Karamollaoğlu: HDP terörle ortasına aralık koyuyor

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, partisinin siyasi siyasetini anlattı, gündeme ait değerlendirmelerde bulundu. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Liderleri Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Meclis’te “erken seçim önerisi” verilmesi için muhalefet partilerine ziyaret çeşidi başlattı.

Saadet Partisi önderi Eş Genel Lideri Buldan görüşme daha sonrası açıklamalarda bulunarak Türkiye toplumunun mevcut ekonomik tablo karşısında bir çıkışa gereksiniminin olduğunu düşündüklerini, bu çıkışın da muhalefet partilerinden beklendiğini belirtmişti.

Karamollaoğlu da görüşmenin içeriğine ait açıklamalarda bulunarak, “Son vakit içinderdaki gelişmeleri, bilhassa de alanda derinleşen kriz hakkındaki fikirlerimizi gündeme getirdik. Ülkemiz demokratik bir ülke. Demokrasinin temeli de farklı görüş ve kanaatlere sahip olan siyasalların bir ortaya gelip sorunları mütalaa edebilmeleridir. Şayet bu mütalaa yapılamıyorsa o ülkeye demokratik bir ülke demek olmaz.” dedi.

Euronews Türkçe’ye konuşan Karamollaoğlu, HDP Eş Liderleriyle yaptığı görüşmeye ait değerlendirmelerde bulundu. Kürt sıkıntısına ve HDP’nin parti siyasetlerine değinen Karamollaoğlu’nun röportajından öne çıkanlar şöyleki:

‘HDP TERÖR İLE ORTASINA ARALIK KOYUYOR’

Saadet Partisi, Kürt sorunun tahlilinde her iki ittifaktan farklı ne söylüyor?

”Biz başlangıçtan beri ülkenin bütünlüğü, huzuru ve barışı çerçevesinde bu sorunların ele alınması gerektiğine inanıyoruz. Biz bütünlüğümüzden vazgeçemeyiz. Birbirimizle münasebetlerimizde de şiddete başvurmamalıyız. Terörü kabullenmemiz mümkün değil. bu biçimde konuşmamız icap eder. Bir partidir, prensip ve programlarını benimsemeyebilirim lakin demokratik kaideler altında konuşmamızdan da tabi bir şey yok. Aslında bir grup aralar katedildi. AK Parti birinci vakit içinder benim söylemiş olduğim çerçevede bu probleme yaklaşmaya çalıştı. bir müddetç takip edildi ve barış görüşmeleri yapıldı. Ancak o süreç esnasında da terörün şiddetlenmesi ister istemez kutuplaşmaya sebep verdi. Ben şuanki noktada ümit ediyorum ki HDP de terör ile ortasına kesinlikle bir aralık koyacaktır ki koyuyor da…

HDP’nin için de bunlar da var, bir daha parti ortasında farklı kümeler ve sesleri çıktığı da bir gerçek. Onun için terörü bir tarafa bırakmamız ve demokratik kurallar altında konuşmamız gerekir. Kendi lisanlarını konuşması üzere bu istikamette AK Parti’nin attığı adımlar da var. Bugün Türkçe yayın yapan bir kanal var, Kürtçe konuşması cürüm değil ki geçmişte maalesef bu bir kabahatti. bir daha kendilerini tabir etmelerine fırsat verilmedi lakin artık var. Bunun ötesinde bir sorun yok. Ancak birisi bölünmeye, şiddete başvuralım derse olağan olarak bunun karşısındayız.”

”CHP ve GÜZEL Parti’nin görünürdeki aralı yaklaşımına karşı siz daha samimi bir fotoğraf verdiniz. HDP’ye bakışınızla ilgili ittifakın öbür iki partisine göre bir farklılık var mı?” sorusuna yanıt veren Karamollaoğlu şu biçimde konuştu:

”HDP’nin siyasetlerini benimsiyoruz dememiz mümkün değil. Onlar farklı bir siyaset yapıyor. Öbür partilerin de yani CHP’nin de farklı siyaseti ve gündemi var, YETERLİ Parti’nin de o denli. Biz HDP ile de bu görüşmeyi yaptığımız vakit her mevzuda ittifak ettik yahut birbirimizi destekleyeceğiz diye bir sonuç çıkarılmamalı. Lakin bizim temel kanaatimiz bütün partilerin birbiriyle konuşabilmesi. Zira konuşamazsak birbirimizi tanıyamayız ya da ilerde farklı konularda mutabakat ihtimali bütünüyle ortadan kalkmış olur. Biz insanız ve beşerler konuşa konuşa anlaşır.

O niçinle bunun bizim siyasetimizde epeyce değerli bir yeri olması gerektiğine inanıyorum. Şu anda da siyasete hakim olanların birbirlerine karşı epey ağır tabirler kullanmalarını tasvip etmiyorum. Başta Sayın Cumhurbaşkanının hali olmak üzere muhalif olan herkesi hayli ağır bir biçimde itham ediyor. Bu yanlışsız değil. Dünyada barış bu biçimde olur, barış hayli farklı görüşlere sahip olan kesitlerin birbiriyle konuşabildikleri ortam oluşursa hengame durur.”

”SEÇİME YAKIN İSİM KONUSUNDA BİR İTTİFAK SAĞLANIR”

Çok isim konuşuluyor. Bilhassa Millet İttifakı adayı üzerinden gerçek ya da yanlış isimler dolaşıyor? Seçim yaklaştıkça Millet İttifakı’nda aday konusunda bir uyuşmazlık çıkar mı?

”Geçen sefer oldu, evvelde kestirmek sıkıntı. Herkes başka farklı çıktı bu ihtimal de var. Lakin ben güya seçime yakın bir ittifak sağlanırmış üzere düşünüyorum.”

Bilhassa Millet İttifakı’nın öne çıkardığı anketlerde, Saadet Partisi’nin oy oranı düşük görünüyor. Siz anketlere prestij ediyor musunuz?

”Anketlere prestij ediyoruz. Lakin anketler o günkü ruh halini gösterir. Zira vatandaş bugün kararlı değil. Hele ki bugün AK Parti’den kopanları düşünürsek en az yüzde 25 civarında gidip gelen seçmen var. Yani bir yere gittim meyil ettim dese bile yeni olduğu için öteki bir yere de kayabilir.”

Muhtemel bir seçimde var mı bir varsayımınız?

‘Seçim tarihim yok lakin seçime kazanmak için gireriz. Halkın problemleri konusunda çalışmamız var ve bunu da sunmaya hazırız. Biz bir daha seçmenin takviyesini alacağız.”

Saadet’in desteklediği aday 13. Cumhurbaşkanı olursa kimlerle helalleşmesini istersiniz?
”Bir sefer cumhurbaşkanının partisiz olması ve herkesi kucaklaması gerekir. Bu ülke meşakkate düştüğünde onu bir ortaya getirecek ve kucaklayacak olan cumhurbaşkanıdır. Ve bu cumhurbaşkanı da ülkenin her bölümünün sıkıntısını çözecek biri olmalı. Birisine haksızlık yaptıysak ben kusurumu kabul eder helalleşirim. Bizim inancımızın bir kesimidir helalleşmek. Hoştur. Helalleşmek isteyen tekme atılmaz. Biz sonunda hesabı Cenabı Hak’a veririz. Bu inançla çalıştığınız vakit helalleşmek kolaydır.”