Kılıçdaroğlu: Merkez Bankası’na sahip çıkacağız

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin küme toplantısında konuşuyor.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

Bütün arkadaşlarımın bilmesini isterim. Türkiye’nin bir değişime, dönüşüme gereksinimi var. birlikte olacağız, bir arada olacağız. Mahzur çıkarabilirler lakin inançla, kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz aydınlık, hoş, huzurlu Türkiye’yi bir daha inşa edinceye kadar.

Savunma Sanayi’mizin epeyce değerli bir ismi Özdemir Bayraktar ömrünü kaybetti. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Ailesine, sevenlerine baş sıhhati diliyoruz.

Sami Kohen hepimizi dış politikayı büyük ölçüde onun kaleminden tahlil ettik. Duayen bir gazeteciydi. Basın topluluğumuza baş sıhhati diliyorum.

CHP Kümesi’nden bütün Azerbaycan’a sevgi, hürmet gönderiyor Bağımsızlık Gününüzü kutluyoruz. Bugün Muhtarlık Günü bununla birlikte onlar sarayın kamu bakılırsavlisi değil, milletin kamu nazaranvlisi olacaktır bizim iktidarımızda.

17 Ekim Astsubaylar Günü. Sıkıntı şartlarda bakılırsav yaptıklarını biliyoruz. Yeri geldiğinde teröre karşı en acımasız çabayı verdiklerini biliyoruz. Üç temel sıkıntıları var. vazifeye başlama dereceleri haksızlık içeriyor. 9’a 1’den başlıyor. Bunun giderilmesini istiyorlar. Bunlar gideremediler kelam veriyorum milletin iktidarında çözülecek. Tazminat problemleri var, bunun da giderilmesi lazım. Bölümü iktidarımızda bu üçünün nasıl çözüldüğünü nazaranceksiniz, kelam veriyorum.

8 Haziran 2018’de sayın Erdoğan, Kayseri Komando Tugayı’nda bir iftar yemeği veriyor. Müjde ile başlıyor iyi olsun diye bitiyor. Ne müjde var ne güzel olsun var. Ben söyleyeyim tahminen kulağına masraf. Kılıçdaroğlu yapmadan tahminen ben yapayım der, yaptıracağım ona.

Kamuda çalışan 530 bin civarında kontratlı işçi var. Bunlar öbür memurlar üzere KPSS ile giriyorlar. Birebir iş yerinde birlikte çalışıyorlar fakat takımlı memurların sahip oldukları haklara sahip değiller. Bunların da meseleleri var.

Türkiye’nin âlâ yönetilmediğini biliyoruz. Herkes biliyor. Bu devlet bizim devletimiz, devletin kurumlarına sahip çıkmak en epey CHP’ye yakışır. Onların yasal çerçeve ortasında çalışmalarını özendirmek en çok bize yakışır. Fiyat istikrarından sorumlu yasaya göre Merkez Bankası, e fiyatlar durmuyor. Türk Lirası kar üzere eriyor, sorumlu Merkez Bankası. niye bu biçimde? İzlenen siyasetler, sıcak siyaset Merkez Bankası’na müdahale ediyor.

Merkez Bankası’nın temel nazaranvleri husus 4. Bankanın temel gayesi fiyat istikrarını sağlamaktır. Yarın sabah zeytin, zeytinyağı kaça olacak? Yem, bir kilo et ne kadar olacak muhakkak değil. Herkes artırım bekliyor.

Merkez Bankası kararlarını direkt kendisi belirleyemiyor, saray müdahale ediyor. Gittik Merkez Bankası’na ‘Bankanıza sahip çıkın’ dedik. Çok güzel yetişmiş takımları bankanın dışına itip dışardan eleman getirmek yanlışsız bir yaklaşım değildir.

Merkez Bankası’nın kasasındaki 128 milyar doların alınıp sonucu Hazine ve Maliye Bakanı’na bırakıldığını unutmadık. Kimlere peşkeş çekildiğini bilmiyoruz. Kasada para var fakat oburlarının parası. Merkez Bankası’nın 1 senti bile kendi parası değil.

Merkez bankasının saat üzere çalıştığını nazaranceksiniz. goreceksiniz sıcak siyasetin müdahale etmediğini. İktisadın en kısa müddette nasıl düzeldiğini nazaranceksiniz.

Geçmişte AK Parti ve MHP’ye oy vermiş kardeşlerime seslenmek isterim. Sizin tefeci bölümünden haberiniz var mı? Başta Londra’daki tefeciler ve yurt ortasındakiler onlara dünyanın faizini ödüyorlar. Bu dal fabrikada üretim yapmaz. hiç bir riski üstlenmez.

Bu tuzağın ortasındadır Erdoğan hükümeti. Tefecilere hizmet eden bir siyasi iktidar Türkiye iktisadını düzeltemez.