Kılıçdaroğlu: Hani Nas vardı, hani faiz haramdı?

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin küme toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Faiz siyaseti üzerinden iktidara yüklenen Kılıçdaroğlu, ” Vatandaş sanıyor ki MB’da faiz düştü, bütün bankalarda faiz düştü. Devlet borçlanırken faiz düştü mü? İki yıl vadeli devlet iç borçlarına tahvili yüzde 17’den yüzde 24’e çıkmış vaziyette. Hani faiz düşmüştü? Hani nass vardı, hani faiz haramdı? İki yıl vadeli dolar cinsinden borçlanma var, dolar cinsinden faiz yüzde 3’ten yüzde 6’ya çıkmış durumda. Muhtaçlık kredisi yüzde 23’ten yüzde 29’a çıkmış vaziyette.” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyleki:

“İnanın çocuklar motorlarımızı maviliklere süreceğiz. Gittiğim her yerde rahatlıkla tabir ediyorum önümüzdeki seçimin geleceklerini belirleyecek olan gençler, bizden daha fazla demokrasiyi, özgürlüğü daha epeyce istiyorlar. Zira onlar özgürlük nedir kâfi kadar kavrayamadılar baskıdan özgürlüğün tadına varamadılar. Ve onlar motorlarını maviliklere sürmek istiyorlar. Bizim de nazaranvimiz onlar motorlarını maviliklerine sürsün diye her türlü takviyesi vermek, bunu yapacağız.

(Osman Kavala davası) Bir kişinin haksız yere uzun mühlet mahpusta tutulması en büyük adaletsizliktir. Kaldı ki adaleti dağıtmak için kurumlar oluşturmuşuz, mahkemelerimiz var yetmemiş milletlerarası hukuku Anayasamıza koymuşuz. Ancak maalesef AYM kararlarının uygulanmadığını hepimiz biliyoruz. Adaletin olmadığını biliyoruz. Osman Kavala AYM sonucuna karşın 1541 gündür mahpusta. Lakin onun mahpusta olması yalnızca onun şahsi bir sorunu değildir, bu Türkiye’nin en temel adalet sıkıntısıdır.

Genç bir avukata yetki veriliyor, yolsuzluk yapanları, toplumsal medyadan çıkarmak istiyorlar. Davaları kabul edin dendi. Gerekirse o avukatın ismini açıklayacağım. Kul hakkı yiyenin hesabını soracağız.

Kıskanıyor İBB Başkanı’nı, niçin kıskanıyorsun, senin yıllardır çözemediğini belediye liderimiz çözecek.

Milletvekili arkadaşlarımız da çalışıyor. Büyük bir ahenk ve kararlılık ortasında büyük bir azimle çalışıyorlar. Kara kışa bakmadan halkın nabzını tutma, onları bir formuyla parlamento kürsüsünde lisana getirmek için gayret harcıyorlar. Bu niçinle bütün milletvekili arkadaşlarımıza yürekten teşekkür ederim. Milletvekillerimiz Düzce’ye gittiler, herkesle bir formuyla bağ kurdular. Yalnızca onların sıkıntılarına ürettiğimiz tahlilleri onlara anlatmak için.

Bir taksici şu biçimde diyor; ‘Deprem ne ki, sarsıntıdan daha berbat bir durumla karşı karşıyayız. Burası işlet bir durak, ona karşın kazandığımı akaryakıta veriyorum. Trafik cezası falan gelirse cepten yiyoruz. Evvelce ayda iki kilo konutuma et alabiliyorum, artık yarım kilo götürebiliyorum’ diyor. Benim bilmediğim fakat arkadaşların raporlarından öğrendiğim Düzce hava kirliliği açısında Türkiye’de bir numara. Dünyadaki en kirli havaya sahip 15 merkezden biriymiş.

Gübre meblağlarından seralardan, seranın naylonundan, elektrik fiyatlarından kelam etmeyeceğim. Anayasa’ya göre herkes toplumsal güvenlik hakkına sahiptir devlet bu güvenliği sağlayacak gerekli önlemleri alı ve teşkilatı kurar. Teşkilat kurulmuş. Çiftçi de Bağkur primi ödemek zorunda. Son bir yılda Bağkur primlerine yüzde 45 artırım yapıldı ortalama. Bağkur primleri bir yılda ödeyeceğim pirim, 1151 lira 96 kuruş iken 2002^dei bu sayı 1688, 83 kuruşa çıkmış vaziyette.

Bunun yıllık fiyatı 20 bin 25 lira 96 kuruş. Çiftçi yıllık 20 bin lira ödemek zorunda toplumsal güvenliğini sağlamak için. Daha acı olan ise son 1 ayda 30 bin 526 çiftçi sistemden çıktı, prim yatırmıyor. Son 1 yılda 67 bin 498 çiftçi bağkur primini yatırmadı. 2002’de 900 bin 691 kişi sisteme para öderken, 2021’in ekim ayında 500 bin 66 şahsa düşmüş durumda. Tam bir felaket. Buna dikkat çekmek isterim.

Tekraren söylemiş oldum ki devlet akılla bilimle yönetilir. Ön yargı ile yönetilmez. Devlet deneme sınama formülüyle yönetilmez. Devlet hepimizin zirvesindeki çatıdır. Devlet elinde sopa olan değil bizi kucaklayan hukuksal bir kişidir devlet. Huzur ortasında yaşamanın yolu mutfaklarda bayramın olmasıdır. Aileden biri mutfağa girince hüzne kapılmamalı. Dolabı dolu olmalı. bu biçimde bir tabloya muhtaçlığımız var. Deneme sınama sınama prosedürüyle devleti yönetmeye kalktılar.

MB’nın faizini düşürdüler bankalara verilecek para için. Beş puan düştü, hoş. Artık vatandaş sanıyor ki MB’da faiz düştü, bütün bankalarda faiz düştü. Tam bir aldatmaca! Sayıları çıkardım; Hazine açısından bakalım. Devlet borçlanırken faiz düştü mü? İki yıl vadeli devlet iç borçlarına tahvili yüzde 17’den yüzde 24’e çıkmış vaziyette. Hani faiz düşmüştü? Beş yıllık devlet iç borçlanma tahvili yüzde 17’den yüzde 26’ya çıkmış durumda. Hani düşmüştü? Hani nass vardı, hani faiz haramdı? İki yıl vadeli dolar cinsinden borçlanma var, dolar cinsinden faiz yüzde 3’ten yüzde 6’ya çıkmış durumda.

Bunun manası şu; gidiyorsun MB’den düşük faizli alıyorsun parayı gidiyorsun, yani yüzde 14’ten alıyorsun, gidiyorsun Hazine’ye yüzde 24’ten devlete satıyorsun. Bu ne demekmiş? Faize karşıyım. Daha fazla faiz ödüyor. Gelelim vatandaşa gereksinim kredisi yüzde 23’ten yüzde 29’a çıkmış vaziyette. 17 Eylül ile 31 Aralık tarihleri içindeki sayıları veriyorum. Kredili mevduat faizi yüzde 24’ten yüzde 26’ya, ticari kredi yüzde 21’den yüzde 24’e çıkmış durumda. En yakın bankaya gidip ben bu krediyi çekmek istiyorum eylül ayındaki faiz neydi şimdiki faiz ne?

Devleti deneme tahtasına çevirirseniz, Hazine’den büyük paraları bir avuç şahsa tahsil ederseniz yoksulluk artar. Türkiye’de gelinen nokta bu. Toplam kamu borcunun yalnızca yüzde 16’sı sabit faizde. Yüzde 66’sı dövize endeksli. Yüzde 19’u da enflasyona endeksli. Türkiye’ni geldiği nokta açısından bu biçimde bir tablo hiç yaşamamıştık. Bu kadar ağır bir tabloyu deneme sınama tekniğiyle yönetirseniz Türkiye’yi bu tablo ile karşı karşıya bırakısınız.

MB olağanda nisan ayında yapacağı olağan genel konseyini şubat ayına almış. Malum yıl sonunda bir hesap yapmışlardı 60 milyar lira MB kâr elde etti diye. E Hazine tam takır. 60 milyar lirayı nasıl ödeyecekler? Genel şurası erkene aldılar, erken genel heyet yapıp 60 milyar lirayı Hazine’ye verecekler. 60 milyar lira TC için büyük para değil, değerli olan 60 milyar liraya muhtaç hale gelen bir Hazine’dir.

Her bir kelamın kesinlikle alt yapısı vardır. Her projenin kesinlikle danışanları vardır. Yalnızca iş dünyasından değil bürokratik dünyadan da beşerlerle konuşuruz. Buradan Şanlıurfalılara söyleyeyim büyükşehir belediye başkanlığını bize verdiğinizde bakılırsaceksiniz yapacağımız yatırımın fiyatı 1 milyar 524 milyon 57 bin 906 dolar. Güneş tarlaları olacak orada. Allah’ın verdiği güneşten elektrik üretecek ve bunu çiftçiye fiyatsız vereceğiz. İşsizliği önleyeceğiz Şanlıurfa’da. Şanlıurfa’yı gerçek manada ulu yapacağız.

Erdoğan Türkiye’yi o denli sisli puslu hale getirdi ki bu karanlıktan onu konuşarak çıkamayız. Düşündüm ki artık Erdoğan’ı konuşmanın pek bir manası yok, esasen nahoş küfür baz lisan bu onun lisanı. Biz onun düzeyine inmeyiz, inmemeliyiz de sade vatandaş da bunu görüyor. Ülkeyi o denli bir hale getirdi ki artık yalnızca kendisini konuşmanın hiç bir manası kalmadı. Zira sıkıntı Erdoğan değil sıkıntı Türkiye. Türkiye’nin hayalleri öldü. Türkiye’nin geleceği için hepimiz korkuyoruz ve önemli bir tasa ortasındayız. Gittiğimiz alanlarda bunu görüyoruz.

Gönlü yaralı genç jenerasyonlar, mutsuz gençler oluştu; biz ülkenin ölen hayallerini seyretmeyeceğiz. Biz ülkenin ölen hayallerini seyretmeyeceğiz. Bu ülkenin geleceğini düşünerek Erdoğan’a hakkımızın helal olmadığını söylemekten daha birçoklarını yapmak zorundayız. Onun en büyük cürmü bitirdiği iktisat değil aslında daha büyük hatalar işlediğini biliyoruz. Onun en büyük kabahati bu ülkenin müsamahasını yok etmek oldu. Evvelce komşu komşunun külüne muhtaçtı farklı düşünsek bile komşu komşunun külüne muhtaçtı. Oturur konuşurduk sohbet eder kucaklaşırdık en azından bayramlarda bir ortaya gelirdik.

Güzel görüyü yok etti. En büyük düşmanlık bu. Artık kendisini kenara itip hoşgörüsüzlüğü azaltmaya yönelik adımlar atmanın devridir. bundan dolayı helalleşme dedim. Bunun için helalleşelim bunun için kucaklaşmaya muhtaçlığımız var dedim. Helalleşme seyahatine başladım ve sürdürüyorum sizler üzere daima birlikte bu seyahati sürdürüyoruz. Maksadım yarın yöneteceğimiz devletin çeşitliliğiyle gurur duyacağımızı ve kapsayıcı olacağımızı halka anlatmak.

Farklılıklarımızı düşmanlık olarak değil zenginlik olarak görmek. Gittiğim hiç bir yerde mecburî olmadıkça ne Erdoğan’ı ne de partisini konuşacağım. Samimi bir biçimde buraya ben helalleşmeye barışmaya geldim diyeceğim, diyeceğiz. Bu ülke hiç bir vakit mükemmel olmadı. Lakin bu ülke hiç bir vakit bu kadar adaletsiz de olmadı. Adalet teriminin yerlerde süründüğü bir periyodu hiç ancak hiç yaşamadık .Bu ülkede yoksul bir ailenin varlıklı çocuğu bu ülkenin en güzel okullarında okuyabiliyordu. nu da bitirdiler. Erdoğan’ı artık konuşmanın bir manası yok. Nasıl bir adalet sistemi getireceğiz onu konuşmak istiyoruz. Yalnızca ekonomiyi yok etmedi Erdoğan verimliliği de bitirdi. Erdoğan’ı konuşacağımıza ülkenin verimliliğini nasıl bir daha artıracağımıza yönelik adımalrı8mızı atmak durumundayız. Bu ülkenin sporu hiç bu kadar niteliksiz hale gelmemişti.”