Influencer His Batum anlattı: Pandemide ebeveyn olmak

KeDiDiRKeDi

New member
Influencer His Batum anlattı: Pandemide ebeveyn olmak
Pandemi devrinde anne-çocuk bağlantıda en epeyce nelerde zorlandınız?

Biz ebeveynler ve bakımverenler olarak hayatımızda hayli büyük değişiklikler yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor. Hepimiz üzere birinci etapta bu değişikliklere adapte olmak pek zordu. Çocukların günlük rutinleri ve aktiviteleri kısıtlandığı üzere, toplumsallaşma çağındaki çocukların arkadaşlarından uzak ve meskende vakit geçiriyor olması hepimizde ek telaşa yol açtı. Bu durum onlarda ileride davranış değişikliklerine, okula başladıklarında paylaşmaktan geri durmalarına yahut ben merkezli davranış geliştirmelerine yol açar mu diye pek fazlaca anne ile sohbet ettiğimizi hatırlıyorum.

Bu süreci kızınıza nasıl anlatmayı seçtiniz?

Çocuklar her şeye en çabuk adapte olan ve alışan küme oldu aslında. Bizim konutta, konutta kalmaya en kolay kızım alıştı bir süre daha sonra. Dışarı çıktığımızda da insanları maskeli görmeye. bu vakitte her şeyi oluruna bıraktım, bozulan nizam bozuldu, yapamadığımız şeyleri niye yapamıyoruz diye düşünmedim bile. Toplum sıhhatini düşünmek için konutta kalmak zorundaydık ve herkes konuttaydı. Açıkçası her konutta yaşanan da birbirinin aynısıydı.

“Bu periyodun süreksiz bir devir olduğunu biliyoruz ve tüm zorlukların ve belirsizliklerin bizim hislerimizde inişler çıkışlar yaratması fazlaca normal” diye kelamlarına devam eden Batum, bu vakitte zihnimdeki harika annelik teriminin yeterlice içinin boşaldığını, yerine ise “elimden gelenin en iyisi”ni koyduğunu kelamlarına ekliyor.

Pandemi periyodunda annelere neler söylemek istersiniz?

Dertten olabildiğince uzak durmalıyız, biz telaşlı pek maalesef çocuklar da bizi aynalıyor ve irtibat daha da zorlaşıyor. İçinde bulunduğumuz şartları çocuklardan gizlemek yerine, onların anlayabileceği lisanda anlatmak bizim için daha kolay bir yol oldu.

birlikte kendimizi güzel hissedeceğimiz ve birlikte yapmaktan zevk alacağımız alternatif aktiviteler, yeni rutinler bulduk. Bu da ömrün devam ettiğini, yalnızca birtakım şeylerin hal değiştirdiğini gösterdi bize. Onlar inanın fazlaca kolay alışıyorlar her şeye.

Uzmanlarla yaptığı canlı yayınlar ile isminden sık sık kelam ettiren ünlü Influencer His Batum “Annelerin en çok muhtaçlığı olan şey bir bilene sormaktı yahut “bizde de durumlar tıpkı sizdeki gibi” cümlesini duyup onaylanmaktı. Bu süreç ortasında Uzman Psikologlar ile özel mevzu başlıklarında pek hayli canlı oturum yapıp anneleri bilgilendirmek istedik” diyen Batum, yayınlarına hesabında devam ederek pek hayli anneye uzmanlarla bir ortaya gelme fırsatı sunuyor.
Alıntıdır