Kılıçdaroğlu: 28 Şubatçıların açtığı yaraları kapatıp helalleşeceğiz

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin küme toplantısında gündeme dair kıymetli açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz haftalarda yayınladığı helalleşme görüntüsü ile ilgili tartışmaların akabinde kelamlarına açıklık getiren Kılıçdaroğlu, ”Helalleşme ile hukuku karıştıranlar oldu. Helalleşmek yüzleşmek barışabilmek devam edebilmek demektir. Bunun yarası olan topluluklara yapacağız. Hukuk öbür kim ne kabahat işlediyse onun karşılığı hukuktur. Hukukla helalleşmeyi karıştırmamak lazım.’‘ dedi.

Öte yandan helalleşme açıklamasına ‘strateji’ olarak değerlendirenleri eleştiren Kılıçdaroğlu, “Ne stratejisi? Ben gelecekte bu ülkenin çocuklarının akabinde bu ülkeyi barıştırdığımı söylemelerini istiyorum. Evlatlarımız diyorum, hangi strateji çocuklarımızın geleceğinden daha değerli?” sözlerini kullandı.

’28 ŞUBATÇILARIN AÇTIĞI YARALARI KAPATIP HELALLEŞECEĞİZ’

Kılıçdaroğlu, kimlerle helalleşeceğine yönelik de, “28 Şubatçıların açtığı yaraları kapatıp helalleşeceğiz, ikna odalarına sokulan başı kapalı kızlarımızla helalleşeceğiz. Roboski’yle helalleşeceğiz, hukuk öbür, helalleşme diğer. Devlet, insanlara tazminat ödeyecek lakin bir taraftan da helalleşeceğiz. Ali İsmail Korkmaz’ın ailesiyle, Oğuz Arda Sel’in annesiyle, Ahmet Kaya’yla helalleşeceğiz” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmalarından öne çıkanlar şu biçimde:

“Türkiye’nin sıkıntıları epey, meseleleri şahsen her bir vatandaş tek tek yaşıyor. Lakin problemleri yerinde tespit etmek, o problemleri aşmak için tahliller üretmek hepimizin misyonudur. Kayseri’ye tarın seçim varmış üzere giden 38 milletvekilimiz vatandaşların sıkıntılarını dinledi ve onlara şunu söylemiş olduk; her birimiz bu meşakkatleri yaşıyoruz ayrıyeten bizler tahlil üretmek istiyorum ve bunun için çaba edeceğiz, halktan takviye istiyoruz. Vatandaşların şikâyetleri var; emekli bir vatandaşımız ‘Ülkenin hali harap, geçinemediğimiz için gündelik inşaat işlerine gidiyoruz, 600 millet vekilimiz var 1800 liraya bir tanesi geçinsin ben her ay maaşımı ona vereceğim’ diyor. Yanlışsız söylüyor. Bir de sarayda oturanlar var. Onlara da teklif ettim emeklinin halini öğrenmek istiyorsanız bir ay 1800 lira alın geçinebiliyor musunuz geçinemiyor musunuz bir bakın bakalım.

‘DEVLETİ LİYAKATLE ADALETLE YÖNETİRSENİZ BÜTÜN SIKINTILARI AŞARSINIZ’

“Pahalılığın can yaktığını biliyorum, insanların geçinemediğini biliyorum. Gaziler geçinemiyor, şehit yakınları onlara bağlanan aylıklarla geçinemiyor. Bugün aldığını esnaf yarın yerine koyamıyor, saat başı etiketler değişiyor. Bütün bunlara karşın merak etmeyin diyoruz, biraz dert çekeceksiniz lakin geliyor gelmekte olan. Birinci yağacağımız işlerden biri devleti derleyip toparlamaktır. Devleti yönetmek kolay olsa gerekdir. Devleti liyakatle adaletle yönetirseniz bütün problemleri aşarsınız. İşi ehline vereceksiniz ve nazaranv bekleyeceksiniz ondan. Bizim MB var. Düne kadar sorun yok MB’de.

‘MERKEZ BANKASI’NA MÜDAHALE ETTİNİZ DE NE OLDU?’

“Merkez Bankası fiyat istikrarını sağlamak için uygulayacağı para siyasetini ve araçlarını direkt kendisi belirler.’ diyor. Ancak bu yetki bir kararname ile MB’den alındı. 36 2021 tarihindeki Resmî Gazete’de fiyat istikrarı komitesi kuruldu. TBMM’nin bankaya verdiği yetkiyi sarayda oturan zat elinden aldı bir diğerine verdi. Bu komite hiç çalıştı mı? Bu komite bu fiyatlara bir şey dedi mi? İlgili bireyler bir ortaya gelip bu kadar artırım nereden geliyor diye düşündü mü? Hiç düşünmedi ve memleket bu hale geldi: Ateş değeri neyi tutsanız eliniz yanıyor. Merkez Bankası’na müdahale ettiniz de ne oldu?

‘MERKEZ’İN KASASINDA NE BİR DOLAR NE BİR SENT VAR’

1)128milyar dolar MB kanununa alışılmamış olarak kayınpeder damat içinde yok edildi. Nereye gitti 128 milyar dolar? Yanıtını hâlâ almış değiliz. MB’nın kasasında kendisine ilişkin olan ne bir dolar ne de bir senti var. Tam 35 milyar dolar eksi bakiyesi var. Beyefendiler ne yapıyor? Ha teğe bize çatıyorlar, tenkitlerimize tahammül edemiyorlar. Yahu bizim eleştirilerimizden ders al. Her tenkidin gerisine kesinlikle öneriyi de getiriyorum.

‘TÜRKİYE ‘AT İZİ İT İZİNE KARIŞTI’ DEMEK ZORUNDA KALDI’

“Öyle bir duruma geldi ki Türkiye damat ayrılırken at izi it izine karıştı demek zorunda kaldı. Türkiye’nin amaçları şu: Türk lirası erisin, dolar yükselsin, memleket yoksullaşsın, bizim servetlerimiz pula insin, dışarıdan dolar gelsin, dolardan cari fazla oluşturalım, cari fazlayla biz bu durumu düzeltiriz. Ya akıl alacak şey değil. Dünyada bu biçimde bir şey yok. Paranın prestijini koruyacaksın, sağlıklı bir istikrar oluşturacaksın. Bunun için yalnızca para değil maliye siyaseti da var onunla da uğraşacaksın. Bunların hiç biri yapılmadı. Fakirliği bu biçimde temel bir argüman olarak beslerseniz iç piyasanın durumu ne olur? Kayseri’de konuşan esnafın hali olur.

“NE KADAR YOLSUZLUK var ise BİRİNCİ ALKIŞLAYAN DA SAYIN DEVLET BAHÇELİ’DİR”

“Erdoğan’ın iktisat yapıtından bir sayfa okuyorum: Zafer Havalimanı bu yılın birinci 8 ayında dolar bazında garanti vermişler, 878 bin 488 kişi buradan uçacak. Kontratı var altına da atmış imzayı. Lakin giden yolcu 5 bin 725 kişi. Pekala devletin hazinesinden beşli çeteye giden para 4 milyon 650 bin avro. Erdoğan2ın kitabında bu yazıyor. Haksızlığı, sömürüyü görüyorsunuz. Ne kadar yolsuzluk var ise birinci alkışlayan da Sayın Devlet Bahçeli’dir.

“AHLAKİ DEĞERLERİMİZLE BİRLİKTE KÜLTÜREL ÇÖKÜŞ DE BAŞLADI”

“THK lideri istifa dilekçesi vermiş, kabul olmuyor. mahkemeye başvurdu hayır sen orada duracaksın! Şu nizama bakın. Toplumsal çöküntü getirdi. Ahlaki değerlerimizde çöküş var. Bu iktidar bu ülkeye en büyük ahlaki çöküşü getirdi. Uyuşturucu bataklığı ortasında. Baronlar el üstünde tutuluyor, hür bırakılıyor. Polisin bırakıldığı baronlar mahkemeler tarafınca özgür bırakılıyor. Baron siyaseti satın almışsa o baron mahpusta kalmaz. Gidiyorsunuz İçişleri Bakanı konuşuyor; virane yerlerde varoşlar uyuşturucu kullanıyor yıkın orayı. Gücün yetiyorsa o baronlara ses çıkar. Ahlaki değerlerimizle birlikte kültürel çöküş de başladı. Çözeceğiz rüşvet alanların burnundan getireceğiz, bu ülkedeki bütün baronları bu topraklardan sileceğiz.

‘ESNAF BAKANLIĞI KURACAĞIZ’

“1)Kesinlikle bir esnaf bakanlığı kuracağız. Esnafın muhatabı yok. 2) Özel halk otobüsleri ile ilgili mevzuat fazlaca değişik. Onu tekleştireceğiz. 3) Devlet yahut hükûmet; şunlar parasız binsin ona karşı değiliz ancak sen parasız binsin diyorsan sürücünün sırtından değil onun parasını sen ödeyeceksin. Şayet hükümet rastgele bir kümenin fiyatsız binmesini istiyorsa onun parasını genel bütçeden karşılamalı. 4)Özel hak otobüs sürücülerini kazanılmış haklarını koruyacağız. O denli her önüne gelene plaka vermeyeceğiz. Ve artırım birilerinin keyfine nazaran değil enflasyon her neyse ona bakılırsa her yıl artırım yapılacak. Kamunun taahhüt ettiği fiyat vaktinde ödenmezse, bu biçimde faiz ödeyecek. Halk otobüsü sürücülerine şunu söylemiş oldum, sizinle bir isim kardeşliğimiz var bizim, halk ikimizde de var, temelimizi halk oluşturuyor.

‘ORTAĞI DEĞİLİM DİYORSUN LAKİN ŞARTSIZ ORTAĞISIN’

“Bugün diyor ya Bahçeli; EYT’liler çözülmeli. 3600 çözülmeli, minimum fiyat yükseltilmeli .Sen onu benim külahıma anlat. Saraya anlatabiliyor musun? Anlatamıyorsun. Gücün var ise dersin ki, ‘Arkadaş bu üçü çıkmadan ben elimi kaldırmayacağım.’ bu biçimde ben derim ki ‘Gerçekten de Cumhur İttifakı içine MHP’nin bir tartısı var’ derim. 2022’nin sonuna attı Erdoğan, çıkarmıyor. Minimum fiyat artsın, elinden tutan mı var, Hükümetin ortağısın. Ortağı değilim diyorsun ancak şartsız ortağısın.

Dün akşam yazdığım bir mektubu okuyacağım size; İktidara geliyoruz fakat bunun bana yetmediğini anlatmaya çalıştım. ömrümün her etabından benim için sarayların konvoyların zerre kadar ehemmiyeti olmaz. Ben evimden mütevazi hayatımdan mutluyum. Ne yapayım ben tüm bunları konvoyları sarayları tüm bunların tek bir manası var benim için o da ülkemizin makus talihini kırabiliyor muyum? Şayet kırabiliyorsam ben iktidar olayım olayım ki çocuklarımıza bembeyaz bir Türkiye bırakalım.

‘HELALLEŞME İLE HUKUKU KARIŞTIRANLAR OLDU’

Görüntümde söylemiş oldum ben ülkemizde iktidar olmaktan fazlaca iz bırakan diğer bir miras bırakan biri olarak anılmak istiyorum. Bizden daha sonra gelecek yüz tane iktidar da artık ülkeye daima bir şeyler ekleyerek yürüsün diyorum. Batı’da nasıl iktidar değiştiğinde kimse korku hayatıyorsa, işte bu biçimde bir Türkiye olsun istiyorum. Yaralarımızı sarmamız lazım. Biliyorum kimilerimiz zorlanıyor bu mevzuyu konuşmaya, yaralar hâlâ açık. Lakin yapacağız, çocuklarımız için yapacağız. Bizim gördüğümüzü yaşadığımızı milletimizin çocukları gelecekte yaşamamalı. Bundan daha büyük ödül olabilir mi Allah aşkına.

Helalleşme ile hukuku karıştıranlar oldu. Helalleşmek yüzleşmek barışabilmek devam edebilmek demektir. Bunun yarası olan topluluklara yapacağız. Hukuk diğer kim ne hata işlediyse onun karşılığı hukuktur. Hukukla helalleşmeyi karıştırmamak lazım. aslına bakarsan hukukla yani onunla aslına bakarsan helalleşmek imkansız. Hukuk onun hesabını soracak. Bunu ben görüntüde da söylemiş oldum. Bir de medyada kimilerinin ‘ne hoş muhalefet aslına bakarsan kazanıyor ne gerek vardı tüm bunlara’ demesine hüzünlendim. Zira bunlar, bu söylemiş olduklerimi strateji zannediyor.

Ne stratejisi? Ben gelecekte bu ülkenin çocuklarının akabinde bu ülkeyi barıştırdığımı söylemelerini istiyorum. Evlatlarımız diyorum, hangi strateji çocuklarımızın geleceğinden daha kıymetli? Helalleşeceğiz, dostlarım helalleşeceğiz. Açık yaralar var, biliyorum sıkıntı olacak lakin mutlaka yapacağız ve başaracağız.