Kılıçdaroğlu: Rüşvetçi büyükelçileri Türkiye’ye çağıracağız

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin düzenlediği Gaziantep’te Belediye Liderleri Çalıştayı’nda konuşma yaptı. Kılıçdaroğlu, konuşmasında HDP’ye düzenlenen silahlı taarruz, ekonomik kriz ve eğitim ile işsizlik mevzu başlıklarında dikkat çeken açıklamalar yaptı.

CHP’lilerin iki temel kırmızı çizgisi olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu “Bayrak ve vatan konusunda hiç bir tartışmaya yaklaşmayız, asla kabul edemeyiz. Artık ben AK Partiye oy veren yahut MHP’ye oy veren kardeşlerime seslenmek isterim. Bayrak kıymetli mi, kıymetli. Canımızı veriyor muyuz, veriyoruz. Ay Yıldızlı Bayrağı ister otomobilinde, ister konutunda erdemli beşerler taşır. Rüşvet alan bireylerin otomobillerinde Türk Bayrağı taşımalarına tahammül edemiyoruz. Benim 83 milyona kelamım var. İktidara geldiğimizde birinci bir hafta ortasında rüşvetçi büyükelçileri Türkiye’ye çağıracağız” dedi.

‘KİM BU SİYASETÇİ?’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bir canlı yayında organize kabahat örgütü önderi Sedat Peker’den ’10 bin dolar alan siyasetçi’ olduğunu açıklaması siyaset gündemini ısıtmıştı. Bu ismin kim olduğunun açıklanmaması ise muhalefet tarafınca reaksiyonla karşılanmış Kılıçdaroğlu Meclis Lideri Mustafa Şentop’a seslenerek bu mevzuyu aydınlatın demişti. Kılıçdaroğlu bugün yaptığı konuşmada bu bahse değinerek “Kim bu siyasetçi hala aşikâr değil” tabirlerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, “Şu ülkenin geldiği hali görüyor musunuz? İktidar sahiplerine bakıyor musunuz? Kimin eli kimin cebinde belirli mi?” diyerek şu tabirleri kullandı:

“Bu ülkenin İçişleri Bakanı kalkar devletin televizyonunda ‘Bir siyasetçiye her ay 10 bin dolar para veriliyor’. Kim bu siyasetçi. Kim veriyor, yer altı dünyası, çeteler veriyor. Kim bu siyasetçi hala muhakkak değil. Açıklamam savcıya söyleyeceğim, git savcıya. Meclis Lideri’ne söylemiş oldum. Kim bu adam çıkarın ortaya. Mektup yazmış hoş, karşılık verin bu biçimde kim bu adam. Bir rüşvetçiyi korumak, rüşvetçiyle yan yana durmaktır.

Ben dedim ki. Atamayla gelen İçişleri Bakanını devletin bir numaralı koltuğunda oturan kişi çağırır ‘Kim bu siyasetçi?’. Sorsun. Sormuyor mu? Yer altı dünyasından, rüşvetlerden, ihalelerden beslenen bir siyaseti asla yanlışsız bulmuyoruz. Bunun uğraşını vereceğiz. En büyük dayanağı de tekrarki seçimlerde Anteplilerden bekliyorum. Pak, ahlaklı siyaset istiyorsan takviye vereceksin.

‘SİYASİ KURUMLARA YAPILAN HÜCUMLARI KINAMAK HER PARTİNİN BOYNUNUN BORCUDUR’

Geçtiğimiz gün HDP İzmir Vilayet Binası’na düzenlenen silahlı atakta Deniz Poyraz isimli parti çalışanı bir bayan ömrünü kaybetmiş ve saldırgan Onur Gencer de tutuklanmıştı. Kılıçdaroğlu son vakit içinderda siyasi kurumlara yönelik hücumlara dikkat çekerek “Hepimiz kendi politikalarımızı anlatarak, halkın önüne çıkarız. Halk kimi iktidara taşırsa başımızın üstünde yeri vardır. Siyaset halka hizmet etme alanıdır. Bu bağlamda son vakit içinderda kimi siyasi kurumlara yapılan atakları şiddetle kınamak her siyasi partinin boynunun borcudur” dedi.

‘SİYASET ANLAYIŞIMIZ FİKİRLERİN MÜSABAKASIDIR, KİNİN DEĞİL’

Kılıçdaroğlu, “İzmir’de yapılan hücum, bir hanımın hayatını kaybetmesi, bu sabah haberlerde vardı. Hani’de AK Parti’nin ilçe binasına yapılan akın, bunları kabul etmiyoruz. Bizim siyaset anlayışımız, fikirlerin yarışıdır. Kin, öfke, intikam duygusu değil” sözlerini kullandı.

‘BİZİM MİSYONUMUZ TAHLİL ÜRETMEK’

Türkiye nüfusunun yüzde 54’ünü CHP’li belediyelerin yönettiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, koronavirüs devrinde kendilerine epey değerli nazaranvler düştüğünü aktardı. “Yaşanan bütün meselelere tahlil üretmek zorundaydık. Mevzu insandı, a ve b partili değildi. O insanların tamamına hizmet götürmekti. Şayet hizmeti daha yeterli götürebiliyorsan, bunun yolu yarıştır, hizmet yarışıdır. Buradan herkese rahatlıkla söyleyebilirim, bizim belediye liderlerimiz. Antep’in en küçük belediyesi Karkamış ile onların en büyük belediyesiyle müsabakaya hazırız. Her türlü engelleme yapıldı mı, yapıldı. Şikayet geldi mi, şikayet etmeyiz. Bizim bakılırsavimiz tahlil üretmek” dedi.

‘TEMİZ SİYASETİ TÜRKİYE’YE GETİRMEK ZORUNDAYIZ’

Siyasetin kirlilikten arınması için Siyasi Ahlak Kanunu getireceklerini belirten Kılıçdaroğlu, “Dostlarımızla birlikte iktidar olduğumuzda birinci yapacağımız iş TBMM’ye birinci hafta ortasında Siyasi Ahlak Kanunu sevk etmektir. Bu millete borcum var. 27,5 yıl devlette çalıştım. Çok sayıda başbakan ile çalıştım. Bütçe nasıl yapılır, vergi nasıl toplanır, harcamalar nasıl yapılır? Bütün bunlara 27,5 yılımı verdim. Ne vakit genel lider oldum, müfettiş ordusu gorevlendirdiler, sanki Kılıçdaroğlu’nun açığını bulabilir miyim diye. Araştırın dedim. Boğazımdan aşağı haram girmedi ki. O niçinle bir şey bulamadılar. Siyasi Ahlak Kanunu’nu niye getireceğiz, siyaset kirlilikten arınmalı. Milletin vekilinin pak olması lazım. Ankara’ya gidip, milletvekili sıfatını taşıyıp, ihale peşinde koşan milletvekili istemiyoruz biz. Esnafın kuralları vardır, hekimleri kuralları vardır. Siyasetçinin? Getireceğiz. Pak ahlaklı siyaseti Türkiye’ye getirmek zorundayız” diye konuştu.

‘BİR PERİYOT ANTEP CHP’NİN KALESİYDİ’

Kılıçdaroğlu özeleştiri yaptığını belirterek Gaziantep’te niye CHP Milletvekili sayısının artmadığına değindi ve “Kabahat kimde, Anteplilerde mi bizde mi?” diye sordu.

Hatanın kendilerinde olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Gazianteplilere sözümdür, daima birileriyle hengame eden bir örgüt istemiyorum. Kimse kusura bakmasın… ötürüsıyla gün hizmet günüdür. Gün çalışma günüdür. Nüfus artıyor, bizim milletvekilimiz yok. Bir devir burası CHP’nin kalesiydi, Celal Doğan üzere efsane bir isim vardı. Ne oldu? Şayet bir partili arkadaşım kendisini değil partiyi düşünüyorsa, evvel Antep’i düşünecek. Antep’te bir çocuk yatağa aç giriyorsa ne vilayet lideri ne de ilçe lideri uyuyacak” dedi.