Karamollaoğlu: Vilayetle de bir ittifak ve aday belirleme konusu zorlanıyor

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu Tokat’taydı. Partisinin vilayet kongresi öncesinde bir otelde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Karamollaoğlu’na ittifak ve cumhurbaşkanı adaylığı konusu soruldu.

Karamollaoğlu, “ittifak” hususuyla ilgili, “Biz seçime gireceğiz. Bizim mecliste temsil edilmemiz de gerekiyor. En uygun kurallar nerede oluşursa orada olacağız. Yoksa bizim kimseye taahhüdümüz yok” dedi.

Şu anda gündemlerinde ittifakların bulunmadığını belirten Karamollaoğlu, şunları lisana getirdi:

“Bütün parti genel liderlerini ziyaret ediyoruz. Ülkenin gidişatı hakkında bizim düşüncülerimiz konusunda onları bilgilendiriyoruz. Onların da detaylarınden istifade ediyoruz. Seçim ittifakları konusunda Türkiye’de bir zorlama var. Cumhur İttifakı’nın az epey yapısı aşikâr. Bundan daha sonra da tıpkı istikamette gelişecektir, iktidarda zira. AK Parti büyük parti. Onun yanında MHP de var. BBP de AK Parti’nin saflarında yer aldı. Orada bir şey yok. Onun haricinde vilayetle de bir ittifak ve aday belirleme konusu zorlanıyor. ‘Gelecek seçimin adayını da şimdiden belirleyelim, daha sağlam olsun.’ Yok bu biçimde bir iş. Seçimler bu biçimde yapılmaz. bu biçimde de hazırlanılmaz seçime. Onun için ben bu zorlamaların da yararı olmadığının kanaatindeyim. Biz her bölümle görüşüyoruz. Bu görüşmeler bundan daha sonra da devam edecek. Vakti geldiğinde biz kendi siyasetlerimize uygun olan tıpkı vakitte ülkemizin geleceği için en uygun gördüğümüz yerde bulunacağız.”

Diğer bir gazetecinin, Oğuzhan Asiltürk’ün ömrünü kaybetmesiyle boşalan Saadet Partisi Yüksek İstişare Şurası (YİK) Başkanlığına seçilen Karamollaoğlu’na, Asiltürk’ün, sıhhatinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesini hatırlatarak, “Siz de Cumhur İttifakı’na yakın mısınız?” sorusuna ise Karamollaoğlu, şu biçimde karşılık verdi:

“Sayın Cumhurbaşkanı beni de Kıbrıs’a davet etti. Ben o sırada gitme imkanımın olmadığını söylemiştim. Öbür yerlerde de bu davetler gerçekleşti…Biz seçime gireceğiz. Bizim Meclis’te temsil edilmemiz de gerekiyor. En uygun kurallar nerede oluşursa orada olacağız. Yoksa bizim kimseye taahhüdümüz yok artık.”