Kılıçdaroğlu’ndan Abdulhamit Gül açıklaması: Keşke daha evvel istifa edebilseydi

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Medyascope yayınında Ruşen Çakır’ın sorularını yanıtladı. CHP önderi, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün istifasıyla ilgili “Sayın Gül keşke daha evvel istifa edebilseydi. Yargıtay süreci var, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı’nın evvel Yargıtay üyeliğine, gerisinden AYM üyeliğine seçilmesi hukuk tarihimizin kara bir sayfasıdır. bu biçimde bir sayfayı Adalet Bakanı’nın yaşamaması gerekirdi. “Ben Adalet Bakanıyım, bu biçimde bir rezaleti ben görmek istemiyorum” diyebilmeliydi. bu biçimde fazlaca daha fazla büyürdü. bu biçimde biz anlardık ki, Adalet Bakanı hakikaten de vicdan sahibi bir bakan, sahiden de adaleti savunan bir bakan” dedi.

‘BÜROKRATLARDAN YAĞMUR ÜZERE EVRAK YAĞIYOR’

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şu biçimde:

“Bizim yaptığımız davet tuttu. Bize yağmur üzere doküman yağmaya başladı. Biz bu evrakları alışılmış çabucak kamuoyuyla paylaşmıyoruz. Araştırmamız gerekiyor, ek evraklar var mı yok mu diye. Ben aslında o davette bürokratların direnmelerinin devlet için ne kadar kıymetli olduğunu söz etmeye çalıştım. Bizim milletvekillerimiz önümüzdeki süreçte bu evrakları modül parça kamuoyuyla paylaşacak. Tahminen kimilerini TBMM Genel Kurulu’na taşıyacağız, tutanaklara da geçmeli bunlar.

‘TÜİK LİDERİNİ ‘KUL HAKKI YEMEM’ NOKTASINA KİM GETİRDİ?’

TÜİK Lideri, ‘Ben kul hakkı yemem’ dedi. ‘Sayın Erdoğan’ın talimatıyla tabir ediyorum, kul hakkı yenmesine müsaade vermem’ deseydi vazifede kalabilirdi. Kendi özgür iradesiyle kul hakkı yemeyeceğini söyleyerek ezayı lisana getirdi ve daha sonrasında nazaranvine son verildi. TÜİK Lideri’ni ‘Kul hakkı yemem ben’ diyen noktaya kim nasıl getirdi? Asıl üzerinde durulması gereken nokta o.
Adım üzere eminim, TÜİK’in kapısına kilit vurulması talimatını veren Saray. TÜİK Başkanı’ın onu yapması, eminim onun vicdanında fırtınalar yaratmıştır. Kendi internet sitesinde TÜİK’in kapılarının açık olduğunun tabir edilmesine karşın bu biçimde bir tabloyla karşı karşıya kaldık.

‘VEBALİ ÇOK AĞIR’

Enflasyon sayılarını düşük göstermek ne demektir? Memura, emekliye, çalışana daha az aylık ödenmesi demektir. Bunun epey ağır vebali vardır aslında. İnsanları eziyorsunuz siz yanlış bilgi vererek. Umarım önümüzdeki süreç içerisinde çıkar kamuoyuna TÜİK Lideri bir açıklama yapar. Saraydaki zat ne kadar kuvvetli hissederse etsin, bu toplumun bir vicdanı var.

‘GÜL’ÜN İSTİFASININ MÜNASEBETLERİNİ VARSAYIM EDEBİLİYORUZ’

Sayın Gül’ün Adalet Bakanlığı sürecine baktığımızda başka bakanlar üzere hali yoktu. Daha sakin, sağduyulu, olaylara daha serinkanlı bakan bir profil çiziyordu. İstifasının ardında hangi münasebetlerin yattığını üç aşağı beş üst iddia edebiliyoruz ancak benim bunu dillendirmem fazlaca hakikat olmaz. Görünen tablo şu; otoriterlik eğilimleri giderek artan bir idare var o idarenin, güçlendirilmesine yönelik adımlar atılabilir bu süreçte. Kimi getirirse getirsinler, en üsttekiler neler yaparlarsa yapsın, biz bu ülkeyi sahiden değiştireceğiz demokratik yollarla. Halkın sağduyusuna güveniyorum.

‘ADALET BAKANI KEŞKE DAHA EVVEL İSTİFA EDEBİLSEYDİ’

Sayın Gül keşke daha evvel istifa edebilseydi. Yargıtay süreci var, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı’nın evvel Yargıtay üyeliğine, gerisinden AYM üyeliğine seçilmesi hukuk tarihimizin kara bir sayfasıdır. bu biçimde bir sayfayı Adalet Bakanı’nın yaşamaması gerekirdi. “Ben Adalet Bakanıyım, bu biçimde bir rezaleti ben görmek istemiyorum” diyebilmeliydi. bu biçimde epey daha fazla büyürdü. bu biçimde biz anlardık ki, Adalet Bakanı sahiden de vicdan sahibi bir bakan, nitekim de adaleti savunan bir bakan.

Devletin ortasında önemli bir çürüme var. Kişinin ‘Ben devletim’ diye ortaya çıkması, devlet dediğimiz kurumda liyakati bitirir. Var olan devleti çürütüyorsunuz.”