Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a ‘ilk 4 madde’ yanıtı

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bugün partisinin küme toplantısında anayasanın birinci 4 hususunun değiştirilmesi tartışmaları üzerinden kendisine seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Twitter hesabından yanıt verdi.

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bağımsız bir kuruluştan çabucak sıhhat raporu alması gerektiğini savundu.

Toplumsal medya hesaplarından yaptığı paylaşımında Kılıçdaroğlu, bu açıklamasının öne sürülen sebebi olaraksa, “AK Parti’nin ileri gelenleri “Anayasanın birinci dört unsurunun değişmesini” talep ediyor; Erdoğan, benim söylemiş olduğimi zannediyor” tabirlerini kullandı.

AK Parti’nin ileri gelenleri “Anayasanın ilk dört maddesinin değişmesini” talep ediyor; Erdoğan, benim söylediğimi zannediyor. Artık sağlık raporu istemek, bir devlet güvenliği meselesi haline gelmiştir. Erdoğan, bağımsız bir kuruluştan, sağlık raporu almalıdır, hem de hemen!

— Kemal Kılıçdaroğlu (@kilicdarogluk) October 6, 2021

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün partisinin küme toplantısında yeni anayasa çalışmalarına ait değerlendirmelerde bulunmuş ve şu biçimde konuşmuştu:

Biz yeni anayasa diyoruz birileri çıkıyor, gerekirse birinci 4 maddeyi de değiştiririz diyerek PKK güdümündeki siyasi yapıya göz kırpıyor. Buradan soruyorum, sanki birinci 4 maddeyi değiştirme fikri, tüm CHP’lilerin iradesi midir, yoksa Kılıçdaroğlu’nun şahsi fikri midir?

İSMAİL KAHRAMAN NE DEMİŞTİ?

Hafta başında ise Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Şurası Üyesi ve eski TBMM Lideri İsmail Kahraman, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada dindar anayasa’ daveti yapmış ve “Değişmez hususlar anayasaya konmamalıdır” demişti:

Değişmez hususlar anayasaya konmamalıdır. Milletin isteği halinde değiştirilebilir. Millet kendini yönetim etmek için bir ortaya geliyor da bir karar veriyorsa demokrasinin gereğini yerine getirmek lazımdır. Parlamenter sistem demokrasiyle uyuşmaz.

Kahraman, akabinde A Haber kanalında kelamlarına açıklık getirmiş ve “Anayasa sözlerimle ilgili çarpıtma var; birinci 4 unsura dokunmak mümkün mü?” demişti.