Kılıçdaroğlu: Suriyeli kardeşlerimiz kendi isteği ile göndereceğiz

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Kemal Kılıçdaroğlu, biz dizi ziyaret için geldiği Hatay’da, EXPO 2021 Hatay’ın tanıtım toplantısına katıldı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı İhsan Çakar, EXPO 2021’in tanıtım sunumunu yaptı. Sunumun akabinde Hatay Büyükşehir Belediye Lideri Lütfü Savaş, EXPO 2021’in kent için ehemmiyetini anlattı.

Kılıçdaroğlu ise Hatay’ın sadece Türkiye için değil dünya için kıymetli bir kent olduğunu vurgularken çalışmalarından dolayı Savaş ve grubunu tebrik etti. Kılıçdaroğlu’nun EXPO 2021 Hatay Tanıtımı’nda yaptığı konuşmadan öne çıkan başlıklar şu biçimde:

‘BÜTÜN DOSTLARI SELAMLIYORUM’

“Çok hoş bir yerdeyiz. Hepinizi sevgiyle, hürmetle selamlıyorum. Önde protokolümüz var. Bütün dostları selamlıyorum. Ben dostlar deyince kendi milletvekillerimizi, Millet İttifakı’nı oluşturan milletvekillerini kastetmiyorum. Dostlarımız deyince toplumun her bölümünü, esnafını, sanayicisini, apartman bakılırsavlisini, taksi, TIR sürücüsünü, konut bayanlarını, çalışanları, çalışanları, emeklileri anlatıyorum; bütün bunların hepsini dost olarak kabul ediyoruz.

‘DÜNYANIN NADİR VİLAYETLERİNDEN BİRİSİ’

Hatay, yalnızca Türkiye için değil dünya için fazlaca kıymetli bir kent. Tarihi deseniz, eksiksiz bir tarihi var. Mutfağı deseniz, harika bir mutfağı var. İnanç, kimlik zenginliği deseniz, dünyanın nadir vilayetlerinden birisi. Hoş ülkemizin nadide bir bölgesi. Kadim bir kent.

‘OLAĞANÜSTÜ VARLIKLI BİR KENT’

Hepinizin huzurunda Büyükşehir Belediye Başkanı’mızı yürekten kutluyorum, size verdiği hizmetler ötürüsıyla. Kenti tanıtmak evvela belediye liderlerine düşer. Bu kent, bayağı bir kent değil. Bu kentin tanıtımı için belediye liderimizin ve arkadaşlarının gösterdiği uğraş takdire kıymettir. Kentlerin kendine has kültürleri vardır. Kültür zenginliği açısından Hatay’ın aslına bakarsanız özel bir yeri vardır. İnançlar açısından o denli. Mutfağı, tarihi derinliği açısından o denli. olağanüstü güçlü bir kent.

‘İLK KİLİSE, HAVRA, CAMİ BURADA’

Kentlerin meydanları, kimliği, estetiği olmalı. Kentte yaşayan beşerler, kentte özgürce dolaşabilmeli. Kentin sokaklarında gençler, rahatlıkla fikirlerini tabir edebilmeli. Hiç kimse gençlere niye fikirlerinizi bu biçimde tabir ettiniz diye onları hatalı pozisyonuna sokmamalı. ötürüsıyla Hatay, bu hoş kent, yalnızca burada yaşayanlar, Türkiye’de yaşayanlar için değil, bütün ülkelerin ortak gözbebeği pozisyonunda. Birinci kilise, birinci havra, birinci cami burada. Değerli olan bunu bütün dünyaya tanıtmak. Liderimizin nazaranvi de o. Bütün dünyaya burayı tanıtmaya çalışıyor.

‘SURİYE’DE HUZURU, BARIŞI SAĞLACAĞIZ’

Türkiye’nin sıkıntıları var, biliyorum. Bu problemler aşılacak meseleler. Hiç kimse ümitsizliğe kapılmasın, goreceksiniz, hoş Türkiye’yi daima birlikte inşa edeceğiz, birlikte inşa edeceğiz, buna inanmanızı istiyorum. Suriyeli kardeşlerimiz var, vakit zaman şikayet edilir. Suriyeli kardeşlerimize kızmayacağız, onları buraya getirenlere kızacağız, onların ne kabahati var. Fakat goreceksiniz, inşallah iktidarımızda Suriyeli kardeşlerimizi onların gönül isteği ile kendi ülkelerine göndereceğiz. Suriye’de huzuru, barışı sağlayacağız.

‘BİZİM AHDİMİZ VAR’

Büyükşehir belediye liderlerimiz burada, onlar toplantılarını burada yaptılar. Hatay, bundan daha sonra fazlaca daha hoş çalışmalara hamile ve bunların tamamı olacak. Pürüz çıkarıyorlar vakit zaman, bunları biliyorsunuz. Lakin şundan emin olun; hangi pürüzü çıkarırlarsa çıkarsınlar bu mahzurları aşacağız ve halka hizmeti götüreceğiz. Zira bizim ahdimiz var. Türkiye’de huzuru, barışı sağlayacağız. Türkiye’de birlikte huzur ortasında yaşayacağız. Bir ortada kardeşçe yaşayacağız. Şahısların kimliği, inançları, ömür usulleri, başımızın üstünde yeri var. Dolasıyla biz, şahısların diğer problemlerine ineceğiz. İşi var mı, yok mu, hastanede güzel mi, okulda düzgün mi, eğitim sistemi güzel mi, fabrikalar var mı, işsizlik sorunun çözdük mü, bütün bu problemlerle ilgileneceğiz ve inanın bütün bu meselelerin tamamını çözeceğiz hoş Türkiye için.”

Hatay 2021 Tanıtım Programı’na, CHP Genel Lider yardımcıları Seyit Torun, Ali Öztunç, Fethi Açıkel, İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Mersin Büyükşehir Belediye Lideri Vahap Seçer, CHP milletvekilleri, CHP Hatay Vilayet Lideri Hasan Ramiz Parlar katıldı.