Karamollaoğlu’ndan ‘baraj’ reaksiyonu: Başarısızlığın üstünü örtmez

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu bugün düzenlendiği basın toplantısında gündeme ait değerlendirmelerde bulundu. Karamollaoğlu, konuşmasının başında YETERLİ Parti başkanı Meral Akşener’e yönelik provokasyona yönelik açıklamalar yaptı.

YKS’de binlerce öğrencinin baraj puanının altında kaldığını anımsatan Karamollaoğlu, eğitim sistemine sert tenkitlerde bulundu. “Bugün ortalama 500 bin öğrencimiz üniversite imtihanlarında barajı geçemedi, tercih dahi yapamayacaklar. hiç bir muvaffakiyet tesadüf olmadığı üzere hiç bir başarısızlık da tesadüf değildir ve bu başarısızlık mutlaka öğrencilerimize değil, eğitim sistemimize aittir” diyen Karamollaoğlu, “Barajı düşürme teklifleri de bu başarısızlığın üstünü örtmez, bunu da bilmek lazım” diye konuştu.

Karamollaoğlu, “Dün kendi memleketim Sivas’ta Sayın Meral Akşener’e provokatif bir müdahalenin yapılmasını keder ile karşıladım. Aslında bizim kardeşlerimiz gerçekten misafirperverdir. Dışarıdan gelen kim olursa olsun, nazik davranırlar. Ben Sayın Akşener’i biraz evvel aradım, şahsen geçmiş olsun dileklerimi ilettim. kimi vakit bilhassa bu hadiseleri medya provokatif bir biçimde aktarmayı nazaranv biliyor, bunu da hakikat bulmuyorum” dedi.

‘ÜLKE ADETA KURTLAR VADİSİ SETİNE DÖNDÜ’

Aylardır devlet-mafya-medya üçgeninde epey önemli tezlerin ortaya atıldığını aktaran Karamollaoğlu, “Bunca şayia ortaya dökülmesine karşın kimsenin kılı kıpırdamamaktadır. Bunu anlamak gerçekten mümkün değil” dedi.

“Ne var bu şayialarda?” diye soran Karamollaoğlu, kelamlarına şöyle devam etti:

“Ne yok ki; Uyuşturucu ticareti, kara para aklama, yargıçlara savcılara talimat verme, rüşvet, yolsuzluk, otelleri tankla gasp etme… Yok, yok ülke adeta kurtlar vadisi dizi setine dönmüş durumda. İnşallah birileri müdahale eder ve gerçekleri bize aktarırlar, bu haksızlığın hukuksuzluğun üzerine masraflar diye ümit ediyorum.”

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un istifasını pahalandıran Karamollaoğlu, iktidarın 7. kere Ulusal Eğitim Bakanı değişikliğine gittiğini anımsattı.

‘DEĞİŞEN BAKANLARIN HEPSİ…’

“Herkes bilmeli ki; gençlik bir cevherse, o cevherin işleneceği süreç de eğitim sistemidir. Bakınız 19 yıldır ülkeyi birebir iktidar, tıpkı anlayış yönetiyor” diyen Karamollaoğlu, “19 yılda 7 defa bakan, neredeyse 77 sefer de sistem değişti. Değişen bakanların hepsi de, bundan evvelki sistemi eleştirip, yeni bir sistem getireceğini söyleyerek nazaranve başladı. Sonuç? Hüsran, hayal kırıklığıyla sonuçlandı. Maalesef Cumhuriyet tarihinin bu hususta en epey yanılan iktidarıyla karşı karşıyayız” sözlerini kullandı.

‘EĞİTİMDE YAPILAN YANLIŞ GELECEK 100 YILIMIZI ETKİLER’

Islahat olarak getirilen her sistemin bundan evvelkini mumla arattığını belirten Karamollaoğlu, “Gariplik şurada ki; yapanlar da kendileri şikâyet edenler de… Lakin eğitim öteki yanlışlara benzemez. Eğitimde yapılan bir yanlış gelecek 50 yılınızı, gelecek 100 yılınızı tesirler. Pandemi devrinde ne yazık ki eğitim sisteminde hayli önemli zafiyetler gösterildi. Çocuklarımızın, gençlerimizin büyük çoğunluğu kâfi teknik altyapıya sahip olmadığı için eğitimden yoksun kaldılar” diye konuştu.

‘ÖĞRETMEN AÇIĞI 109 BİN 616’

Karamollaoğlu her insanın üzerine düşen bakılırsavin gençleri geleceğe hazırlamak olduğunu ve en kıymetli gündemin Eylül ayında okulların yüz yüze eğitimle açılması olduğunu aktararak kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Bir öteki değerli konu öğretmenlerimizin problemlerinin çözülmesidir. Zira bir ülkede jenerasyonlar öğretmenler eli ile yetiştirilir. Bu noktada öğretmenlerimizi nitelik bakımından daha düzgün bir noktaya taşımak ve problemlerini çözmek hepimizin görevidir. Burada birkaç sayısı zikretmek istiyorum şu an toplam öğretmen adedi 1 milyon 117 bin, 942 bini resmi okullarda, 174 bini özel okullarda çalışmaktadır.
Bu yıl Ulusal Eğitim Bakanlığı bünyesinde 69 bin 326 fiyatlı öğretmen çalıştırıldı ancak bu bile gereksinimi karşılayamadı zira öğretmen açığı 109 bin 616’ydı.

‘ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİĞE ÜNİVERSİTE MEZUNU OLAN HERKES BAŞVURABİLİYOR’

Fiyatlı öğretmen nasıl bakılırsave getiriliyor? İlçe Ulusal Eğitim periyot başında açıklıyor; şu branşlardan şu kadar öğretmene muhtaçlığımız var. Üniversite mezunu olan herkes başvurabiliyor. Dikkat edin; formasyon eğitimi alan ya da eğitim fakültesinden mezun olanlar başvurabilir üzere bir mecburilik yok. Lisans mezunu, meslek yüksek okulu mezunu hatta açık öğretim mezunu olmanız kâfi.

‘BARAJI DÜŞÜRMEK BU BAŞARISLIĞIN ÜSTÜNÜ ÖRTMEZ’

daha sonra bu öğretmenler haftada 30 saat derse girdikleri biçimde taban fiyatın altında bir maaşla çalıştırılıyor. Atanan, takımlı bir öğretmene ödenen fiyatla üç yahut dört fiyatlı öğretmen çalıştırılıyor. Emek ve eğitim sömürü diğer bir şey değil. Bugün ortalama 500 bin öğrencimiz üniversite imtihanlarında barajı geçemedi, tercih dahi yapamayacaklar. hiç bir muvaffakiyet tesadüf olmadığı üzere hiç bir başarısızlık da tesadüf değildir ve bu başarısızlık katiyetle öğrencilerimize değil, eğitim sistemimize aittir.

Barajı düşürme teklifleri de bu başarısızlığın üstünü örtmez, bunu da bilmek lazım.

‘SİSTEM DEĞİŞMEDEN KİM GELİRSE GELSİN HİÇBİR ŞEY DÜZELMEZ’

Maalesef sistem bu arkadaşlar. Bu sistem değişmeden kim gelirse gelsin hiç bir şey düzelmez. Prestijden edilmeyen tasarruf, eğitimden edildiği sürece hiç bir sorun düzelmez.
İktidar istiyor ki bu nizam bu biçimde gitsin lakin sıkıntılar da çözülsün. Kusura bakmayın kimsenin elinde sihirli değnek yok. Çözüldü mü bu vakte kadar? Çözülmedi. Yedi sefer izledik bu sineması artık sekizincisi gösterime girdi.”