Kılıçdaroğlu: Bankadaki mevduatın garantisinin dolarla verilmesi yanlış

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Elmadağ Belediyesi tarafınca Hanedan Düğün Salonu’nda düzenlenen programda, kanaat liderleri, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir ortaya geldi.

Ülke olarak fazlaca ayrıştıklarını, bölüştüklerini ve arbedeli hale geldiklerini belirten Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin bundan çıkması lazım. Madem ki Adem ile Havva’dan geliyoruz, niçin hengame ediyoruz? Hepimiz kardeşiz. Hepimiz birbirimize insani olarak bakmak zorundayız. Hoş kelamlar söylemek, birbirimizin kaygısı ile ilgilenmek zorundayız.” sözünü kullandı.

‘SIKINTIYI YARATAN SİYASİLER’

CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu, şu biçimde devam etti:

“Eğer bunu yapabilirsek emin olun Türkiye epeyce süratli büyür, hayli süratli kalkınır. her insanın de karnı doyar. Yaşanan ezaları siz de biliyorsunuz, ben de biliyorum. Büyük düşünceler var. Bu külfetleri aşmamız lazım, birlikte aşmamız lazım. birlikte aşmamız lazım. Kahırları aşmanın yolu bir arada olmaktır, birlikte olmaktır. Düşünceyi yaratanlar politiklerdir, onu da söyleyeyim. Düşünceyi yaratan politiklerdir, lakin badireyi çözecek olanlar da politiklerdir. ötürüsıyla siyasalların önünü açacak olan da sizlersiniz. Sizler yetki verdiğiniz sürece Türkiye problemlerini aşabilir. Bir iktidara bakılırsav verdiniz, vazifesini yapmaya çalıştı, lakin bugün geldiğimiz nokta muhakkak. Piyasalar yangın yeri, mutfaklar yangın yeri, buradan çıkması lazım Türkiye’nin. Çıkmasının yolu da değişikliktir, değişimdir. En büyük hakem halktır. Halka gitmek lazım. Halkın oyunu istemek lazım. Sandığı koymak lazım, sandığın gereği her neyse başımız üstüne, bunu yapmamız lazım. Bunu yapabilirsek emin olun Türkiye’yi büyütürüz. Türkiye’yi kalkındırırız.”

‘ÇOCUĞUNU AÇ YATIRAN ANNE HANGİ DOLARLA İLGİLENİR?’

Tüm Türkiye’nin dolara endekslendiğini aktaran Kılıçdaroğlu, “Çocuğunu akşam yatağa aç yatıran anne hangi dolarla ilgilenir? Doları var mı bunun, milyon dolarları var mı? Yok bunların. ötürüsıyla bugün açlık ve sefalet var Türkiye’de. Yoksulluk var Türkiye’de, bunun çözülmesi lazım.” diye konuştu. Her çocuğun karnı tok bir biçimde yatağa yatması gerektiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, annelere imkanların sağlanması gerektiğini vurguladı.

‘İKİ KIRMIZI ÇİZGİMİZ VAR’

Programa katılanlardan rahatlıkla her soruyu sormalarını isteyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Benimle ilgili, partiyle ilgili, iktisatla ilgili ne geliyorsa aklınıza rahatlıkla sorun, söyleyeyim. Birbirimizi tanımamız lazım. Birbirimizi daha âlâ tanımamız gerekiyor ve açıkça söylemiş oldum, helalleşmemiz lazım. Oturalım, helalleşelim. Nedir, ne oluyor bu Türkiye’de? Niçin arbede ediyoruz? Bu bereketli topraklarda hepimizin huzur ortasında yaşaması lazım. bir arada yaşaması lazım. Gideceğimiz diğer yer yok.

İki kırmızı çizgimiz var, birincisi vatan, ikincisi bayraktır. Bunlar bizim kırmızı çizgimizdir. Bunun haricinde herkesle otururuz, konuşuruz. Niçin konuşmayalım? Bayrak bizim bayrağımız, vatan da bizim vatanımız. ötürüsıyla bu bayrak altında vatanımızda huzur ortasında yaşamak istiyoruz. birlikte yaşamak istiyoruz, birlikte yaşamak istiyoruz.”

‘MEVDUATIN GARANTİSİNİ DOLARLA VERİRSENİZ OLMAZ’

İktisat gündemine oturan e ait de konuşan Kılıçdaroğlu, “Dolara endekslediler biliyorum, fakat bizim Türk lirası var, ismi üstünde Türk lirası” diyerek kelamlarına şöyleki devam etti:

“Türk Lirası’nın kıymetini ve prestijini korumak zorundayız. Bankadaki mevduatın garantisini dolarla verirseniz, faizin garantisini dolarla verirseniz bu olmaz, bu yanlıştır. Ulusal paramızın prestijini kimsenin düşürmeye hakkı da yoktur, yetkisi de yoktur. Para bizim, paramızı alıyoruz, cebimizde taşıyoruz ancak şayet prestijsiz kılarsanız paranın bedeli düşer. Bugün bankalardaki mevduatın yüzde 66’sı döviz. neden? Güvenmiyor vatandaş. ‘Tasarrufum var, dövize yatırdım’ diyor. ötürüsıyla bu tablonun da değişmesi lazım. Değişmesinin yolu da ahlaklı bir siyasetin Türkiye’yi yönetmesi lazım, işin özeti budur. Her soruya büyük bir içtenlikle karşılık vereceğim, samimi, açık yüreklilikle her soruya yanıt vereceğim. Zira ne dedim? Oturup bir helalleşeceğiz, bunu yapacağız, birlikte yapacağız ve bir arada yapacağız.”