Karamollaoğlu: Erdoğan, Cumhur İttifakı’na davet etti, kabul etmedim

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Saadet Partisi’nin talebi üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genel Lider Temekl Karamollaoğlu’nu 10 Kasım’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etmiş, görüşme 2 saat 20 dakika sürmüştü. Erdoğan’ın görüşme başlangıcında Karamollaoğlu’na oturacağı yeri kanepe olarak göstermesi toplumsal medyada tartışma yaratmıştı.

Görüşme daha sonrası Karamollaoğlu, Erdoğan’ın “50+1” sisteminden memnuniyetsizliğini lisana getirdiğini aktarmıştı.

Bu görüşmeyle ilgili Sözcü gazetesi muharriri Ruhat Mengi’nin sorularını yanıtlayan Temel Karamollaoğlu’nun açıklamalarının bir kısmı şöyleki:

“Yüzde 50+1’i Tayyip Beyefendi istedi, ne için istedi, ‘Nasıl olsa benim dışımda bunu yakalayacak kimse olmaz’ kanaatiyle istedi. Lakin artık görüyor ki kendisine takviye verenlerin sayısı azalıyor. bu biçimde bu 50+1 sorun çıkarıyor, bundan dolayı da diyor ki, ‘en çok oyu alan şahıs kim ise o cumhurbaşkanı olabilmeliydi’, söylemiş olduği bu. Alternatifler şu olur, seçime gidersiniz, seçimde üç-beş aday çıkar, bunların hiç biri yüzde 50’yi geçemez lakin sona kalan iki kişi ortasında bir tercihte bulunulur, kim daha fazla oy almışsa o seçilmiş olur. Bunların hepsine istek gösterilebilir ancak temel sıkıntı cumhurbaşkanı kim olursa olsun denetlenebilmelidir, sorguya çekilebilmelidir, hesap verebilmelidir.

‘Bu kontrol problemi önemlidir’ dedim. Yani, başkanlık sistemi sıkıntısında bu olmadan olmaz. Ne olursa olsun başta bulunan kişi, daha doğrusu bütçeyi yapan, emanet edilen parayı harcayan kişi kesinlikle denetlenebilmeli. Bu kontrol halk tarafınca, sizin üzere gazeteciler vasıtasıyla da yapılır, sorular sorulur lakin temel denetlemeyi bir kontrol şurası olan Sayıştay yapar. Bütün hesapları önüne koyar, inceler, burada bir usulsüzlük, yolsuzluk var mı ona bakar.

‘Biz birlikte olmalıyız’ dedi kendisi. Ben de dedim ki; ‘Bizim itirazımız sistemin denetlemez olmasından. Denetlenmeyen bir sistemin ortasında bulunmayı biz dilek etmeyiz.’ Geçen sefer de bu biçimde oldu, Başkanlık Sistemi referandumundan evvel konuştuk, ‘Denetlenmeyen bir başkanlık sistemine dayanak vermemiz mümkün değil’ dedik.