İyidere-İkizdere Yolu açılıyor: Erdoğan’dan kıymetli açıklamalar

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyleki:

“İyidere-İkizdere yolu 38 km, Hurmalık 1 tünelimiz 850 metre, Hurmalık 2 tünelimiz 720 metre, ilişki yolları 3,6 km uzunluğa sahiptir.

Bilhassa kış aylarında zorlukların yaşandığı bu bölge inançlı ve konforlu biçimde geçilebilecektir. 31 km’sini hizmete alıyoruz. Kalanı da en kısa müddette tamamlıyoruz.

İyidere lojistik limanının da devreye girmesiyle epeyce sayıda firma bu bölgede üretim faaliyetine başlayacaktır. Dünyanın yıldızı giderek yükselen bölgesi Doğu Karadeniz’de büyük iktisat potansiyelinin altyapısını şimdiden kurmuş oluyoruz. Bu bölgemizde her yatırımın ülkemize epey önemli geri dönüşleri olacağından kuşku duymuyoruz.

Yarın Sahara Tüneli’nin açılışıyla Rize’mizin kuzeyini ve güneyini birleştireceğiz. Bu yapıtın de şimdiden kentimize iyi uğurlu olmasını diliyorum. Ülkemizin altyapı projeleri bakımından en güç bölgesi Karadeniz’i adım adım yapıtlara hizmetlere kavuşturuyoruz. Afetlere karşı da aktif bir gayret yürütüyoruz.

Son devirde Karadeniz kıyısı boyuncu Giresun, Rize Artvin’de gerek Kastamonu’da yaşanan sel felaketlerinin yol açtığı hasarları kısa müddette ortadan kaldırdık. İlçelerimizi adeta yeni baştan inşa ederek insanımıza sahipsiz olmadığını gösteriyoruz. Kastamonu ve Sinop’ta da bir yıla kadar tüm çalışmaları tamamlamış olacağız.

Avrupa’da sel felaketleri üzerinden aylar geçmesine karşın hala hiç bir altyapı çalışması yapılmadığını siz de televizyondan izliyorsunuz. Biz gerektiğinde helikopterle jeneratör taşıyarak, gerektiğinde seyyar köprüleri kurarak insanımıza her türlü hizmeti sağlıyoruz. Kastamonu’da felaket oradayız, Artvin’de felaket oradayız, Antalya’da yangın oradayız… Durmak yok yola devam.

Birileri biz bu adımları atarken nasıl önlerini keseriz diye buralara geliyor. Bunlar da ar, haya yok. Bir dikili taşınız olsun be. Biz İkizdere’de lojistik tesislerini yapıyoruz. Bunlar Ankara’dan geliyor. Tesisin üretimini durdurmak için çaba sağlıyor. Türkiye’nin değişik yerlerinden ne kadar sol var ise, komünist var ise alıp buraya geliyorlar neymiş, bizim önümüzü kesecekler. Siz bu milletin önünü kesemezsiniz. Kesemeyeceksiniz. Biz bu tesisleri yapacağız. Bu yolları yapacağız. Sizin gücünüz bunların önünü kesmeye yetmez. Kâfi ki benim milletim burada dimdik ayakta dursun.

Türkiye iktisadı yüzde 21,7’lik büyüme oranıyla İngiltere’den daha sonra dünyada en çok büyüyen ikinci ülke oldu.