Kılıçdaroğlu: Bankada Türk Lirası’ndan epey döviz var

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin küme toplantısında konuşuyor.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şu biçimde:

“Her CHP’li, Atatürk’ün dediği üzere kimsesiz hissedenlerin yanındadır. Bugün kim ben kimsesizim diyorsa onun yanında olacağız, senin bu ülkede hakın hukukun var diyeceğiz. Gazi Mustafa Kemal savaş meydanlarından geldi ancak yurtta barış dünyada barış dedi, savaş gerekli değilse cinayettir dedi. Siyasi bağımsızlığı savundu. Ekonomik bağımsızlığı savunamazsanız siyasi bağımsızlığı sağlayamazsınız dedi. Ve bize düşen cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandırmaktır. Biz bunu yapacağız.

VEKİLLERİMİZİN RAPORLARINI AKADEMİK TAKIMLARLA PAYLAŞABİLİRİZ

Milletvekillerimiz memleketin dört bir yanını geziyor. Gittiğimiz her yerde, tahlil arayan vatandaşlarımıza tahlilin CHP olduğunu anlatıyoruz. Bu çabayı gösteren tüm vekil arkadaşlarıma teşekkür ederim. Erzincan’a giden arkadaşlarımız baroya gittiler, esnafı, çiftçiyi, konut bayanlarını dinlediler. Arkadaşlarımızın hazırladığı raporlar ülkenin sıkıntılarını derledi. Buradan bütün akademik takımlara sesleniyorum. Bu raporları size ulaştırabiliriz.

Bize söylüyorlar; Karnım doymuyor diyorlar. Bir sıvı yağ 60 liraydı, 120 oldu diyorlar. Bir çiftçi mazot ve gübre çiftçinin can damarı lakin artırımlarla can damarımız tıkandı diyor. Kemah’tan kahvehaneci maaşlara yüzde 3,4 artırım verdiler neyimize yetecek diyor. Bakkal, şuan bu marketteki en değerli şey veresiye defteri, vatandaş ödeyemiyor diyor.

Erzincan Kuzuören köyünde elektrik yok. 21.yüzyıldayız. Sarayın umurunda mı hayır. Anca bir sürü yerden maaş alanlar var. Devletin haberi var ancak iktidar mahzur oluyor.. Devletin saygınlığını koruyacağız. Pürüz olan saray.

İKTİDARIN SAMİMİ OLMASI LAZIM

Devlet idaresinde iktidarın samimi olması lazım. Bugün tarım mamüllerinde inanılmaz üretim düşüklüğü var. Ne yaptılar kararname çıkardılar. Bu eserlere para ödeneceğini söylemiş olduler. Ödediler mi hayır. Beşli çeteye gelince para veriyorsun. Sanıyorlar ki bunu millet unutacak, Kılıçdaroğlu unutacak. Hayır efendim, takip edeceğiz!

İktidar olunca senin tarım kredi kooperatiflerinden aldığın kredinin faizini sileceğiz dedik! Çiftçinin toprak tahlillerine gereksinimi var. Bu hususta kırsala, her köye bir ziraat mühendisi ve veteriner atayacağız. Orman yangınlarından daha sonra fidan dikimi başladı. Bunu daha fazlaca köylü bayanlar yapıyor. Ancak bayanı patron üzere gösteriyorlar. Şayet sen bu bayanları çalıştırıyorsan, sigortalarını yatıracaksın. Bu bayanlar sigortalı olacak!

HALK İKTİDARA GÜVENMİYOR

Var olan iktidarın en temel sorunu ne? Halkın bu iktidara güvenmemesi. Nereden biliyorsun diyeceksin. Zira Erdoğan’a bakınca 80 milyon onu kucaklıyor. Bankalardaki paraların bir birden fazla döviz. niye? Zira güvenmiyorlar. Bunların vatandaşları dinlemesi lazım fakat yürekleri yok.

İcra dairelerindeki evrak sayısı 23 milyonu aştı. Neredeyse üç şahıstan birinin icrada evrakı var.

Artırım fırtınası gelecek demiştim. Vatandaşa sahip çıkın demiştim ve artırımlar yağmaya başladı. Son altı ayda 31 sefer art arakaya artırım yapıyorsunuz.

BU ÜLKE TASARRUFU YAPACAK, AMPULÜ SÖNDÜRECEK

Saray şöyleki bakıyor, vatandaş ekmek bulamadıysa pasta yiyebilir. Bakın, saraylar vatandaşların porsiyonlarını küçülttü ve dedi ki peygamber efendimiz de mideyi boş bırakırdı. Lakin sen her şeyi yiyorsun tıka basa. Yandaş basın, alışverişe tok çıkın diyor, raftaki esere dokunmayın diyor. Sahiplik duygusu hissedersiniz. Dokunamıyor bile aslına bakarsanız! Bu ülke tasarrufu yapacak, ampulü söndürecek!

BU TÜRLÜ MİLLİYETÇİLİK Mİ OLUR?

Kanal İstanbul açıklamama bizi niçin yabancılara şikayet ediyorsun diyorlar. Gelmiş ben milliyetçiyim diyorlar. bu biçimde mi olur milliyetçilik! İstanbul’a bu biçimde ihanet etmenize müsaade vermeyeceğiz. bir daha söylüyorum, ihaleyi alan ağır bedeller ödeyecek.

Bayanlarla ilgili çalışmalarımız var. Bayanlara hak vermiyoruz, yanlış anlaşılmasım. Haklarını bayanlara teslim ediyoruz. İktidara gelişimizin birinci haftasında İstanbul Mukavelesi’ni yürürlüğe koyacağız. Bu kardeşiniz yanında. ‘Takım elbise giyip indirim aldım’ olmayacak. Bu mevzuyla ilgili özel mahkeme kurulacak. Karakolda bu mevzuda özel ünite olacak. Orada en az 1 bayan polis olacak.

Hem bayana hem aileye toplumsal teminat sağlayacağız. Gelmiş yoksulluğu yönetiyoruz diyorlar. Biz yoksulluğu bu topraklardan sileceğiz.

YİĞİDİN KARŞISINA ÇIKACAK ADAMIN NAMUSLU OLMASI LAZIM

Bu adam iktisadın e’sini bilmiyor. Rastgele ilkokul mezunu bir bakkal bundan düzgün devlet yönetir. En azından hesabını bilir. Bütçeden tek kuruş çıkmıyor diyor. İmza attığın bütçeden haberin yok. Dünya para veriyoruz. tıpkı vakitte Euro olarak. Sen ekonomistsin ya, geç karşıma soracağım. Yalnızca kent hastanelerini soracağım. Yanıtları da önden vereceğim. Prompterdan oku lakin samimi yanıt ver. Yapabilir mi yapamaz. Zira yiğidin karşısına çıkacak adamın namuslu ve pak olması lazım.”