri’nden alsınlar, aldıkları kredilerin faizlerini sıfırlayacağız muhakkak. Onun o denli olması lazım zira fazlaca sıkıntı bir müddetçten geçiyor, nasıl ödeyecek ki? Efendim, krediyi erteliyoruz, neyle yeni faizle erteliyoruz. aslına bakarsanız ödeyeceğim ben bunu, sen üstüne faiz ekleyerek daima erteliyorsun benim bunu ödeme bahtım yok. Tıpkı biçimde esnaf için de birebir sonucu aldık biz. Esnaf da Halk Bankası’ndan yahut öteki bankalardan aldığı Esnaf Kefalet Kooperatifleri’nden aldığı kredilerin faizlerini sileceğiz.

FAİZE DOLAR GARANTİSİ VERDİĞİNİZE NAZARAN ÇİFTÇİYE DE DOLAR GARANTİSİ VERİN

Esnafı da sanayicisi de çiftçisi de her insanın karamsar ancak bu havayı biz değiştireceğiz diyen Kılıçdaroğlu şöyleki devam etti:

”Siz bankaya yatırdığınız mevduat faizinin şayet kur karşısında düşük kalıyorsa faize dolar garantisi veriyorsunuz. Faize dolar garantisi verdiğinize nazaran çiftçinin eserine de dolar garantisi verin. Madem her şeyi dolarizasyona çevirdiniz, her yerde dolar geçerli para oldu, dolar geçerli akçe oldu, çiftçiye de birebir şeyi yapın, niçin yapmıyorsunuz? Üstelik çiftçi üretiyor, çiftçi 84 milyon insanın karnı doyurmaya çalışıyor. Fiyat artışlarından çiftçiyi suçlamak tam bir felaket, çiftçinin ürettiği muhakkak aslına bakarsan. Maliyet kavramını siyasal iktidarın yeteri kadar içselleştirdiğini düşünmüyorum. Üzülmeyin biraz eza çekeceksiniz farkındayım, yalnızca siz çekmiyorsunuz, esnafı da sanayicisi de çiftçisi de yani sizler de herkes büyük bir meşakkat içerisinde ve büyük bir karamsar hava var bunun farkındayız, bu karamsar havayı dağıtmak bizim elimizde. Önümüzdeki süreç içerisinde nazaranceksiniz; Millet İttifakı olarak Türkiye’nin bu açmazdan çıkmasının yollarını birlikte arıyoruz, güçlendirilmiş parlamenter sisteme nasıl geçeceğimizi, hangi prensiplerden yola çıkarak geçeceğimiz konusunda genel lider yardımcılarının çalışmaları fazlaca düzgün gidiyor ve sonlanmak üzere. Önümüzdeki süreçte bir daha genel lider yardımcılarından oluşan bir grupla iktisat konusunda ne yapacağız, bunun çalışmalarını yapacağız. Evet iktidara geldiğimizde iktisatta ne yapacağız, bunu halka anlatmamız lazım, sizlere anlatmamız lazım. Karamsar olmayın, Türkiye hoş bir ülke, hoş insanları var, çalışkan insanları var, üreten insanları var, emin olun önündeki siyasi manileri kaldırsalar epey büyük başarılara imza atacak insanlarımız var.”

‘SORUNLARIMIZIN HİÇBİRİNE YANIT BULAMADIK’

Adana Çiftçiler Birliği Lideri Memnun Hakikat ise tarımın kıymetinin bu vakitte bir sefer daha anlaşıldığını lakin bir daha kendilerini duyan olmadığını belirterek şunları söylemiş oldu:

”Tarımın stratejik ehemmiyeti bu vakitte bir sefer daha anlaşıldı. Ben bugünkü ziyareti de tarıma bu stratejik ehemmiyetin gösterilmesi açısından Sayın Genel Liderin, Çiftçiler Birliği’nin ziyaretini stratejik tarım dalına vermiş olduğu değer olarak görüyor ve bir sefer daha kendilerine şükranlarımı sunuyorum. Artan maliyetler, kurla birlikte artan gübre fiyatları, zirai ilaç meblağları, yem meblağları, tohum meblağları bunlarla ilgili aylardır hazırladığımız raporlar var. Tahlil nedir onu da öneriyoruz, lakin maalesef bu meselelerimizin hiç birine yanıt bulamadık.”