Intel, 16 Yeni BIOS Güvenlik Açığı Listeledi

ItalioBrot

Global Mod
Global Mod
Intel, saldırganların tıpkı anda işletim sistemini ve ilgili güvenlik tedbirlerini atlayarak mahallî bir makinede Hizmet Reddi ve Ayrıcalık Yükseltme taarruzlarını kullanımına imkan tanıyan bir dizi güvenlik açığı bildirdi. BIOS ile ilgili yeni keşfedilen 16 güvenlik açığı, W, E ve D modelleri de dahil olmak üzere Xeon serisiyle bir arada 6. ile 11. kuşak içindeki işlemcileri etkiliyor.

Güvenlik açıklarından on tanesi “yüksek” ehemmiyet derecesine sahip, yani makineye sınırsız erişim kelam konusu. Öbür üçü orta ve biri düşük riskli olarak derecelendiriliyor.

Bu yeni güvenlik açıkları, Intel/AMD güvenlik açıklarının son listesine dahil edilmezken HP, Dell, Lenovo üzere biroldukça satıcıyı etkileyen ve yakın vakitte duyurulan BIOS güvenlik açıklarıyla ilgili değil. 16 yeni kusur, saldırganların mahallî makineye erişmek için bir bilgisayarın BIOS’unu ele geçirmesine ve bu biçimdece hassas datalara erişmesine müsaade veriyor.

her neyse ki Intel, tüm bu problemlerden yararlanmak için sisteme fizikî erişim gerektiğini ve uzak irtibat riski olmadığını söylüyor. BIOS ile ilgili bu güvenlik açıklarının birden fazla, lokal bir PC’deki neredeyse tüm güvenlik tedbirlerini faal bir biçimde atlayabildikleri için fazlaca tesirli. Birçok güvenlik tedbiri, işletim sisteminin bir kesimi olarak yahut sadece BIOS birinci POST’unu (Power-On Self-Test) çalıştırdıktan daha sonra yüklenen işletim sisteminin üzerinde çalışmakta. Bu da tüm olağan güvenlik tedbirlerinin sistem BIOS’unu koruyamayacağı manasına geliyor.

Mavi grup, güvenlik açıklarını azaltmak için eser yazılım güncellemeleri yayınladığını, fakat çabucak hemen resmi bir yol haritası yayınlamadığını bildirdi. Fakat şirket, sistem üreticileri tarafınca sağlanan yazılımlarla bir arada aktüel kalmanız gerektiğini söylüyor.

• 2. Kuşak Intel Xeon Ölçeklenebilir İşlemci Ailesi
  • Intel Xeon Ölçeklenebilir İşlemci Ailesi
  • Intel Xeon İşlemci W Ailesi
  • Intel Xeon İşlemci E Ailesi
  • Intel Xeon İşlemci D Ailesi
  • 11. Kuşak Intel Core İşlemci Ailesi
  • 10. Kuşak Intel Core İşlemci Ailesi
  • 9. Kuşak Intel Core İşlemci Ailesi
  • 8. Jenerasyon Intel Core İşlemci Ailesi
  • 7. Kuşak Intel Core İşlemci Ailesi
  • 6. Kuşak Intel Core işlemci Ailesi
  • Intel Core X-serisi İşlemci Ailesi