Karamollaoğlu: HDP yasal bir parti, Demirtaş tahliye edilmeli

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, “Erdoğan kendi geçmişini düşünsün” diyerek Cumhurbaşkanı’nın şiir okuduğu sebebi öne sürülerek tutuklanmasını hatırlatarak HDP eski Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş ve iş insanı Osman Kavala’nın tahliye edilmesi gerektiğini söylemiş oldu.

‘HDP LEGAL BİR PARTİ’

TV100’de Pınar Işık Ardor’un sunduğu Pazar Siyaseti
programına konuk olan Karamollaoğlu, HDP’nin yasal bir parti olduğunu kaydederek, Saadet Partisi’nin ise ittifaka sıcak bakmadığını söylemiş oldu.
Karamollaoğlu, “HDP şu anda yasal bir parti. Meclisteler, Meclisi yönetiyorlar şu an meşrular. Haklarında bir dava var. Şayet kapatma sonucu alınırsa o öteki. Fakat kapatılana kadar meşrular. Ama HDP ile bir ittifakın şu an için kolay olmadığını söylüyorum” diye konuştu.

‘TASVİP ETMEYEBİLRİM FAKAT DÜŞMANLAŞTIRAMAM’

HDP yasal durumdayken Demirtaş’ın cezaevinde tutulmasının gerçek olmadığını söyleyen Karamollaoğlu, “Cumhurbaşkanlığına aday olduğum vakit birtakım telaffuzlarım oldu. Demirtaş, aday ama cezaevinde.

Lakin TRT gidiyor kanun emrettiği için Demirtaş’ın konuşmalarını yayınlıyor. Bu kadar çelişki olmaz. Bu kadar çelişki ortasında ülkeyi yönetemezsiniz. HDP şu an meşruyken siz aday olan kişiyi cezaevinde tutamazsınız. Demirtaş tahliye edilmeli. Erdoğan kendi geçmişini düşünsün. Şiir okuduğu için tutuklandı. Bu bir hukuk cinayetiydi. Kendisi yapınca ‘ben düzgün niyetle okudum’ diğeri okuyunca ‘onun canına okurum’ bu biçimde şey olmaz. Ben hareketleri, halleri, siyasetleri prestijiyle bir şahsı yahut bir partiyi tasvip etmeyebilirim fakat bunun üzerine bir şeyler daha ekleyerek onu düşmanlaştıramam.

Yapmadığı işi, söylemediği kelamı ona istinat edemem. aslına bakarsan Türkiye’nin sorunu şu anda bu. Sayın Erdoğan bunu görse bile görmezden geliyor. Düne kadar, kendisi hukuksuzluğa maruz kaldığı için bütün dünyayı ardına alarak Türkiye’ye geldi, siyasete girdi. Osman Kavala için de tıpkı şeyi söylüyorum. Türkiye’nin AİHM sonucuna uyması gerekiyor, Sayın Erdoğan bunu kendisi getirdi” sözlerini kullandı.

‘TAYYİP BEYEFENDİYE NE DÜŞMANIM NE DE HASIMIM’

“Oğuzhan Asiltürk’ün vefatından daha sonra Cumhur İttifakı’yla büsbütün bağlar koptu mu?” sorusunu yanıtlayan Karamollaoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanı ile olağan olarak görüşeceğim. Yaklaşımım birtakım bölümlere göre farklı anlaşılıyor. Tayyip beyefendiye ne düşmanım ne de hasımım. İttifak ortasında de olabiliriz. Bizim prensiplerimiz var. Biz şu anki Başkanlık sistemine karşıyız. Direkt doğruya Parlamenter Sisteme dönebiliriz, gerisinden nasıl bir sistem kurulacak konuşulabilir. Başkanlık Sistemine de dönülebilir” sözlerini kullandı.

Merkez Bankası’nın faiz sonucunı ve iktisattaki son gelişmeleri kıymetlendiren Temel Karamollaoğlu, “İktidar, AK Parti zayıfladı. Seçimde başarılı olma ihtimali gözükmüyor. Bu noktada en büyük etken iktisat. İktisat sorunlarını çözemiyor. ‘Ben ekonomistim’ demişti, onun için kendisini bir bakıma Merkez Bankası’nın liderinin yerinde görüyor. İktisat artık rayından çıktı, artık iktidar ekonomiyi denetim edemiyor. Merkez Bankası’nın kasasının tabanı delindi. 125 milyar dolar rezervi borçla bir arada evet var.

Elimizdeki realitede ise Merkez Bankası’na 50 milyar dolar borçlu. Faiz indirimiyle iktisat düzeltilemez, iktisat bir bütün olarak ele alınmalı. Ulusal gelirimizi artırmadan sorunlarımızı çözemeyiz ve zenginleşemeyiz. Üretime dönük yatırımları artırmadan ekonomiyi büyütmek mümkün değil. bu biçimdelikle istihdam alanları artar ve ulusal gelirde dengelenme kelam konusu olabilir. İşsizlik ve enflasyon almış başını gidiyor” formunda konuştu.

‘MİLLET İTTİFAKI HAYAT USULÜNE MÜDAHALE ETMEYECEK’

‘Anket neticelerina göre muhafazakar kesim, Millet İttifakı iktidar olursa hayat stiline müdahale edeceğinden korkuyormuş.’ bu biçimde bir dehşet var mı tabanda?” sorusunu karşılık veren Karamollaoğlu, “Kesinlikle bu biçimde bir şeyin olacağına ihtimal vermiyorum. Biz ortasında de olsak, haricinde da olsak her vakit karşısında oluruz. Kazanılmış haklardan katiyetle taviz verilmez. Şu anda da Millet İttifakı; Kılıçdaroğlu da dahil, Sayın Akşener de dahil bu mevzuda ittifak halindeler. Buna kimsenin teşebbüs edemeyeceği kanaatindeyim” dedi.